۳ نفر
۲۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۶
یادگیری برق خودرو چقدر طول میکشد؟

مدت زمان یادگیری برق خودرو یکی از مواردی است که افراد قبل از یادگیری این رشته تمایل دارند از آن اطلاع داشته باشند. بسیاری از علاقه‌مندان به برق خودرو مخصوصا افراد شاغل می خواهند در مدت زمان کوتاهی این حرفه را یاد بگیرند. با این حال، مدت زمان یادگیری برق خودرو از یک هفته تا یک سال متغیر است.

مدت زمان یادگیری برق خودرو بسته به برخی عوامل از یک هفته تا یک سال متغیر است. عواملی چون:

  • شیوه آموزش
  • سطح دانش و مهارت کارآموز
  • مباحث آموزشی
  • نوع دوره آموزشی
  • آموزشگاه برگزار کننده دوره

در صورتی که می خواهید بدانید که چقدر برای یادگیری این شغل باید زمان بگذارید تا به صورت اصولی آن را یاد بگیرید و بتوانید سریع وارد بازار کار شوید، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

1- بررسی تاثیر شیوه آموزش بر مدت زمان یادگیری برق خودرو

مهم ترین و موثرترین فاکتور بر مدت دوره آموزش یادگیری برق خودرو، شیوه آموزشی است. به طور کلی، 3 روش شاگردی کردن، تحصیل در هنرستان های کاردانش و شرکت در دوره های فنی حرفه ای برای یادگیری برق اتومبیل پیش روی شما قرار دارد که در ادامه هر کدام را توضیح می دهیم.

یادگیری برق خودرو چقدر طول میکشد؟

  • یادگیری برق خودرو از طریق شاگردی کردن

شاگردی کردن نزد یک برقکار اتومبیل باتجربه و ماهر روشی سنتی برای کسب مهارت در رشته برق خودرو است. مدت زمان یادگیری در این روش، بسته به استعداد و علاقه فرد بین 1 تا 2 سال متغیر است. بنابراین، اگر قصد دارید سریع وارد بازار کار شوید، این شیوه را پیشنهاد نمی کنیم. علاوه بر این، به دلیل وجود نداشتن سرفصل های تدوین شده در این روش، کارآموز از آموزش های آکادمیک بهره مند نخواهد شد و در حال حاضر تقریبا منسوخ شده است.

  • یادگیری برق خودرو از طریق تحصیل در هنرستان های کاردانش و فنی حرفه ای

یکی دیگر از شیوه های یادگیری برق خودرو ثبت نام در هنرستان های فنی حرفه ای و کاردانش آموزش و پرورش کشور است. طول دوره یادگیری برق خودرو از این طریق 3 سال است و در پایان دوره به شما دیپلم فنی برق خودرو داده می شود. این روش نیز زمانبر است و بخش قابل توجهی از مطالب آموزشی تنها به مباحث تئوری و دروس عمومی اختصاص داده می شود. با این حال، با داشتن دیپلم فنی حرفه ای می توانید در آزمون های ورودی دانشگاه شرکت کنید و تحصیلات خود را در رشته برق خودرو ادامه دهید.

  • یادگیری برق خودرو از طریق شرکت در دوره های فنی حرفه ای

شرکت در دوره های آموزش برق خودرو فنی حرفه ای کوتاه ترین شیوه یادگیری برق اتومبیل است. در این دوره ها، تمرکز اصلی روی یک تخصص است. بنابراین، برای یادگیری و مهارت به صرف زمان کمتری نیاز است. دوره های آموزش برق خودرو در آموزشگاه های فنی حرفه ای معمولا بین 2 یا 4 هفته طول می کشند.

2- بررسی مباحث آموزشی بر طول دوره یادگیری برق خودرو

دوره یادگیری جامع برق خودرو شامل 3 بخش مجزای برق خودرو درجه 2، برق خودرو درجه 1 و برق خودرو ماشین های خارجی است. هر بخش مباحث مربوط به خود و تعداد ساعت های آموزشی معینی دارد.

دوره یادگیری برق خودرو درجه 2

برق خودرو درجه 2 اولین دوره برای آموزش برق اتومبیل است. در این دوره اصول پایه و مقدماتی شامل آشنایی با قطعات، ابزار، نقشه کشی، مدارهای الکتریکی آموزش داده می شود که تقریبا بین 45 تا 60 ساعت زمان میبرد.

دوره یادگیری برق خودرو درجه 1

مباحث تخصصی در دوره آموزشی برق خودرو درجه 1 شامل تعمیرات ایسیو، دزدگیر خودرو، دیاگ و ... است. بعد از اتمام این دوره، کارآموزان می توانند نقشه های تخصصی و بروشورهای الکتریکی خارجی خودرو را به طور کامل درک کنند و سیستم های هشدار دهنده جدید و تجهیزات الکتریکی جانبی را بر روی خودرو نصب کنند. مدت زمان دوره یادگیری برق خودرو درجه یک، 60 ساعت است.

دوره یادگیری برق خودروهای خارجی

دوره برق اتومبیل های خارجی شامل عیب یابی و تعمیر فلشر، بوق، سنسور دنده عقب، مالتی پلکس، صندلی و آیینه برقی و... اتومبیل های خارجی مانند BMV، Kia و... است. این دوره اغلب به صورت فشرده و بسته به تعداد جلسات آموزشی به مدت 2 هفته برگزار می شود.

3- بررسی تاثیر نوع دوره آموزشی بر طول دوره یادگیری برق خودرو

دوره آموزش برق خودرو معمولا به سه صورت فشرده، نیمه فشرده و معمولی برگزار می شود. طول دوره آموزشی این مهارت در هر یک از این دوره ها متفاوت است.

مدت یادگیری دوره فشرده برق خودرو

دوره های فشرده برق خودرو اغلب طی 2 الی 4 هفته برگزار می شوند. تعداد ساعت های یادگیری برق خودرو در دوره فشرده همانند دوره های نیمه فشرده و معمولی طبق ساعات استاندارد آموزش و 72 ساعت است. در حقیقت، در دوره فشرده کلاس ها به صورت پیوسته و در ساعات بیشتری از روز برگزار می شوند. این دوره مناسب شرکت کنندگان شهرستانی و برقکاران خودرویی است که قصد دارند آموزش های قبلی خود را آپدیت کنند.

مدت یادگیری دوره نیمه فشرده برق خودرو

جلسات آموزشی در دوره نیمه فشرده به صورت 2 بار در هفته برگزار می شود. به این ترتیب، کارآموزان بعد از تقریبا 2 ماه می توانند به یک برقکار خودرو تبدیل شوند.

مدت یادگیری دوره معمولی برق خودرو

دوره آموزش عادی برق خودرو معمولا یک روز در میان برگزار می شود. به همین دلیل، طول دوره آموزش معمولی در مقایسه با دوره های دیگر، نسبتا طولانی است و حداقل 3 الی 4 ماه طول می کشد.

4- بررسی میزان تمرین عملی و کسب مهارت بر مدت زمان یادگیری برق خودرو

برق خودرو یکی از مشاغل فنی و کاملا تخصصی است. یادگیری کامل برق خودرو نیز به میزان تمرین و آموزش های عملی فرد بستگی دارد. یک برقکار اتومبیل دائما با ابزار و تجهیزات عیب یابی سر و کار دارد. بنابراین، بابد بر نحوه عیب یابی و استفاده از این تجهیزات تسلط کافی داشته باشد.

از سوی دیگر، فرایند آموزش های عملی نیازمند دقت و توجه زیاد است. بنابراین، می توان نتیجه گرفت که برای تبدیل شدن به یک برقکار ماهر به حداقل 2 ماه زمان برای افرادی با سابقه قبلی و برای یک کارآموز مبتدی می تواند تا 4 ماه هم طول بکشد.

5- بررسی انتخاب آموزشگاه بر مدت زمان یادگیری برق خودرو

آموزشگاهی که انتخاب می کنید تاثیر مهمی بر روی مدت زمان یادگیری دوره برق خودرو دارد. برخی آموزشگاه ها، تقویم آموزشی دوره برق خودرو را به گونه ‌ای تنظیم می کنند که یک دوره 3 ماه طول بکشد. از طرف دیگر، یک آموزشگاه ممکن است با تغییر در روزها و ساعات برگزاری، دوره برق خودرو را در طی 3 هفته برگزار کند.

یادگیری برق خودرو چقدر طول میکشد؟

اگر به دنبال آموزش برق خودرو در مدت زمان مناسب و با بالاترین کیفیت آموزشی هستید، آموزشگاه پایتخت فناوری بهترین گزینه است. با ثبت نام در دوره برق خودرو آموزشگاه پایتخت فناوری می توانید در مدت زمان اندک، برق خودرو را به حرفه‌ ای ترین شکل ممکن فرا بگیرید. این دوره در دو بخش برق خودرو درجه 1 و درجه 2 و به مدت 105 ساعت برگزار می شود. مشاوره رایگان راه اندازی کسب و کار، پشتیبانی نامحدود، بهره گیری از اساتید باتجربه، دریافت مدرک بین المللی فنی حرفه ای از مزیت های شرکت در دوره آموزش برق خودرو در آموزشگاه پایتخت فناوری است.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1815554

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =