ایسنا نوشت:

رییس مجلس کشورمان، ریشه تحولات اخیر خاورمیانه را در بی عدالتی حکومت‌ها و قدرت‌های بزرگ عنوان کرد و گفت: در همه این کشورها حکومت‌های دیکتاتور فاسد و وابسته به کشورهای بزرگ عامل اصلی حرکت‌های مردمی بوده‌اند.

علی لاریجانی عصر امروز طی سخنرانی در کمیته صلح و امنیت بین‌المللی یک صد و بیست و پنجمین مجمع اتحادیه بین المجالس، با تاکید به این‌که در تحلیل تحولات اخیر در خاورمیانه و شمال آفریقا نباید به داستان سرایی ژورنالیستی توجه کرد گفت: وقتی آمریکا از غرب و از حکومت‌های دیکتاتور و فاسد چند دهه حمایت می‌کند نباید انتظار داشته باشند ملت‌ها این ظلم آشکار را نبینند و به حساب غرب و آمریکا نگذارند، چرا که این کشورها نام جمهوریت را به یدک می‌کشند و 30 سال پست ریاست جمهوری را اشغال کرده و بعد به دنبال استقرار فرزندشان بوده‌اند؛ نظیر آنچه در مصر و تونس اتفاق افتاد.

علی لاریجانی در ادامه یادآور شد: هرچند آمریکا و برخی کشورهای دیگر تلاش می‌کنند با مانورهای تبلیغاتی و گاه اقدامات عملیاتی مزاحم، گذشته خود را نزد ملت‌ها سفید کنند اما رفتار دوگانه آنان این شگرد را بی خاصیت کرده است.

وی با بیان این‌که ملت‌های در حال انقلاب منطقه به حق کشتار وسیع در کشورهای خود را با چراغ سبز آمریکا تفسیرمی‌کنند، اظهار داشت: ملت ایران تجربه ارزشمندی در مبارزات خود از رفتار کشورهای بزرگ دارد؛ هنگامی که با انقلاب اسلامی دیکتاتوری آمریکایی پهلوی را از بین برد در این سه دهه با روشهای مختلف ستیزه‌جویانه دولت‌های بزرگ مواجه بود و امروز هم با بد اخلاقی و مجازات آن‌ها مواجه است.

لاریجانی هم‌چنین در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: بی عدالتی اقتصادی و اجتماعی در کشورهای پیشرفته اکنون به مرحله‌ای رسیده است که حیات دولت‌ها و سیستم های حاکم را با خطر مواجه کرده است، اینک شماری از کشورهای غربی درگیر معضلات اجتماعی و تظاهرات مردمی شده‌اند که این هم وجه دیگری از بی عدالتی است.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دهه اخیر را باید دهه عدالت خواهی و مبارزه با ظلم نام نهاد که دموکراسی خواهی وجهی از آن است و با گسترش تکنولوژی اطلاعات،‌ روش‌های سرکوب و یا بمباران تبلیغاتی پاسخ‌گو نیست و دوره این گونه سرپوش گذاشتن بر واقعیت‌ها سپری شده است.

وی خاطر نشان کرد: باید به ورود عدالت خواهی و دموکراسی به کشورها خوش آمد گفت و به جای فریب کاری و منفعت‌طلبی و رقابت‌های نامتعارف در صحنه‌های بین المللی تلاش کرد که این خواست ملت‌ها در صحنه بین المللی نیز تعریف شود و برای آن ساز و کاری مناسب تدارک شود.

رییس مجلس شورای اسلامی، عدم توجه به موضوع عدالت را در مقیاس جهانی عامل ناپایداری‌ها،‌ منازعات و جنگ‌ها توصیف کرد و گفت:‌ ملت‌ها رفتار دوگانه دولت‌های بزرگ را نسبت به تکنولوژی هسته‌ای مشاهده می کنند که از رژیم صهیونیستی با سلاح هسته‌ای حمایت می‌شود، اما نسبت به ایران به خاطر تکنولوژی هسته‌ای صلح آمیز ستیز می شود.

وی ادامه داد: ملت‌ها مشاهده می کند که با این همه جنایات رژیم صهیونستی رییس جمهور آمریکا امنیت اسراییل را خط قرمز خود اعلام می کند.

لاریجانی اضافه کرد: ملت‌ها همچنین می بینند که به بهانه سلاح هسته‌ای به عراق حمله می شود، این کشور اشغال می شود و صدها هزار عراقی کشته و مجروح می شوند اما امروزاعلام می کنم که سلاح هسته‌ای در عراق پنداری موهون بود، در این صورت ملت‌ها به این نتیجه می رسند که نظام بین المللی بر عدالت استوار نیست و ساختار شورای امنیت با تئوری وتوی یک قدرت دچار بیماری مهلک ظلم بین المللی است.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود در کمیته صلح و امنیت بین المللی یک صد و بیست پنجمین مجمع اتحادیه بین المجالس اظهار داشت: حکومت داری خوب که موضوع این کنفرانس است از دیرباز دغدغه اصلی فلسفه سیاست بوده است، از سقراط افلاطون که پیشتاز تفکر فلسفی بوده است تا اگوستین قدیس، ‌سن توماس و ابن سینا عدالت را محور اصلی تکوین حکومت مطلوب پنداشته‌اند.

لاریجانی اضافه کرد:‌ در دوره روشنگری برخی پوزیتیویست‌ها و فیلسوفان تحلیلی عدالت را از کرسی برجسته شکل دهی حکومت خوب کنار زدند اما در دهه اخیر فیلسوفانی، مجدداً عدالت را به عنوان فکر بنیادین شکل دهنده حکومت در تعاملات خود وارد کردند.

رییس مجلس با بیان اینکه عدالت در آیین مقدس اسلام عامل قوام و استقرار حکومت تلقی شده است تصریح کرد: ‌در نقلی از بزرگان اسلامی آمده است که حکومت می تواند با کفر دوام یابد اما با ظلم دوامی ندارد.

لاریجانی افزود:‌ در بین فیلسوفان اسلامی کسی را سراغ نداریم که امری را معادل عدالت در شکل دهی حکومت خوب معرفی کرده باشد.

وی با اشاره به اینکه فارابی مدینه فاضله را در پناه عدالت معرفی کرده است گفت:‌ هر چند در تعریف عدالت تفاوت‌هایی وجود دارد اما از منظر دین مبین اسلام عدالت به معنای تدارک بسترهای لازم جهت تحقق استعدادهای جامعه است.

وی خاطر نشان کرد:‌ حکومت خوب آن است که زمینه های فعلیت استعدادهای مختلف انسان‌ها را فراهم کند و طبعاً ‌باید برای فعلیت این استعدادها رقابت وجود داشته باشد، لذا بر این اساس حکومت داری کومونیستی از دایره عدالت خارج است.

لاریجانی با بیان اینکه برای رشد انسان‌ها آزادی فکر و اندیشه مورد نیاز است اظهار داشت: دموکراسی باید وجود داشته باشد تا استعداد افراد جامعه رشد یابد.

لاریجانی همچنین رشد استعداد سیاسی افراد جامعه را نیازمند تحقق دموکراسی عنوان کرد و گفت: دیکتاتوری‌های کهنه یا دیکتاتورهای مهم که از ظرفیت تبلیغات شرکتهای بزرگ سرمایه سالار، افکار را یکسویه می کنند عامل مزاحم رشد استعدادهای سیاسی هستند.

 

/212212

کد خبر 179108

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =