افتتاح نخستین واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی فولادمبارکه

نخستین واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی با نام شهید «احمد کاظمی» در فولاد مبارکه اصفهان راه اندازی شد.

به گزارش خبرآنلاین از اصفهان، نخستین واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی با نام شهید «احمد کاظمی» در فولاد مبارکه اصفهان، با حضور رئیس جمهور راه اندازی شد.

این نیروگاه از دو واحد گازی ۳۰۷ مگاواتی، یک واحد بخار ۳۰۰ مگاواتی و دو واحد بویلر بازیافت حرارتی و در سطح کلاس F طراحی شده است که در مجموع می‌تواند ۹۱۴ مگاوات برق در ساعت تولید کند.

نیروگاه سیکل ترکیبی در کمتر از ۱۸ ماه به دست متخصصان داخلی و با سرمایه گذاری ۲۰ هزار میلیارد تومانی فولاد مبارکه در محل مصرف صنعت، طراحی و ساخته شده است و واحد دوم گازی نیروگاه سیکل ترکیبی فولادمبارکه با ظرفیت ۳۰۷ مگاوات قرار است تا سه ماه آینده به بهره برداری برسد؛ تأمین پایدار انرژی شرکت، کاهش دغدغه‌های قطعی برق خصوصاً در زمان پیک مصرف، کاهش آلاینده‌های زیست محیطی بخصوص کربن به میزان ۱۵ درصد و کاهش قابل توجه میزان مصرف آب و گاز برای تولید برق از ویژگی‌های قابل‌توجه این پروژه اعلام شده است.

رئیس جمهور در مراسم افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی شهید حاج احمد کاظمی فولاد مبارکه با اشاره به اهمیت توجه جدی به موضوع تولید در کشور اظهار کرد: در این راستا رشد کمی و کیفی در فولادمبارکه می‌تواند رشد تولید را به همراه داشته باشد.

مصرف برق، آب و گاز صنایع باید از بخش خانگی جدا شود

ابراهیم رئیسی در ادامه با اشاره به اینکه با توجه به شرایط خاص دنیا و کشور در زمینه انرژی و در راستای کمک به تولید بیشتر و جلوگیری از کاهش آن در فصل های خاص سال افزود: در این راستا لازم است مصرف برق، آب و گاز صنایع باید از بخش خانگی جدا شود که در این زمینه فولادمبارکه موفق عمل کرده و در حال انجام فعالیتهای موثر است.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه تولید فولاد سبز و توسعه آن در کشور باید در مدنظر باشد، ابراز کرد: خودکفایی در تولید فولاد موجب می شود تا در سطح منطقه و دنیا قدرت تولید خود را به نمایش بگذاریم و در زمینه اقتصادی به اندازه ای توانمند شویم که از برخی چالشها و تکانه های اقتصادی ما را دچار مشکل نکند.

وی در ادامه با تاکید دوباره بر اهمیت تولید در بخش های مختلف کشور بیان کرد: گرچه تلاش دشمنان این است که رشد اقتصادی کشور را متوقف کنند و یا با جریان سازی رسانه ای آن را کمرنگ کنند برخلاف تصور دشمن قطار تولید در کشور روی ریل خود جریان دارد، به نوعی که رشد تولید در بهار امسال آن هم در شرایط تحریم به ۶.۷ درصد رسیده است و طبیعی است این امر مطلوب دشمنان نباشد

رئیسی با تصریح بر این نکته که عزم راسخی در راستای سربلندی ایران اسلامی حس امنیت و امید در صنایع در سخنان کارگران بخشهای مختلف فولادمبارکه دریافت کردم و این پیام روحیه بخش این عزیزان برای مردم کشورمان است که فولادمبارکه خود تأمینی، استقلال و حرکت و ایجاد امید در افق هدف قرار دارد، ابراز کرد: فولاد مبارکه با برنامه ریزی دقیق و هدف گذاری در حال کسب موفقیت های روز افزون در تولید و امر صادرات است و جایگاه آن روز به روز در دنیا در حال مستحکم تر شدن است.

رئیسی در ادامه با بیان اینکه ما در صنایع نیاز به سرمایه گذاری هستیم و اگر سرمایه گذاری نشود ما پیشرفت نخواهیم داشت، افزود: صنایعی مانند فولاد، خودروسازی، لوازم خانگی و غیره باید سرمایه گذاری را مدنظر قرار دهند و در کنار انجام مسئولیت‌های اجتماعی نباید از سرمایه گذاری برای خود صنعت غافل شویم.

پرداخت عادلانه حقوق کارکنان را در دستور کار داریم

وی در ادامه به مشکلات صندوق بازنشستگان فولاد پرداخت و گفت: پرداخت عادلانه را در دولت در دستور کار داریم تا هر کسی به حق خود برسد، همچنین شاهدیم که تفاوت‌های پرداختی بین چند مجموعه در یک استان وجود دارد ضمن اینکه تفاوت بین استان و استان و مجموعه صنعت وجود را هم شاهد هستیم که همه اینها باید برطرف شود.

در ادامه عباس علی‌آبادی وزیر صمت اظهار کرد: فولاد صنعت مادر است چراکه بدون این فلز هیچ صنعتی نمی‌تواند شکل بگیرد.

وی با اشاره به مشکلات صنایع در فصول گرم سال گفت: اگر با محدودیت گاز مواجه شویم فولاد تولید نمی‌شود زیرا گاز در حکم خوراک فولاد و آب در حکم مواد لازم برای تولید فولاد است.

وزیر صمت با اشاره به حرکت به سمت فولاد سبز، تولید ورق هسته را از مهم ترین حرکتهای فولادمبارکه برشمرد و گفت: گفت: فولاد به دو روش کوره بلند و احیای مستقیم تولید می شود و با توجه به اینکه اکنون از روش احیای مستقیم استفاده می‌کنیم با استفاده از انرژی‌های خورشیدی به دنبال تولید هیدروژن و تزریق آن به خط لوله گاز فولاد هستیم، وی

گفتنی است افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی مبارکه با کمک ۷۲ شرکت ایرانی در طراحی و ساخت این نیروگاه انجام شده است و هدف از احداث این نیروگاه تأمین پایدار برق فولاد مبارکه و کمک به رفع ناترازی و تأمین انرژی در شبکه سراسری است. تا پیش از این ۹۰ درصد برق مورد نیاز فولاد مبارکه از شبکه سراسری تأمین می‌شد.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1819012

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =