رییس قوه قضائیه بخشی از تخلفات گسترده در پرونده فساد مالی را اعلام کرد

آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی گفت: "لازم است از مقام معظم رهبری تشکر ‌کنیم که با سخنان ارزنده خود مسیر و فضای رسیدگی را هموار و رسانه‌ها را به پرهیز از جار و جنجال در این پرونده دعوت کردند و رسانه‌ها نیز به خوبی به این مسئله پی بردند که باید در مسیر درست اطلاع رسانی از این پرونده قرار گیرند.

رییس قوه قضائیه با تأکید بر اینکه «دستگاه قضایی به سرعت در حال رسیدگی به این پرونده است» گفت: این پرونده جوانب بسیار زیادی پیدا کرده و علاوه بر اینکه افراد زیادتری به عنوان متهم احضار شده و برخی نیز بازداشت شده‌اند، زوایای جدیدی نیز در حال نمایان شدن است که به مرور و مطابق قانون اطلاع رسانی خواهد شد.

آیت الله لاریجانی فرار مالیاتی گسترده و دریافت وامهای زیاد و بدون پشتوانه و فقدان وثیقه‌های معتبر و کافی را از جمله موارد کشف شده در این پرونده برشمرد و گفت: حسب گزارشهای اولیه فرار مالیاتی قابل توجهی در این پرونده رخ داده که قوه قضائیه در حال پیگیری‌ آن است و انشاءالله با سرعت و دقت این پرونده را به سرانجام خواهد رساند.

 

ترفند طراحی ترور کهنه شده است

آیت الله لاریجانی به جنجال رسانه‌ای غرب درخصوص اتهام طراحی نقشه بمب گذاری و ترورسفیر سعودی در آمریکا اشاره کرد و گفت: در حالیکه کشور آمریکا به شدت درگیر اعتراض‌های مردمی است و در مقابل دیدگان جهانیان شاهد خشن‌ترین برخوردهای پلیسی با معترضان هستیم، رسانه‌های این کشور برای منحرف کردن اذهان، جنجال رسانه‌ای جدیدی به راه انداخته‌اند ولی بدانند این ترفندها دیگر کهنه و قدیمی شده است.

رئیس قوه قضائیه با «خنده‌دار توصیف کردن ادعای رسانه‌های آمریکایی» گفت: انقلاب اسلامی ایران نیازی به ترور ندارد برای ما روشن است که اینگونه خبرسازی‌ها از ناحیه آمریکا برای منحرف کردن افکار داخلی مردم خودشان و مردم جهان و دور کردن از مشکلات داخلی آمریکا و اروپاست که رسانه‌ای می‌شود.

 

اعتراض های مردمی در آمریکا

او گسترش اعتراضها در آمریکا را «پدیده‌ای مهم و قابل تأمل» از باب فرجام مکاتب سیاسی مدعی ایجاد دمکراسی در جهان دانست و گفت: این اعتراضها و نابسامانی‌ها موجب شده تا جهانیان متوجه فرجام نظریه لیبرال دمکراسی و متزلزل بودن ارکان آن بشوند.

آیت الله لاریجانی با اشاره به حوادث جهان غرب به ویژه آمریکا گفت: گر چه این روزها شاهد اعتراض‌های گسترده مردم آمریکا هستیم اما بحث آشفتگی بازار اقتصادی‌ آمریکا از مدتها پیش مطرح بوده و اکنون ورشکست شدن پی درپی بانکها، اخراج کارمندان از ادارات، اخراج کارگران از کارخانه‌ها و تنزل ارزش سهام در بازارهای بورس کشورهای غربی را شاهد هستیم که سبب آشفتگی اقتصادی در مغرب زمین شده است.

رئیس قوه قضائیه تأکید کرد: مسئله نارضایتی‌هایی که این روزها در دنیای لیبرال دموکراسی غرب بوجود آمده و بویژه جنبش معروف به وال استریت که در آمریکا در جریان است، پدیده قابل توجهی است که هم از بعد نظری و هم از بعد عملی باید بررسی شود تا مبانی لیبرال دمکراسی غرب چه از لحاظ نظری و چه از جهت امکان پیاده شدن در جوامع نمایان گردد.

آیت ‌الله لاریجانی با طرح این پرسش که «آیا این جنبش‌ها سرآغاز پایانی برای لیبرال دمکراسی گره خورده با سرمایه‌داری در کشورهای غرب نیست؟» اظهار داشت: بررسی این جنبشها نشان می‌دهد که لیبرال دمکراسی در درون خود دچار تعارضات جدی و به لحاظ گره خوردن با سرمایه‌داری افسار گسیخته بر خلاف فطرت انسانی است.

رئیس قوه قضائیه «برملا شدن ادعاهای واهی حقوق بشری غرب» را یکی از نتایج این جنبش‌های اعتراضی توصیف کرد و گفت: در این اعتراض‌ها خصوصاً در بعد حقوق بشری همه دیدند که چه برخوردهایی با معترضان می‌شود و جریانی که یک اعتراض مدنی و طبیعی است آن هم در کشوری که خودش را مقتدرترین کشور دنیا می‌داند، پلیس چه برخوردی با معترضان می‌کند و چگونه افراد معترض دستگیر می‌شوند!

آیت الله لاریجانی افزود: چگونه کشورهای غربی وقتی حادثه‌ای به مراتب کوچکتر از آن در یکی از کشورهای اسلامی پدید می‌آید، سر و صداها و غائله‌های فراوان در باب دفاع از حقوق بشر راه می‌اندازند ولی حال که خود گرفتار شده‌اند بدترین رفتارها را با مردم می‌کنند، همه اینها نشان می‌دهد کشورهای غربی حقوق بشر را فقط برای دیگران می‌خواهند و اگر در کشور خودشان اعتراضی بشود بدترین برخوردها را می‌کنند و حتی معترضان را در مجامع رسمی و در مجلس خود اشرار معرفی می‌کنند. 

 

در قوه قضائیه کاستی هایی وجود دارد

رئیس قوه قضائیه در ادامه جلسه مسئولان عالی قضایی به تشریح اقدامات قوه قضائیه پرداخت و گفت: قطعاً کاستی‌هایی در قوه قضاییه وجود دارد و ما همواره از انتقادهای سازنده استقبال می‌کنیم هر چند در جهت ارتقای عملکرد منتظر انتقادها نمی‌مانیم و دستگاه‌های نظارتی به طور مستمر تمام دستگاه قضایی کشور را زیر نظر دارند.

آیت الله لاریجانی با تأکید بر تلاش مسئولان قوه قضائیه در کاهش کاستیهای موجود به برخی اطلاع رسانیهای نا به جا و نادرست و غیر واقعی علیه قوه قضائیه اشاره کرد و گفت: گاهی از ناحیه بعضی افراد برخوردهای غیر منصفانه‌ای با دستگاه قضایی صورت می‌گیرد و یا توقعهای بی‌جایی مطرح می‌شود که پس از بررسی مشخص می‌شود درست نیست.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: گاهی اوقات نیز که برخوردهای دستگاه قضایی باب طبع عده‌ای نیست انتقادها آغاز می‌شود و حتی گاهی حرکت و برخورد قانونی قوه قضائیه در مقام مدعی‌العموم نیز زیر سؤال می‌رود که منصفانه نیست.

 

توهین کنندگان به مسئولان عالی نظام بدون شکایت مسئولان مجرم هستند

رئیس قوه قضائیه به اظهارات برخی افراد درخصوص اجرای چند حکم و قرار قضایی که به استناد قانون و در مقام دفاع از حیثیت و جایگاه مسئولان عالی نظام و یا جامعه انجام پذیرفته اشاره کرد و گفت: قوه قضائیه بر حسب قانون با توهین کنندگان به مسئولان نظام به عنوان یک جرم دارای جنبه عمومی برخورد خواهد کرد و به نظر می‌رسد نیازی به شکایت مسئولان نظام از اشخاص توهین کننده نیست.

 

بازداشت 3 روزه پرستار یک بیمارستان واقعی نیست

آیت‌الله لاریجانی به انتشار اخباری درباره حکم بازداشت یک پرستار به دلیل تأخیر 45دقیقه‌ای در انجام کار اشاره کرد و از آن به عنوان نمونه‌ای از اخباری که به صورت غیر واقعی و بدون توجه به واقعیت ماجرا منتشر می‌شود نام برد و گفت: بعد از بررسی مشخص شد که واقعیت ماجرا آنطور که از سوی برخی افراد منتشر شده نبوده است و به افراد مسئول توصیه می‌شود بدون اطلاع از موضوع پرونده‌ها اظهارنظر نکنند تا با حرفهای ناپخته و اثبات نشده در رسانه‌ها تلاش دستگاه قضایی زیر سؤال نرود.

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر اینکه عملکرد دستگاه قضایی بر مدار قانون است تأکید کرد: شاید بر حسب اختلاف سلیقه‌ها برخی از مسئولان، موافق با برخی مسایل نباشند اما نگاه همه ما باید حرکت در مدار قانون باشد ولو اینکه قانونی صد درصد مورد قبول ما نباشد.

4747

کد خبر 178014

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۲:۳۶ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۱
  1 1
  چرا لایحه قانون مجازات اسلامی ، لایحه قانون آیین دادرسی کیفری و لایجه قانون تجارت را قوه قضاییه بیشتر پیگیری نمی کند تا زودتر تصویب و ابلاغ شوند؟
 • بدون نام IR ۰۲:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۱
  2 0
  چرا آیین نامه قانون پیش فروش ساختمان را به هیات دولت نمی دهید؟ از بهمن 89 که رئیس جمهور قانون پیش فروش ساختمان را ابلاغ کرد 3 ماه قوه قضاییه فرصت داشت تا با همکاری سازمان ثبت و وزارت مسکن ، آیین نامه قانون پیش فروش ساختمان را برای تصویب به دولت تقدیم کند چرا خبری نیست؟