دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به اینکه قصه و رمان بیشترین مخاطب را در بین اعضای کتابخانه‌های عمومی کشور دارد گفت خرید آثار ادبیات داستانی ایران در اولویت است.

زینب کاظم‌خواه: نشست خبری نهاد کتابخانه‌های عمومی درباره برنامه‌های هفته کتاب دوشنبه نهم آبان‌ماه برگزار شد.

منصور واعظی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، برنامه‌های این نهاد را در چهار سطح کتابخانه‌های عمومی‌، شهرستان‌، استان و ملی تشریح کرد.

او گفت: «در بخش فعالیت‌های هفته کتاب در کتابخانه‌های عمومی که تمام کتابخانه‌های تحت پوشش نهاد کتابخانه‌ها را دربر می‌گیرد، از علاقه‌مندان به عضویت در کتابخانه، رایگان ثبت نام می‌شود. همچنین گروه‌های مختلف دانش‌آموزی از کتابخانه‌های عمومی بازدید خواهند کرد و با فعالیت‌های کتابداران و کتابخانه‌های عمومی آشنا خواهند شد. از سویی، نمایشگاهی از کتاب‌های جدیدی که در شش ماه نخست سال جاری به کتابخانه‌ها ارسال شده در محل هر کتابخانه‌ برپا خواهد شد. از طرفی ما برنامه‌ اهدای کتاب توسط مردم به کتابخانه‌های عمومی را خواهیم داشت.»
 

واعظی با اشاره به تقدیر از اعضای فعال کتابخانه‌های عمومی در هفته کتاب توضیح داد: «از شرکت‌کنندگان در مسابقه‌های کتاب‌خوانی، خانواده‌های عضو کتابخانه‌ها‌، خیرین کتابخانه‌ساز‌، خردسال‌ترین و مسن‌ترین عضو کتابخانه‌ها و نفرات برتر کنکور در هر کتابخانه‌ تقدیر به عمل خواهد آمد. از طرفی برپایی جشن کتاب در کتابخانه‌ها، معرفی کتاب‌های خوب و برپایی نشست نقد و بررسی آثار نویسندگان و مترجمانی که در کتابخانه‌ها عضویت دارند، از دیگر فعالیت‌هایی است که این هفته انجام خواهد شد.»

او در تشریح برنامه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی در سطح شهرستان‌ها نیز گفت: «معرفی و تقدیر از برجسته‌ترین و فعال‌ترین کتابداران و مسؤول کتابخانه در هر شهر‌، برپایی جشنی با حضور مقام‌های محلی و همچنین تجلیل از کتابداران پیشکسوت در شهرهای مختلف ایران، معرفی کتاب‌خوان‌های برتر شهرستان‌ها‌، حضور مسئولان و دست‌‌اندرکاران هر شهر در نماز عبادی - سیاسی جمعه، دیدار مسئولان کتابخانه‌ها و کتابداران با مقام‌های محلی و مسئولان شهرستان‌ها و تجلیل از مؤلفان برجسته شهر‌ها از دیگر فعالیت‌هایی است که در شهرهای مختلف ایران طی هفته کتاب برگزار خواهد شد.» 

واعظی در ادامه به تشریح فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی در هفته کتاب در مراکز استان‌های ایران پرداخت و گفت: «اصلی‌ترین برنامه‌هایی که در سطح استان‌ها خواهیم داشت، برپایی جشنی با حضور استاندار و مقام‌های استانی و همچنین کتابدارها و مسئولان برجسته کتابخانه‌ها خواهد بود. همچنین ما از سال گذشته اقدام به ایجاد کتابخانه تخصصی کودک و نوجوان در کتابخانه‌های عمومی کشور کردیم که تاکنون 850 کتابخانه عمومی صاحب کتابخانه تخصصی کودک و نوجوان است. سعی می‌کنیم از کتابخانه‌های فعال در این بخش تجلیل به عمل آید. همچنین معرفی کتابخانه برجسته استان، تجلیل از خیرین کتابخانه‌ساز و دیگر نقش‌آفرینان در حوزه کتاب‌، کتاب‌خوانی و کتابداری از دیگر اقداماتی است که صورت خواهد گرفت. از سویی، مانند فعالیت شهرستان، در سطح استان نیز از نویسندگان برجسته تجلیل به عمل خواهد آمد و نشست نقد و بررسی آثار آن‌ها برگزار خواهد شد.» 

 

منصور واعظی در ادامه به تشریح فعالیت‌های‌ نهاد کتابخانه‌های عمومی در سطح ملی پرداخت و از برپایی مسابقه کتاب‌خوانی خطبه غدیر در روز 24 آبان‌ماه خبر داد و گفت:‌ «از آن‌جایی که 24 آبان‌ماه مصادف است با 18 ذی‌الحجه و روز بزرگ عید غدیر خم، اصلی‌ترین برنامه ما در سطح ملی، برگزاری مسابقه بزرگ کتاب‌خوانی خطبه غدیر است که 400 هزار نسخه از آن چاپ شده و در بین علاقه‌مندان توزیع خواهد شد و همچنین از طریق اینترنت، ‌این اثر قابل دسترسی و مطالعه است. ما در سطح ملی در روز 29 آبان‌ماه، جشن ملی کتاب و کتاب‌خوانی را خواهیم داشت که در سالن همایش‌های سازمان صدا‌و‌سیما برپا خواهد شد. این مراسم با حضور اعضای هیئت امنای نهادهای کتابخانه‌های عمومی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و یکی از شخصیت‌های برجسته کشور برگزار خواهد شد. سال گذشته، رییس‌جمهور در این برنامه حضور داشت که انتظار می‌رود امسال هم ایشان یا یکی از شخصیت‌های برجسته کشوری در مراسم حضور داشته باشند.»

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی افزود: «اصلی‌ترین برنامه جشن کتاب و کتاب‌خوانی به تقدیر از کتابداران نمونه و برجسته کشور اختصاص دارد و برخلاف دوره‌های قبل که به دیگر نقش‌آفرینان حوزه کتابداری و کتاب‌خوانی پرداخته می‌شد، در این دوره فقط از کتابداران برجسته و نمونه تقدیر و تجلیل خواهد شد. ما در ارزیابی فعالیت کتابداران از رهنمودهای مقام معظم رهبری در دیدار کتابداران با معظم‌له استفاده کرده‌ایم. همچنین برنامه مهم دیگری که در سطح ملی برگزار خواهد شد، رونمایی از پورتال فرهنگی‌ نمایه است که تا کنون 150 نرم‌افزار چندرسانه‌یی تولید کرده است و برخی از این نرم‌افزارها که مربوط به قرآن، عترت، دفاع مقدس‌، کتاب و کتابداری و موضوعات دیگر است، در این پورتال فرهنگی بزرگ عرضه و رونمایی خواهد شد و همه مردم امکان دسترسی به این پورتال را برای جست‌وجو و بهره‌برداری خواهند داشت.» 

واعظی در ادامه از تجلیل از خبرنگاران کتاب‌، به عنوان دیگر برنامه نهاد کتابخانه‌های عمومی در هفته کتاب یاد کرد.

او همچنین از رونمایی ایستگاه مطالعه در این هفته خبر داد و گفت:‌ «پیرو دستور مقام معظم رهبری مبنی بر توجه تمام اقشار مردم ایران به کتاب‌خوانی، برنامه‌ای را طراحی و اجرا کردیم به نام ایستگاه مطالعه که بر اساس این طرح، قفسه‌هایی از کتاب در نقاط پررفت‌وآمد شهرهای مختلف ایران قرار خواهد گرفت که در آن‌ها بین 15 تا 20 عنوان کتاب ارائه خواهد شد و افراد می‌توانند این کتاب‌ها را بردارند و مطالعه کنند و در هر ایستگاه دیگری آن‌ را بگذارند.»

واعظی گفت: «ما‌ همچنین با همکاری خانه کاریکاتور ایران، مسابقه بین‌المللی کاریکاتور درباره کتاب و کتاب‌خوانی را برگزار کردیم که از 60 کشور جهان، 1600 اثر در این رقابت شرکت کرد و مراسم اختتامیه این مسابقه بین‌المللی، 29 آبان‌ماه در سالن رودکی برپا خواهد شد. همچنین پیرو دستور رییس‌جمهور در پی این هستیم که در هفته کتاب و کتاب‌خوانی، یکی از کتابخانه‌های مراکز استان‌ها را شبانه‌روزی کنیم و برنامه‌ریزی برای تحقق این کار در دست انجام و اجراست.» 

 

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی سپس به ارائه گزارشی از خریدهای انجام‌شده طی شش ماه اول سال جاری پرداخت و متذکر شد:‌ «تاکنون هشت میلیارد تومان کتاب خریداری و در کتابخانه‌های عمومی کشور توزیع کرده‌ایم که تا پایان سال جاری این رقم به 20 میلیارد تومان خواهد رسید.»
 

او در پاسخ به این سئوال که چه تعداد و با چه بهایی کتاب در حوزه ادبیات و ادبیات داستانی معاصر در سال جاری خریداری شده، اظهار کرد:‌ «در این زمینه آمار دقیقی ندارم؛ اما می‌توانم بگویم کارگروه قصه و رمان و همچنین کارگروه کودک و نوجوان از جمله کارگروه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی هستند که بیشترین جلسات را داشته است. تاکنون 113 عنوان کتاب در حوزه قصه و رمان‌، 94 عنوان اثر در حوزه ادبیات و 322 عنوان در حوزه کودک و نوجوان خریداری و به کتابخانه‌های عمومی کشور ارسال شده است. »

او افزود: « قصه و رمان بیش‌ترین مخاطب را در بین اعضای کتابخانه‌های عمومی کشور دارد، به همین دلیل ما توجه ویژه‌ای به ادبیات داستانی داریم و همچنین در کنار خرید و توزیع کتاب‌های ادبیات داستانی ایرانی در نمایشگاه‌ها، به ادبیات داستانی فاخر جهان نیز توجه داریم؛ هرچند اولویت ما در خریدها، آثار ادبیات داستانی ایران است.»

58244

کد خبر 181239

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =