مخاطب جهانی، هدف مهم سوگواره عاشورایی داستان «ده»

دبیر علمی سومین سوگواره عاشورایی داستان «ده» در نشست خبری این رویداد فرهنگی گفت: «ده» به روز دهم محرم و کوتاه بودن داستان‌های کوچک اشاره دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از روابط عمومی حوزه هنری، نشست خبری سومین سوگواره عاشورایی داستان «ده» با حضور سارا عرفانی، مدیر باشگاه ادبی «بانوی فرهنگ»، مولود توکلی، دبیر علمی و مریم محمدی، دبیر اجرایی سومین دوره سوگواره در سالن صفارزاده برگزار شد.

در ابتدای این نشست، سارا عرفانی گفت: باشگاه ادبی «بانوی فرهنگ» 6 سال است که فعالیت خود را با هدف تربیت نویسنده و تولید آثار ادبی آغاز کرده و در طول این ایام با برگزاری کارگاه‌ها و کلاس‌های مختلف تلاش کرده تا در راستای آماده‌سازی نویسندگان و علاقه‌مندان به نویسندگی گام بردارد.

وی ادامه داد: این باشگاه بر برپایی دوره‌هایی که دوستان نویسنده نیاز دارند تا مجهز و مسلط بر نوشتن شوند تاکید داشته تا بعد از دو یا سه سال که افراد در کارگاه‌ها شرکت‌ می‌کنند به تولید اثر برسیم؛ اتفاقی که الان نیز رخ داده و کتاب «آسنا و راز کنیسه» و «در اسارت نفرت» از جمله آن است.

مدیر باشگاه ادبی «بانوی فرهنگ» با اشاره به اینکه در حال حاضر نویسندگان در گروه‌های مختلف مشغول نوشتن هستند تا پس از تایید طرح با همراهی راهبر و مدرس و مربی نگارش آثار آغاز شود، گفت: بخشی از این آثار اکنون نوشته شده و برای انتشار به ناشر سپرده شده است.

مولود توکلی دبیر علمی سومین سوگواره عاشورایی «ده» نیز با یادآوری اینکه زیبایی‌های حماسه عاشورا بی‌کران است و بازنمایی آن به زبان هنر می‌تواند نقشه راهی برای انسان سرگشته امروز باشد، بر این نکته تاکید کرد که سوگوه عاشورایی داستان «ده» با هدف خلق آثار ادبی فاخر در زمینه عاشورا، افراد صاحب قلم و مشتاق را گرد هم جمع می‌کند.

وی در ادامه به روند برگزاری دو دوره پیشین سوگواره عاشوایی داستان «ده» اشاره کرد و افزود: از آنجاکه هدفمان از برگزاری سوگواره برداشتن یک قدم به جلو و تولید آثاری قوی‌تر به لحاظ تکنیکی و محتوایی بود، سال گذشته سومین دوره سوگواره را برگزار نکردیم و شورای سیاست‌گذاری با حضور محمدرضا سنگری، نویسنده و پژوهشگر، دکتر محمدرضا زائری، نویسنده و پژوهشگر، سید محمدرضا خردمندان، فیلمنامه‌نویس و کارگردان، بهزاد دانشگر نویسنده، سید امین باطنی مشاور رئیس حوزه هنری، سارا عرفانی مدیر باشگاه ادبی «بانوی فرهنگ»، نیلوفر مالک، معاون باشگاه «بانوی فرهنگ» و معصومه امیرزاده مسئول سابق آموزش باشگاه را تشکیل دادیم.

دبیرعلمی سومین سوگواره عاشورایی «ده» برگزاری دوره‌های «کشف داستان کوتاه کوتاه»، «عاشورا در آینه آفرینش هنری» و «خلق داستان کوچک عاشورایی بر اساس ذائقه جهانی» را با رویکرد انتقال اطلاعات و پیشرفت فنی و تکنیکی معرفی کرد.

بخش ویژه

در بخش بعدی این نشست با رونمایی تیزر سومین سوگواره عاشورایی داستان «ده»، مریم محمدی دبیر اجرایی این سوگواره یادآور شد: دومین دوره این سوگواه بخش ویژه‌ عکس داشت و سومین دوره بخش ویژه دیگری دارد که خلق داستان کوچک بر اساس دو نقاشیخط عاشورایی، اثر سیدعبدالله حاجی سیدحسن است که QRکد آن در سایت «بانوی فرهنگ» و پوستر سوگواره عاشورایی «ده» بارگذاری شده است.

وی با اشاره به اینکه سومین سوگواره عاشورایی داستان «ده» در سه محور داستانک، داستان کودک و طرح رمان برگزار می‌شود اظهار کرد: براساس ضوابط اعلام شده در فراخوان، داستان کوچک باید حداکثر 500 کلمه و طرح رمان و داستان کودک حداکثر هزار کلمه باشد. همچنین آثار ارسالی باید در سایت‌های دیگر منتشر نشده و در کتاب دیگری به چاپ نرسیده باشد و قالب فایلword به همراه مشخصات نویسنده و عنوان اثر تا 15 شهریورماه به ایمیل باشگاه ادبی «بانوی فرهنگ» به نشانی info@banooyefarhang.com ارسال شود.
غرفه «بانوی فرهنگ» در سوگواره عاشورایی «رستخیز عام»

محمدی در ادامه به غرفه باشگاه ادبی «بانوی فرهنگ» در سوگواره عاشورایی «رستخیز عام» اشاره کرد و سپس درباره «چالش خوانش» با محوریت کتاب‌ «ده» گفت: علاقه‌مندان می‌توانند در پیج اینستاگرام خود، داستان‌های منتشر شده در کتاب «ده» را بخوانند و با تگ صفحه «بانوی فرهنگ» در این چالش شرکت کنند. اینگونه ما می‌توانیم از خوانش‌هایشان استفاده کنیم و به شکل مسابقه برگزیدگان آن را معرفی کنیم. آثار شرکت‌کنندگان در این چالش مورد بررسی قرار می‌گیرد و چندین برگزیده خواهد داشت که جوایز و هدیه‌ای هم به آنها تعلق می‌گیرد.

دبیر اجرایی سوگواره عاشورایی داستان «ده» اظهار کرد: در حاشیه سوگواره بحث خطبه‌خوانی حضرت زینب (س) در کوفه و شام برگزار خواهد شد تا افراد با محتوای عاشورایی آشنا شوند و در داستان‌هایشان از آن استفاده کنند.
وی با بیان اینکه آثار برگزیده سومین سوگواره عاشورایی داستان «ده» نیز مثل دو دوره قبل در قالب کتاب چاپ می‌شود از پخش تلویزیونی آثار تولیدی این سوگواره خبر داد.

بخش جنبی

توکلی دبیر علمی سومین سوگواره عاشورایی داستان «ده» در بخش دیگر این جلسه به بخش جانبی این رویداد فرهنگی هنری اشاره کرد و افزود: از آنجا که برخی از افراد در حال آشنایی با «بانوی فرهنگ» و سوگواره «ده» هستند، دوره‌هایی که تاکنون برگزار شده را به صورت آفلاین در سایت «بانوی فرهنگ» بارگذاری کرده‌ایم تا افراد از اطلاعات این دوره‌ها استفاده کنند. همچنین علاقه‌مندان می‌توانند در راستای ارتقای تولیدات خود از نقد و بررسی آثار سال گذشته که در کانال و سایت «بانوی فرهنگ» بارگذاری شده، بهره‌مند شوند.

وی درباره عنوان سوگواره عاشورایی داستان «ده» اعلام کرد: «ده» اشاره به روز دهم محرم دارد. از آنجا که شروع کار در این سوگواره با داستان کوچک بود خواستیم این کوتاهی در داستان‌ها را در عنوان هم داشته باشیم.

دعوت از فیلم کوتاه‌سازان

سارا عرفانی مدیر باشگاه ادبی «بانوی فرهنگ» نیز در بخشی از این جلسه با اعلام اینکه امسال بازه زمانی بیشتری برای ارسال آثار به سوگواره عاشورایی داستان «ده» اختصاص یافته تا افراد بیشتری در این رویداد شرکت کنند، به معرفی برگزیدگان مسابقه نوروزی و سوگواره عاشورایی «ده» به صورت یکجا در پاییز امسال و در اختتامیه این سوگواره اشاره کرد و سپس از فیلم‌کوتاه‌سازان با موضوع عاشورا دعوت کرد تا از داستان‌های برگزیده این رویداد فرهنگی ادبی استفاده کنند.

مخاطب جهانی

وی با اشاره به ترجمه آثار سوگواره و ارائه آن طی سال‌های آینده به مخاطب جهانی در فضایی چون پیاده‌روی اربعین، اظهار کرد: ما تلاش می‌کنیم تا نویسندگان بر فرم تسلط پیدا کنند و داستان‌های مینی‌مالیستی با مخاطب جهانی تولید و منتشر شود. من فکر می‌کنم طی دوره‌های مختلف، استعدادها کشف می‌شوند و با برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های مختلف این اتفاق در آینده رخ می‌دهد.

وی درباره تولیدات ادبی با موضوع حجاب نیز تصریح کرد: ما وظیفه خود می‌دانیم که رمان‌های خواندنی که برای مخاطب جذاب باشد (بخصوص برای نوجوانان) با سوژه‌های متناسب روز و بحث حجاب تولید کنیم. در بخش ناداستان‌هم برنامه‌هایی در این زمینه خواهیم داست.

مولود توکلی دبیر علمی سومین سوگواره عاشورایی «ده» در بخش دیگر این نشست خبری تاکید کرد: مخاطب جهانی از اهداف بلندمدت سوگواره عاشورایی داستان «ده» است و با این هدف کارگاه «خلق داستان کوچک عاشورایی بر اساس ذائقه جهانی» برگزار شد تا افراد متوجه اهمیت این موضوع شوند و بتوانند با زبان جهانی داستان‌ها را به دیگر کشورها صادر کنند.

در باشگاه «بانوی فرهنگ» بحث جنسیتی و سنی مطرح نیست

مریم محمدی دبیر اجرایی این سوگواره نیز اعلام کرد: این رویداد ادبی ویژه گروه سنی خاصی برگزار نمی‌شود و در باشگاه ادبی «بانوی فرهنگ» بحث جنسیتی و سنی مطرح نیست.

وی از تبلیغات این سوگواره در مترو و بیلبوردهای شهری صحبت کرد و به اهالی رسانه متذکر شد که هر شرکت‌کننده در هر بخش حداکثر 3 اثر می‌تواند به دبیرخانه سوگواره عاشورایی داستان «ده» ارسال کند.

5757

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1801206

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =