زندگی در کدام کشور برای سیگاری‌ها به‌صرفه‌تر است؟

قیمت سیگار در کشورهای اروپایی چقدر است؟ آیا همه کشورهای اروپایی از تعرفه‌های مالیاتی یکسانی دررابطه با تنباکو استفاده می‌کنند؟ خرید سیگار در کدام کشور اروپایی به صرفه‌تر است؟ این سوالات شاید در وهله اول زیاد مهم به نظر نرسد اما اگر سیگاری باشید، صحبت بر سر کیفیت زندگی‌تان است.

شاید باور این موضوع مشکل باشد اما اگر روزانه ۱۰ نخ سیگار می‌کشید، بسته به آن‌که در کدام کشور اتحادیه اروپا زندگی می‌کنید تفاوت هزینه سیگار ماهیانه شما می‌تواند حدود ۱۷۸.۹۵ یورو باشد، که حدود ۸.۶ درصد درآمد متوسط ماهیانه ۲۰۶۶ یورو در اروپا است. این میزان اختلاف می‌تواند تاثیر مستقیمی بر کیفیت زندگی شما در اتحادیه اروپا بگذارد.

جالب‌تر آن‌که برای مثال اگر در فرانسه زندگی می‌کنید، در سال ۲۰۲۳ برای یک پاکت سیگار باید حدود ۱۱.۵ یورو بپردازید. این یعنی هر باکس سیگار ۱۱۵ یورو قیمت دارد. حال آن که در ایتالیا همان سیگار را می‌توانید پاکتی ۵.۵ یورو بخرید. حتی اگر فرض بگیرید ۱۰۰ یورو هزینه رفت و برگشتتان از پاریس به تورین ایتالیا باشد، اگر هر چهارماه یکبار تنها برای خرید سیگار سری به ایتالیا بزنید در شش جعبه سیگار ۲۶۰ یورو سود کرده‌اید. البته قبل از این کار باید از قوانین گمرکی کشورها و میزان مجازی که هر فرد می‌تواند سیگار همراه خود داشته باشد مطلع شوید.

جمهوری ایرلند و فرانسه به ترتیب با متوسط ۱۳.۴۳ یورو و ۱۰.۱۹ یورو به ازای هر پاکت بالاترین قیمت‌ها و بلغارستان با ۲.۷۷ یورو به ازای هر پاکت پایین‌ترین قیمت سیگار در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۲ را داشتند.

تفاوت در قیمت سیگار اغلب نتیجه میزان متفاوت مالیات‌ بر تنباکو در کشورهای اروپایی است. به عنوان مثال، در فنلاند که قیمت یک پاکت سیگار تقریبا بالاست، مالیات بر تنباکو بیش از ۷۰ درصد قیمت را تشکیل می‌دهد.

قیمت یکی از عواملی است که میزان مصرف سیگار در کشورهای مختلف به آن بستگی دارد اما به نظر می‌رسد همچنان عوامل دیگر، از جمله فرهنگ نقش پررنگ‌تری در تعداد افراد سیگاری و مصرف دخانیات در جای‌جای جهان داشته باشند.

۲۳۳۲۳۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1813671

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =