اتصال سومین واحد بخار نیروگاه ارومیه به شبکه سراسری برق

معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی گفت: سومین واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی نیروگاه سیکل‌ترکیبی ارومیه با حجم سرمایه‌گذاری ۱۲۸ میلیون یورو به شبکه سراسری برق کشور متصل شد.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی به نقل از وزارت نیرو، محمد رمضانی با اشاره به اینکه با سنکرون این واحد، ظرفیت تولید برق این نیروگاه به یک هزار و ۴۷۸ مگاوات افزایش یافته است، افزود: با بهره‌برداری از واحد سوم بخش بخار نیروگاه سیکل‌ترکیبی ارومیه، ضمن رشد راندمان عملی نیروگاه به ۴۶ درصد، سالانه ۲۶۱ میلیون مترمکعب برای هر واحد و در مجموع سه واحد ۷۸۵ میلیون مترمکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه سومین واحد بخار این نیروگاه با حجم سرمایه‌گذاری ۱۲۸ میلیون یورو احداث شده است، ادامه داد: در دوران ساخت این واحد به طور متوسط ۶۰۰ نفر به صورت مستقیم و یک‌هزار و ۵۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم مشغول به فعالیت بوده‌اند.

رمضانی افزایش پایداری شبکه برق شمال غرب کشور را از جمله مزیت‌های ساخت واحدهای بخار این نیروگاه برشمرد و افزود: این نیروگاه با هدف بهبود پایداری و کاهش خاموشی در شمال غرب کشور، امکان استقرار صنایع انرژی بر با توجه به وجود تولید بیشتر برق در منطقه، اشتغال‌زایی در دوران ساخت و دوران بهره‌برداری درآذربایجان‌غربی با مشارکت شرکت تدبیرسازان سرآمد در شهرستان ارومیه احداث شده است.

معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی خاطرنشان کرد: احداث بخش بخار نیروگاه سیکل‌ترکیبی ارومیه بر مبنای بند ۱۹ قانون بودجه سال ۹۲ کل کشور براساس مکانیزم بازگشت سرمایه از محل صرفه‌جویی سوخت است بدین صورت که سرمایه‌گذار اقدام به احداث بخش بخار نیروگاه و تبدیل واحدهای گازی موجود به سیکل‌ترکیبی کرده و پس از به بهره‌برداری رسیدن واحدها، هزینه سرمایه‌گذاری در قالب سوخت صرفه‌جویی شده پرداخت می‌گردد.

وی افزود: پس از به بهره‌برداری رسیدن واحدها، هزینه سرمایه‌گذاری در قالب سوخت صرفه‌جویی شده پرداخت شده و علاوه بر استفاده بهینه از سوخت و جلوگیری از هدررفت ثروت ملی، مساله حفظ محیط زیست و امکان توسعه صنایع در استان آذربایجان‌غربی نیز در این پروژه مدنظر قرار گرفته است.

نیروگاه سیکل‌ترکیبی ارومیه با برخورداری از ۶ واحد گازی و سه واحد بخار با ظرفیت یک‌هزار و ۴۷۸ مگاوات به عنوان یکی از بزرگترین و پیشرفته‌ترین واحدهای تولید برق غرب کشور در کیلومتر ۳۵ جاده ارومیه به مهاباد احداث شده است.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1734360

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =