رییس سازمان بازرسی کل کشور درباره احتمال دخالت مشایی و بقایی در فساد مالی اخیر گفت: در سازمان سندی نداریم که این افراد در پرونده دخالت دارند. اما بحث دیگر این است که پرونده موسوم به اختلاس غیر از این باند است.

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور مصطفی پورمحمدی عصر امروز در نشستی که با موضوع «مبارزه با فساد اقتصادی از شعار تا عمل» که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت برگزار شد گفت: "این باند فعالیت های اقتصادی گسترده داشته و به این باند کمک های زیادی شده است که اسناد آن وجود دارد و برخی از آن ها منتشر شده است. ولی راجع به اختلاس اخیر سندی راجع به افراد نامبرده وجود ندارد."
او در پاسخ به این سوال که چرا رییس جمهور به شعار معرفی دانه درشت ها عمل نکرده است، گفت: خب دعوتش کنید بیاید پاسخ دهد. ایشان که عضو هیات علمی همین دانشگاه است.
وی در خصوص فرار خاوری و تدبیری برای بازگشت پول های پرونده تخلف موسوم به اختلاس سه هزار میلاردی، گفت: این ادعا( اتهام خاوری در این پرونده) در یک سایت آمده است. اگر خاوری در کشور بود تخلفاتی که نسبت به او ادعا شده است رسیدگی می شد. البته اتهامات وی ربطی به پول های این پرونده ندارد. شاید یک گوشه ای از این پرونده به او برگردد و رابطه ناسالمی برقرار کرده باشد . اما نمی دانیم؛ باید دید اسناد چه می گویند. این پرونده ربط مستقیم به آقای خاوری ندارد. در این پرونده برخی بانک ها فعالیت هایی به نفع متهم دارند. الان اموال در حال رسیدگی است تا ببینیم چگونه این پول به بیت المال باز گردد. اگر مسئولان بانکی متهم هستند به این خاطر است که چرا تسهیلاتی را به نفع متهم اصلی فراهم کرده اند.
 

استعفای مسئولان بعد از آشکار شدن پرونده تخلف مطالبه درستی است
رییس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به اینکه آیا نباید رییس بانک مرکزی و یا وزیر اقتصاد بعد از پرونده اختلاس استعفا می دادند، گفت: در مجلس نیز همین سوال شد. یکی از نمایندگان پشت تریبون آمد و اعلام کرد حداقل کاری که باید انجام شود این است که این دو نفر و چند نفر دیگر استعفا دهند. در مجلس نیز اکثریتی گفتند بله ولی استعفا ندادند. ما معتقدیم باید بیش از این به افکار عمومی احترام بگذاریم. در خصوص مسایلی از این قبیل اولا باید بپذیریم این اتفاق در مجموعه ما رخ داده و نیز معذرت بخواهیم و اگر افرادی تخلف کردند همکاری کنیم که به تخلف شان رسیدگی شود. اگر هم تخلفی نشد یا خودشان استعفا بدهند یا بالاتری هایشان آنان را کنار بگذارند. اما این معنایش آن نیست که با کنار گذاشته شدن یا استعفای فردی جرم تمام می شود. ما نیز همین خواسته را داریم و این مطالبه حتما درست است.
  

پرونده مهدی و فائژه هاشمی

وی راجع به مراحل رسیدگی به پرونده مهدی و فائزه هاشمی در قوه قضاییه و اینکه چرا رهبری راجع به این قضیه موضع نگرفته است، گفت: رهبری راجع به کدام پرونده، موضع گرفته است که راجع به این پرونده موضع بگیرد. همان طور که ایشان دیروز مطرح فرمودند وظیفه رهبری این نیست. نه کسی انتظار دارد و نه وظیفه ایشان این است. خانم هاشمی در قوه قضاییه پرونده دارد و مهلت خواسته است. مهدی هاشمی هم تحت تعقیب است و چون تحت تعقیب است ترسیده به کشور برگردد. در هر دو مورد، پرونده مفتوح و قوه قضاییه در حال بررسی و رسیدگی است.

لغو مجوز بانک آریا سبب کشف تخلفات این باند شد
پورمحمدی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان که گفت این اختلاس یک شبه نبود و چرا سازمان در جریان این اختلاس قرار نگرفت و اگر سازمان در جریان این اختلاس نبود، حضورتان در این جمع وجهی ندارد، گفت: "اولا اختلاس یک شبه نبود. ولی برای اینکه اختلاس شناسایی شود سازمان مسئول نیست. وظیفه ما نیست . اگر این طور باشد در دزدی ها هم باید گفته شود سازمان کجا هستی؟! حدود بیست هزار شعبه بانک داریم. خود بانک ها نیز یک ساختار قوی اداری دارند و باید جزو منضبط ترین اداره ها باشند. بازرسی بانک ها از بازرسی سازمان بازرسی بزرگتر و جمعیت آن نیز بیشتر است. حداقل بیش از پانزده سال است که به بانک ها اعلام شده که باید گردش اطلاعاتی و پولی شما جایی ثبت شود. دو بار برای خرید تجهیزات پول گرفته شده است. قرار بود تمام گردش های مالی بانک ها در جایی از بانک مرکزی ثبت شود. اساسا یکی از وظایف بانک مرکزی نظارت بر بانک ها است. سازمان هم چند بار گزارش های متعددی راجع به عملکرد بانک ها به بانک مرکزی و سایر مسئولین مربوطه داد و هشدار داده شد که این مراکز در معرض تخلف هستند. اگر مسئول مربوطه به این هشدارها توجه نکرد، گزارشی از سوی سازمان به هیات تخلفات اداری داده می شود. در این سال ها صد و شش پرونده تخلف به این هیات که در ریاست جمهوری است گزارش داده شد ولی تنها به حدود ده پرونده رسیدگی شد. مهم ترین فعالیت سازمان در پرونده اخیر جلوگیری از تاسیس بانک آریا بود. اگر این بانک تاسیس می شد کسی نمی فهمید این تخلف مالی صورت گرفته است."
رییس سازمان بازرسی کل کشور افزود: با وجود اینکه تمام مجوز ها از سوی بانک مرکزی به بانک آریا اعطا شده بود سازمان جلوی آن را گرفت و به بانک مرکزی اعلام کرد که جلوی فعالیت این بانک گرفته شود. ما از این اختلاس خبر نداشتیم و آن را کشف نکردیم. هیچ گاه نیز اعلام نکردیم که ما این تخلف را کشف کردیم. مهم این بود که با لغو مجوز بانک آریا در نظم بازپرداخت های این باند اختلال ایجاد شد و وقتی نتوانستند بدهی های خود را پرداخت کنند این تخلف کشف شد. اما خود بانک صادرات می گوید بارها ما رفتیم به یک شعبه در اهواز ولی چیزی به دست نیاوردیم. حتما شما می گوید عجب بساطی! من هم می گویم عجب بساطی! وظیفه سازمان بازرسی این نیست که حساب های بانکی مردم را چک کند. ما به دنبال این هستیم که نظامات را نظارت کنیم. از اواسط سال هشتاد و هشت عملیات این تخلف شروع شد. تا زمستان 89 که کل این دوره 800، 900 میلیون تومان عملیات شده است ولی از زمستان 89 تا مرداد 90 سرعت شان بیشتر شد و درصدد بر آمدند بانک تاسیس کنند.
 

فرار خاوری
رییس سازمان بازرسی در پاسخ به سوال دیگر این دانشجو راجع به اینکه چرا جلوی دو ملیتی ها گرفته نمی شود؟ گفت: راجع به این قضیه حق با شماست. ما قانون داریم ولی بی نظمی های موجود اجازه پیاده شدن آن را نمی دهد. سازمان بازرسی مسئول این حیطه نیست.آقای خاوری از فرصت استفاده کرد و از کشور خارج شد.

کمک از حوزه به شخصی خاص

پورمحمدی راجع به سوال دانشجویی که مدعی بود حجت الاسلام و المسلمین نواب طی چند فقره چک شصت میلیون تومانی مبلغی از حوزه علمیه قم به بهزادیان نژاد داده است، گفت: بد است شما از کسی سخن به میان می آورید که در این جلسه نیست. ایشان عضو جامعه روحانیت مبارز، یک طلبه و انقلابی فاضل، قائم مقام آقای مصباح در موسسه امام خمینی(ره) قم و اصلا با هم این موسسه را بنیان گذاشتند. بعدا هم با حکم رهبری بنیانگذار مرکز خدمات حوزه علمیه شده و تمام خدمات حوزه را بر عهده گرفته و در مناصب مختلف حضور داشته است. ایشان مدرسه هنر داشت که الان به دانشگاه هنر تبدیل شده است. آقای موسوی هم رییس فرهنگستان هنر بود. آقای نواب با این فرهنگستان قرار داد بست که ده تن از دانشجویان طلبه مرکز هنرش در آنجا آموزش ببیند. دانه دانه پول آن دانشجویان را داده است که آخرین قسط این پول را به فردی که مسئول آنجا بود حواله کرد.
وی در واکنش به این دانشجو گفت که چرا نواب شصت میلیون تومان را به بهزادیان نژاد داده در حالی که وی مسئولیتی در فرهنگستان نداشت، گفت: شما اطلاع ندارید. بهزادیان نژاد در فرهنگستان مسئول بود. اگر شما به دنبال این مسایل هستید از خود نواب دعوت کنید و از او بپرسید. شما که دل تان به حال بیت المال می سوزد از آنان که هفتاد و هشتاد میلیارد ثروت دارند بپرسید که از کجا آورده اند. من از نقد شما راجع به سازمان بازرسی کل کشور خوشم آمد ولی نیامده ام سفره دلم را برای شما باز کنم. آمده ام در این محدوده و فضاهایی که در آن حضور داریم اطلاع رسانی کنیم.

بدهی پرونده بیش از سه هزار میلیارد است
رییس سازمان بازرسی کل کشور در خصوص مبلغ تخلف اخیر و اینکه آیا مبلغ آن سه هزار میلیارد بوده یا خیر؟، گفت: باید یقه آن کسی که سه هزار میلیارد را گفته گرفت. این سه هزار میلیارد از طرف رییس سابق بانک صادرات بیان شد. خود او هم عنوان اختلاس را بر آن گذاشت. او این مسئله را به چند نماینده مجلس گفت. نمایندگان مجلس هم مصاحبه کرده و آن را رسانه ای کردند. ولی بعد از رسانه ای شدن این پرونده من همیشه از تخلف بزرگ سخن گفتم ولی اظهارات من به عنوان اختلاس سه هزار میلیادری منعکس می شد. با بررسی های صورت گرفته این مبلغ بیش از سه هزار میلیارد است. البته بخشی از آن ال سی تقلبی و بخشی بدهی های این باند است. اما هنوز بحث است که عنوان این جرم اخلال در نظم اقتصادی است یا اختلاس. چون اگر اخلال در نظم اقتصادی باشد جرمش سنگین تر است. این یک بحث حقوقی است.
 

تخلفات دولت در هدفمندی یارانه ها
پورمحمدی در پاسخ به دانشجویی راجع به تخلفات دولت در هدفمند کردن یارانه ها گفت: من زمان وزارت کشور هم راجع به مشکلات هدفمند کردن یارانه ها سخن گفتم. یک سوال جدی مطرح است. همین که وارد بحث فنی یارانه ها شدیم گفتند این ها مخالف حق مردم هستند. اگر بخواهیم مشکلات این موضوع را راحت بگوییم همه می گویند کسی آمده است به ما پولی بدهد این ها سنگ انداختند. با این مقوله مواجه هستیم. دیوان محاسبات مسئول است و تخلف را اعلام کرده است. ما به مجلس گفتم که دولت خارج از ردیفی که در نظر گرفته شده بود برای یارانه ها برداشت کرده است. یکی از سوالات نمایندگان از رییس جمهور همین بحث یارانه ها است. آیا مصلحت است در این وضعیت کشور رییس جمهور به مجلس بیاید؟! باید تدبیر کرد.
وی در واکنش به اینکه چرا شما در مقابل آنچه رییس جمهور راجع به مفاسد اقتصادی گفته شانه خالی می کنید؟، تصریح کرد: آن لیست که گفته شد در جیب ایشان است به ما ندادند که ما شانه خالی کنیم. یک لیست سیصد نفره بعد از مدتی به رییس قوه داده شد که رییس قوه قضاییه یک نسخه از آن را در اختیار ما قرار داد. در همان بررسی اولیه دیدیم عمده این لیست پرونده های کوچکی است که در قوه قضاییه مفتوح است. مثلا یکی از آنها واگذاری زمین در دولت اصلاحات بود که در حد یک هکتار و سایرین در حد زمینی به مساحت سه هزار متر و... بود. حال باید با رییس جمهور دعوا کنیم؟! شما انتظار دارید با دولت دعوا کرده و در فضای تشنجی عمل کنیم؟! کسی خواسته بود رای شما را بگیرد که گرفت. کمی واقع بین باشید. هنوز دوست داریم در فضای توهی باشیم. تا حرفی زده می شود گفته می شود شما سیاسی عمل می کنید. حرف ما این است که فهم سیاسی و عقلانیت در کشور بالا رود. انتخاب ها درست شود. اگر تجربه اشتباهی داشتیم آن را اصلاح کنیم. اگر شکست خوردیم این شکست سبب رشد ما شود.
  

اگر روزنامه دولت سند تخلفی دارد به مراجع قضایی دهد
رییس سازمان بازرسی در پاسخ به سوال دانشجویی راجع به تهدید روزنامه دولت مبنی بر افشاء اسناد تخلفات 314 نفر از مسئولین گفت: این ادعا به بولوف نزدیک است. این فرد که ادعا کرده است یا اسناد را رو کند یا به مراجع قضایی دهد. ما بارها گفتیم که اسناد را به دستگاه قضایی بدهید و اگر رسیدگی نشد، علنی کنید. اگر این ادعا تنها بلوف باشد باید بگویم مردم به حدی از بلوغ رسیده اند که فریب این غوغاسالاری های سیاسی را نخورند. پرونده ای مطرح شده اجازه بدهید رسیدگی شود. چرا دست و پا زده و نمی گذارید این پرونده مسیر خود را طی کند.
  

استفاده از منابع دولتی در انتخابات اختلاس است
پورمحمدی در پاسخ به سوال دانشجویی راجع به استفاده از منابع دولتی برای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات آینده مجلس و اینکه آیا این امر اختلاس محسوب می شود یا خیر؟، گفت: این مسئله اختلاس است. قانون می گوید استقاده از وجوه بیت المال برای استفاده خصوصی اختلاس است. من همان زمان انتخابات گذشته گفتم آنان که مدعی هستند از امکانات دولتی برای انتخابات استفاده شده است و سند دارند، شکایت و به جای جار و جنجال این شکایت را رسیدگی کنند. اما اصل مطلب روشن است؛ استفاده از وجوه بیت المال قانونا اختلاس است و اگر ثابت شود جرم است. اما معمولا در انتخابات شور انتخاباتی جلوی این کار را می گیرد. معمولا اگر کسی پیروز باشد شکایت نمی کند. اگر کسی شکست خورد به دست اندازها می افتد. البته این یک ضعف است. معتقدم نظام انتخاباتی ما دارای اشکالاتی است که باید آسیب شناسی شود و قوانین روشن و دقیقی به خصوص راجع به بودجه تبلیغات داشته باشیم تا این سوء استفاده ها صورت نگیرد.
  

در پرونده میدان فاطمی احضارها انجام می شود
وی عدد تخلف هزار و دویست میلیاردی که مورد تاکید دانشجویی برای پرونده میدان فاطمی و رحیمی بود را درست ندانست و گفت: پرونده حلقه میدان فاطمی به دادگاه رفت. به خاطر اسناد ناقص به بازپرسی بازگشت داده شد و بعد از کامل شدن مجددا به دادگاه ارسال شد و در آینده نیز احضار ها انجام می شود.

 4747

کد خبر 178902

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۶
    2 0
    یادش به خیر یه دوست داشتم زمان دانشگاه میگفت خداوند انسان را افرید و انسان توجیه را و توجیه میخی است که در هر دیواری فرو می رود