عصر ایران نوشت:<BR>

احمد شهيد گزارشگر ويژه سازمان ملل در امور مربوط به حقوق بشر در ايران روز گذشته نخستين گزارش خود درباره وضع حقوق بشر در ايران را منتشر كرد.
برخی منابع خبری گزارش داده اند كه اين گزارش 24 صفحه​اي به غیر از مقدمه، شیوه تحقیق و نتیجه، دارای بخش "وضعیت حقوق بشر" است که به شش فصل تقسیم می شود:
 نحوه رفتار با فعالان جامعه مدنی (در اين قسمت به وضعیت فعالان سیاسی، روزنامه نگاران، فعالان دانشجویی، هنرمندان، وکلا و فعالان محیط زیست اشاره شده است)؛  آزادی اجتماعات؛ حقوق زنان؛ اقلیت​های قومی و مذهبی ؛ مجازات اعدام و حبس به خاطر ارتباط با نهادهای خارجی .
در اين گزارش به وضعیت روزنامه نگاران زندانی پرداخته و ادعا شده كه در ايران 34 روزنامه​نگار در زندان هستند. همچنین از بازداشت معترضان به خشک شدن دریاچه ارومیه و نیز وضعیت موسوی و کروبی ابراز نگرانی شده است.
احمد شهيد در خرداد ماه سال جاري از سوي شوراي حقوق بشر ملل متحد به عنوان گزارشگر ويژه حقوق بشر در امور ايران انتخاب شد .
دولت جمهوري اسلامي ايران موضوع حقوق بشر را امري داخلي دانسته و با توجه به تفاوت فرهنگ ها بر مساله عدم شموليت حقوق جهاني بشر تاكيد دارد و حقوق بشر موجود را كه كشورهاي غربي ادعاي حمايت از آن دارند را در چارچوب فرهنگ غربي مي داند.
از سوي ديگر جمهوري اسلامي ايران موضوع دخالت كشورها و نهادهاي خارجي در امور حقوق بشر را به عنوان ابزاري سياسي و براي ايجاد فشار به حاكميت داخلي كشورها تلقي كرده و اعلام كرده است سياست تهران پذيرش گزارشگر ويژه حقوق بشر و دادن اجازه به او براي سفر به ايران نيست.
در همين راستا احمد شهيد در نخستين گزارش خود تاكيد كرده كه در تابستان امسال دو بار خواهان ديدار با مقامات ايراني در ژنو شده بود كه اين تقاضاي او برآورده نشده است.وي در نخستين گزارش خود نوشته است که به سبب کمبود وقت، این گزارش کوتاه تر از گزارش های بعدی اش خواهد بود.
/2929
کد خبر 178310

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • تشنه ظهور حق IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۳
  1 3
  مسلم نقاط مشترک زیادی بین تمام ادیان وفرهنگها از منظر حقوق بشر وجود دارد تفاوت بین حقوق بشر ایرانی و اسلامی با غربی و مسحی ویا اسلامی از زمین تا آسمان نیست آنچه روشن است ما درایران با یک خلا آستانه تحمل و تنگ نظری در پذیرش نظر مخالف مواجهیم اگر بتوانیم این مساله نه چندان ساده را به حق حل کنیم دیگر هیچ نهاد بین المللی به خود اجازه نمیدهد راجع به حقوق بشر در ایران سوال کند چه برسد به تحقیق البته یک مقدار پاک دلی و قناعت مانند آنچه در روزهای اول انقلاب نزد مردم کوچه وخیابان بود نیز لازم است.
 • تویسرکانی IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۳
  66 7
  گزارش احمد شهید کاملا هدف دار است . چون کشور ما آزادترین کشور جهان است و هیچ کس را به خاطر اظهار نظر زندانی نمی کنند ، تجمعات هم کاملا آزاد است ، هیچ کس در این کشور اعدام نمی شود، سران فتنه هم کاملا سالم و آزاد هستند . خلاصه آنکه ما بدلیل چنین شایستگی هایی باید مدیریت جهان را بدست بگیریم
 • بدون نام IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۳
  121 9
  گزارش احمد شهید کاملا هدف دار است . چون کشور ما آزادترین کشور جهان است و هیچ کس را به خاطر اظهار نظر زندانی نمی کنند ، تجمعات هم کاملا آزاد است ، هیچ کس در این کشور اعدام نمی شود، سران فتنه هم کاملا سالم و آزاد هستند . خلاصه آنکه ما بدلیل چنین شایستگی هایی باید مدیریت جهان را بدست بگیریم
 • ازاد IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۳
  68 4
  کاملا مغرضانه است در کشور ما ازادی کامل وجود دارد مطبوعات کاملا ازادند زندانی سیاسی نداریم همه ازادند اجتماعات ازاد برگذار کنند مثل دریاچه ارومیه موسوی وکروبی هم خودشان خواسته اند تحت نظر باشند کسی هم خجالت نمیکشد که دروغ بگوید ویا اختلاس کند اعتیاد وبیکاری هم نداریم.
 • بدون نام IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۳
  48 2
  همه چيز آرام است :ما چقدر خوشحاليم
 • سامان IR ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۳
  5 0
  با قبول اينكه غرب مقرضانه و گزینشی از وضعیت حقوق بشر ایران انتقاد میکنه. اما ایا این قضیه این حق به ما می ده که به این امر بی تفاوت باشیم؟!
 • بدون نام CA ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۴
  2 8
  دلیل گیر دادن به حکو مت ایران از ترس ایجاد امپرطوری شیعه می باشد