تاثیر تورم بر سفره عفت‌ خانم فیلم مهمان مامان‌ 20 سال پس از اکران

فرارو نوشت:اگر قیمت ماست، سس هزار جزیره، گوجه و بقیه مخلفاتی که آن شب از در و دیوار برای عفت‌ خانم جور شد را هم حساب کنیم، آنوقت میزبانی از عروس و داماد فیلم مهمان مامان و ۱۴، ۱۵ نفر دیگری که آن شب سر سفره حاضر شدند، الان حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خرج برمی‌دارد.

قیمت مرغ نسبت به مرداد سال ۸۳ یعنی زمانی که فیلم مهمان مامان روی پرده سینما رفت، تقریبا ۸۶ برابر شده است. به‌خاطر همین، دوتا مرغی که امیر با بازی علیرضا جعفری از مغازه پدر خسرو کش رفت به‌جای چهار هزار تومان در آن دوران، الان حدود ۳۲۶ هزار تومان آب می‌خورد.

چهارتا ماهی قزل‌آلایی که پارسا پیروزفر از خانه پدرش برای مهمانی عفت‌خانم (گلاب آدینه) برداشت، بعد تقریبا دو دهه از زمان اکران فیلم حدود ۲۲۵ هزار تومان قیمت دارد و قیمت برنج درجه یکی که خانم اخوان به عفت‌خانم داد، درحال حاضر حداقل کیلویی ۸۰ است.

اگر قیمت ماست، سس هزار جزیره، گوجه و بقیه مخلفاتی که آن شب از در و دیوار برای عفت‌ خانم جور شد را هم حساب کنیم، آنوقت میزبانی از عروس و داماد فیلم مهمان مامان و ۱۴، ۱۵ نفر دیگری که آن شب سر سفره حاضر شدند، الان حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خرج برمی‌دارد.

قیمت برنج درجه یک ایرانی؛ حداقل کیلویی ۸۰ هزار تومان

قیمت برنج ایرانی براساس آخرین آمارهای رسمی که به زمستان ۱۴۰۱ تعلق دارد، به‌طور متوسط کیلویی ۱۲۰ هزار تومان بوده است. البته در همان گزارش مرکز آمار بیشترین قیمت برنج ایرانی کیلویی ۱۶۵ هزار تومان اعلام شده، اما وقتی سراغ بازار می‌رویم، کف قیمت برنج درجه یک ایرانی به کیلویی ۸۰ هزار تومان رسیده است. الان که حدود پنج ماه از انتشار آخرین داده‌های رسمی درباره قیمت اقلام خوراکی می‌گذرد، تقریبا در همین بازه قیمت می‌شود سراغ برنج درجه یک ایرانی مثل هاشمی یا طارم رفت و آنطرف ارزان‌ترین برنج ایرانی که در بازار وجود دارد را با اسم شیرودی و ندا حداقل کیلویی ۳۵ هزار تومان می‌فروشند.

در فیلم مهمان مامان، ژاله علو در نقش خانم اخوان کیسه برنجی را با وزن تقریبی دو کیلو برای مهمانی کنار می‌گذارد و موقع تحویل دادن به عفت‌خانم بابت شمالی بودن برنج هم تاکید دارد. اگر الان همان عدد کیلویی ۱۲۰ هزار تومان را برای قیمت برنج ایرانی ملاک قرار بدهیم، آنوقت خرید دو کیلو از آن ۲۴۰ هزار تومان هزینه دارد.

قیمت مرغ؛ کیلویی ۸۶ هزار تومان

قیمت مصوب مرغ کیلویی ۷۳ هزار تومان است، اما اگر درجریان اخبار باشید، احتمالا می‌دانید که در اغلب شهرها و استان‌ها مرغ را با قیمت بیشتری می‌فروشند. بررسی‌ها نشان می‌دهد متوسط قیمت مرغ در کشور به کیلویی ۸۶ هزار و ۶۰۰ تومان رسیده است و مردم در یکسری از استان‌ها مثل آذربایجان شرقی مرغ را با قیمت کیلویی ۹۰ تا ۹۵ هزار تومان تهیه می‌کنند.

قیمت گوشت خورشتی که پای آن هم به مهمانی عفت‌خانم باز شد، در خیلی از قصابی‌های تهران به کیلویی ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. در فیلم مهمان مامان نسرین مقانلو که نقش صدیقه را بازی می‌کند، حدود نیم‌کیلو گوشت خورشتی برای مهمانی جور می‌کند و امیر با بازی علیرضا جعفری دوتا مرغ بزرگ را از مغازه پدر دوستش خسرو برمی‌دارد. با این اوصاف الان خرید نیم‌کیلو گوشت خورشتی حول‌وحوش ۳۰۰ هزار تومان هزینه دارد و دوتا مرغی که آن موقع روی هم سه هزار و ۹۰۰ تومان برای علیرضا آب خورد، الان به‌شکل متوسط ۳۲۶ هزار و ۴۰۰ تومان ارزش دارد.

قیمت ماهی؛ کیلویی ۱۴۰ هزار تومان

قیمت ماهی قزل‌آلا زمستان پارسال طبق آمارهای رسمی به‌کیلویی ۱۳۰ هزار تومان نزدیک شد و الان با گذشت پنج ماه از انتشار آمارهای رسمی هر کیلو قزل‌آلا را می‌شود در بازار با قیمت ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومان تهیه کرد.

در فیلم داریوش مهرجویی، به‌جز دوتا قزل‌آلایی که علیرضا از مغازه پدر خسرو کش رفت، یوسف (پارسا پیروزفر) هم سری به‌خانه پدرش زد و دوتا ماهی قزل‌آلا و یک بسته میگو پاک‌شده برای مهمانی برداشت. کسی که الان چهارتا قزل‌آلا متوسط می‌خرد، احتمالا باید بابت ۱.۵ کیلو قزل‌آلا ۲۲۵ هزار تومان پرداخت کند و بسته نیم کیلویی میگو پاک‌شده را در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بین ۱۸۵ تا ۵۰۰ هزار تومان می‌فروشند.

قیمت فلفل‌دلمه‌ای، گوجه و ...

فلفل دلمه‌ای، گوجه، سیب‌زمینی، سس هزار جزیره و ماست کوچک کاله جزو مواد غذایی هستند که در سفره عفت‌خانم در فیلم مهمانی مامان دیده می‌شوند. مش‌مریم (فریده سپاه‌منصور) بعد ممانعت از بریدن سر خروس، چندتا گوجه و فلفل دلمه‌ای را تقدیم عفت‌خانم کرد. صدیقه که فردای مهمانی قصد بارگذاشتن قیمه داشت، به‌جز گوشت خورشتی، چندتا سیب‌زمینی هم برای مهمانی جور کرد.

سس هزارجزیره دلپذیر و ماست کوچک کاله هم جزو غنیمت‌هایی است که یوسف از خانه پدرش برداشت. الان همین ماست کوچک کاله را با وزن ۹۰۰ گرم ۵۲ هزار تومان می‌فروشند. قیمت سس هزار جزیره دلپذیر با وزن ۴۵۴ گرم به ۴۸ هزار تومان رسیده است. فلفل دلمه‌ای در میادین میوه‌وتره‌بار کیلویی ۳۰ تا ۷۵ هزار تومان قیمت دارد.

خرید گوجه کیلویی شش تا ۱۲ هزار تومان هزینه دارد و یک کیلو سیب‌زمینی را بین بین هشت تا ۱۶ هزار تومان می‌فروشند و اینطوری خرید یک کیلو گوجه، فلفل دلمه، سیب‌زمینی، ماست و سس روی هم‌رفته حداقل ۱۴۴ هزار تومان آب می‌خورد.

بیشتر بخوانید:

۲۱۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1798956

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =