اعتصاب غذای رهبر زندانی جنبش النهضه تونس

مبلغ نوشت: مشاور سیاسی رهبر زندانی جنبش النهضه تونس از تصمیم وی برای آغاز اعتصاب غذا از امروز در اعتراض به پسرفت روند دمکراتیک در این کشور خبر می دهد.

به گزارش «مبلغ»- بخش عربی خبرگزاری «آناتولی» ترکیه (AA) شامگاه پنج شنبه از «ریاض الشعیبی»، مشاور سیاسی «راشد الغنوشی»، رهبر جنبش اسلام گرای النهضه تونس نقل کرد که وی در اعتراض به آن چه پسرفت روند دمکراتیک در این کشور خوانده، از امروز (جمعه) در داخل زندان خود دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

الشعیبی در گفت و گو با آناتولی ضمن اعلام این که الغنوشی با این کار، موضع خود در مخالفت با «عقب نشینی خطرناک از روند دمکراتیک در تونس» را بیان می کند، تاکید کرد که اعتصاب غذای وی همچنین برای درخواست «پایان پیگرد فعالان سیاسی و آزادی بازداشت شدگان» است.

مشاور سیاسی رهبر زندانی جنبش النهضه تونس در پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی فیسبوک نیز در همین رابطه نوشت: نبرد شکم خالی در حال گسترش و توسعه است؛ راشد الغنوشی به جوهر بن مبارک (از رهبران زندانی جبهه نجات ملی تونس) می پیوندد».

الشعیبی در ادامه پیام خود همچنین عنوان کرد: نبرد شکم خالی از جوهر بن مبارک و با اعتصاب غذای علنی وی تا پایان ستم تحمیل شده بر خودش و سایر زندانیان سیاسی آغاز شد، با این حال این کار از روز جمعه با آغاز اعتصاب غذای راشد الغنوشی گسترش خواهد یافت.

شایان ذکر است که تونس از فوریه گذشته شاهد فرآیند دستگیری شماری از سیاستمداران، بازرگانان، اهالی رسانه، فعالان و قضات از جمله برخی رهبران جنبش النهضه بوده و در همین راستا نیز، نیروهای امنیتی اواسط آوریل گذشته الغنوشی را پس از حمله به منزلش دستگیر کردند سپس دادگاه بدوی پایتخت این کشور دستور داد که وی در رابطه با پرونده «اظهارات منتسب به خود مبنی بر تحریک علیه امنیت کشور» زندانی شود.

این در حالی است که رهبر زندانی جنبش النهضه یکی از شاخص ترین رهبران جبهه نجات ملی تونس به شمار می آید که در مخالفت با اقدامات «قیس سعید»، رئیس جمهوری کنونی این کشور از اوایل سال 2021 میلادی از جمله انحلال شورای قضایی و پارلمان (که الغنوشی ریاست آن را بر عهده داشت)، صدور قوانین با فرمان ریاست جمهوری، تصویب قانون اساسی جدید از طریق همه پرسی و برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام با وجود تحریم آن از سوی مخالفان، تشکیل شده است.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1819165

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =