روزنامه کیهان نوشت:

«برخی مقامات آمریکایی معتقدند ماجرای متهم کردن ایران به عملیات تروریستی به مصلحت نیست چون به تنش در منطقه خواهد افزود.»
این خبر را «رویترز» ضمن گزارشی منتشر کرد و به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا نوشت: «بسیاری در مورد جزئیات این توطئه و نسبت دادن آن به حکومت ایران شک و تردید دارند و به همین خاطر ممکن است به نیت دولت آمریکا برای نتیجه گیری سریع و بهره برداری از این موضوع سوءظن پیدا کنند.» اکثر مقامات آمریکایی که در این مورد حاضر به گفت وگو شده اند ترجیح دادند که نام و مقام آنها در این گزارش قید نشود چون اظهارنظر علنی در این مورد جزو وظایف و اختیارات آنها نیست. دومین مقام آمریکایی نیز به خبرگزاری رویترز گفته است که در مورد سیاست اعمال فشار بیشتر به ایران و یا تصویب تحریم های بیشتر تردید و نگرانی هایی دارد.
خبرگزاری رویترز می افزاید: داده های عجیب مربوط به این ماجرا و از جمله پیشینه و شخصیت غیرقابل اعتماد متهم اصلی، منصور ارباب سیار و مراجعه وی به یک عضو باند مکزیکی قاچاق مواد مخدر که از قضا خبرچین پلیس آمریکا بوده است شک و تردیدهای فراوانی را در مورد این موضوع در میان کارشناسان امور ایران برانگیخته است.
در همین حال «پل پیلار» یک مقام سابق سیا گفت: اظهارات تند باراک اوباما و هیلاری کلینتون انعکاسی از فضای تبلیغاتی انتخابات آینده آمریکا است. اوباما و مقامات دولت درفضای انتخابات آینده می خواهند ثابت کنند که در برخورد با ایران موضع قاطعی دارند.
همزمان با گزارش رویترز، بی بی سی در گزارشی از محل سکونت منصور ارباب سیار- فردی که آمریکایی ها او را متهم به پیگیری عملیات سفیر عربستان کرده اند- و کسانی که او را می شناسند، نوشت: همسایگان و ایرانیان شهر کورپوس سیتی در ایالت تگزاس از شنیدن اتهام علیه ارباب سیار بهت زده شده اند. آنها می گویند او حواس پرت و بی نظم بود و به دلیل علاقه به یک نوع ویسکی، اسم خود را جک گذاشته بود.
بن محسنی گفت: وقتی اولین بار نام جک را در اخبار شنیدم، به خودم گفتم حتما پاسپورت او دزدیده شده و او قربانی دزدی هویت است.
بی بی سی می افزاید: دوستان ایرانی و آمریکایی منصور ارباب سیار همگی بر یک نکته مشترک تاکید دارند، حواس پرتی و بی نظمی منصور ارباب سیار. مشکلی که به گفته بعضی از آنها باعث جدایی همسر اولش از او شد. آنها می گویند جک بدون کمک همسرش، مارتا، از جمع و جور کردن کارهای مربوط به کسب و کارش عاجز است.
بنجامین بی غمیان از دیگر آشنایان ارباب سیار می گوید: «جک» آدمی است که از نظر فکری یک مقدار مشکل دارد. خیلی فراموشکار بود. هر وقت می آمد محل کار من یا دسته کلیدش را جا می گذاشت یا کیف دستی یا گوشی همراه.»
سیاوش سیان با تردید بیشتری به پرونده آقای ارباب سیار نگاه می کند. او می گوید: «جک تازه هشت ماه است که به تابعیت آمریکا درآمده است. اگر مدت ها تحت نظر بوده، چطور اجازه داده اند به تابعیت این کشور درآید؟»
/212217
کد خبر 178924

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۶
    0 0
    احتمالا شرط پذيرش تابعيت او توسط آمريكايي ها اعترافهاي دروغين در مورد ايران و اين پرونده بوده است .