در سه پرونده این هفته مطبوعات، هیات منصفه مطبوعات تاکنون تنها جوانفکر را مجرم دانسته و آرای نشریات دیگر، هنوز اعلام نشده است

امید سلیمی بنی: سر دادگاه مطبوعات این روزها شلوغ است. در آخرین این دادگاه ها، مدیر مسئول هفته نامه شهروند امروز، مقابل قاضی ایستاد تا به اتهاماتش جواب گوید. دو روز پیش هم مدیرعامل ایرنا و سرپرست روزنامه ایران به دادگاه مطبوعات رفت تا از خود دفاع کند.
جوانفکر که به خاطر انتشار ویژه نامه "خاتون" به دادگاه مطبوعات رفته بود، پیش از این که بشنود هیات منصفه او را مجرم تشخیص داده، گفت: " کیفرخواست دادستانی متاثر از جو سیاسی است."
 

مدیرمسئول شهروند امروز: برادر احمدی نژاد اظهارنظرهای عجیب دارد
مدیر مسئول نشریه "شهروند امروز" در دادگاه امروز خود در دفاع از نوشته هایش گفت: "رئیس جمهور در جمع مردم اردبیل اظهار داشتند مسیر انقلاب اسلامی در ادامه مسیر شاه اسماعیل صفوی است که می توان این ادعا را نوعی تحقیر ملت ایران دانست."
عطریانفر خطاب به اعضای هیئت منصفه و رئیس دادگاه گفت: "رهبر اندیشمند و متفکر و عالم انقلاب ایران کجا و شاه اسماعیل صفوی کجا؟ قدرت، نجابت و رشادت مردم شهیدپرور ایران کجا و فرقه قزلباشها کجا؟ به همین علت نشریه شهروند امروز نقد خویش را در کلام تصویر بدون هیچگونه اهانت به رئیس جمهور بیان کرد و این حداقل اقدام برای چنین سخنان ناثواب بوده است."
این فعال رسانه ای در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به کیفرخواستی دادستانی اظهار کرد: "مدتهاست از سوی برادر اجمند آقای محمود احمدی نژاد ریاست محترم جمهوری اظهارنظرهای عجیب و رفتارهایی مشاهده شده که دلسوزان نظام بارها و بارها آن را نقد کرده اند که چرا حلقه دور ایشان گرفتار نقیصه شده است. حتی نمایندگان مجلس، روحانیون، مراجع تقلید و مقام معظم رهبری هم رفع آسیب را متذکر شده اند و در این میان برخی رسانه های دلسوز برای رفع نگرانیها در صحنه ایفای نقش کرده اند."
پیش از وی، نماینده دولت، درباره شکایتی که از شهروند امروز کرده بود، به دادگاه توضیح داد. نماینده امور دعاوی و قراردادهای معاونت حقوقی ریاست جمهوری گفت: "این نشریه در صفحه نخست خود عکسی را چاپ کرده است که در آن هم رئیس جمهور و هم هیئت دولت و افراد خارج از هیئت دولت مانند آقای جوانفکر هم توهین شده است که در شکوائیه دلایل آن ذکر شده است."
در این جلسه نماینده دادستان نیز با اشاره به آزادی مدیرمسئول این نشریه به قید کفالت گفت: "متهم به اتهام نشر تصاویر و مطالبی توهین آمیز به شخص رئیس جمهور در صفحه نخست نشریه "شهروند امروز" در تاریخ سوم مردادماه 90 از سوی دادستان تهران به عنوان نماینده مدعی العموم و همچنین در تاریخ چهارم مردادماه 90 از سوی سرپرست دفتر امور دعاوی و حقوقی معاونت حقوقی رئیس جمهور مورد شکایت قرار گرفته که دفاعیات متهم در جلسه قبلی غیر موثر بوده است."
وی، صدور کیفرخواست را بر اساس ماده 609 قانون مجازات اسلامی به اتهام اقدام به توهین و تحقیر رئیس جمهور اعلام کرد و گفت: "از قاضی و اعضای هیئت منصفه درخواست دارم بر اساس نص قانون با متهم برخورد شود."
 

هیات منصفه: مملکت چطور با خواب اداره می شود؟
هیات منصفه مطبوعات که در دادگاه امروز حاضر بودند از عطریانفر درباره "اداره مملکت با خواب" توضیح خواستند. سخنگوی هیات منصفه از متهم پرسید: "شما در تیتر صفحه نخست عنوان کرده اید که چگونه می توان مملکت را با خواب اداره کرد و همچنین گفته اید که احمدی نژاد رسالت خود را در ادامه رسالت شاه اسماعیل صفوی بنا نهاده است که این توهین است."
مدیر مسئول نشریه "شهروند امروز" در دفاع از خود گفت: "بنده اظهارات خود رئیس جمهور را عینا منعکس کردم ولی در مورد مطلب "مملک را نمی توان با خواب اداره کرد" باید بگویم این مطلب ربطی به رئیس جمهور ندارد و یکی از تیترهای صفحه نخست بوده و از تصویر اصلی فاصله دارد که در داخل صفحه هم به وقایع تاریخی در این مورد اشاره شده است."
در این میان نماینده دادستان با کسب اجازه از دادگاه گفت: "ما کاری نداریم این مطلب را رئیس جمهور گفته یا نه شما نباید به رئیس جمهور توهین می کردید و موضوع اتهام همین است."
متهم پرونده در ادامه گفت: "ما حد و حدودمان را می دانیم ولی دادستانی هم باید برای آنهایی که به آسانی خط قرمزها را زیر پا می گذارند و کاریکاتور آقای خاتمی که روحانی هستند را منتشر می کنند برخورد کند."
قرار است این دادگاه تا هفته آینده، رای خود را صادر کند. هنوز هیات منصفه تصمیم نگرفته درباره "مجرم بودن یا نبودن متهم" و همچنین "مستحق تخفیف بودن یا نبودن" اظهار نظر کند.
 

جوانفکر: من بیگناهم و مظلوم
در دادگاه دیگری که یکشنبه گذشته برگزار شد، مشاور مطبوعاتی رئیس جمهور که در دادگاه امروز، در مسند شاکی نشسته بود، متهم ردیف یک، بود.
علی اکبر جوانفکر، سرپرست ایران و مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی به دلیل توهین به حجاب و مقدسات در دادگاه مطبوعات حاضر شد ولی هیچ اتهامی را نپذیرفت و گفت: "دستگاه قضاء متاثر از جو سیاسی اقدام به صدور کیفرخواست کرده است. من بیگناه و مظلومانه محاکمه شدم، این نشریه (ویژه نامه خاتون، ضمیمه روزنامه ایران) هیچ مشکلی ندارد."
نماینده دادستان در این جلسه، از کسانی سخن گفت که به عنوان کارشناس حجاب، در نشریه خاتون، اظهار نظر کرده اند، ولی حتی توانایی اداره زندگی خود را هم ندارند.
وی خطاب به اعضای هیئت منصفه و رئیس دادگاه اظهار داشت: " قانون مطبوعات حریم را مشخص کرده است و خطوط قرمز گفته شده ولی در این نشریه افردی در مورد حجاب و فلسفه حجاب سخن گفته اند که نه صاحب نظر دینی هستند و نه کارشناس هر چند که برخی از آنها حتی در اداره زندگی خود هم درمانده اند. این که بیائید و بگوئید منظورمان از این مطالب چنین و چنان بوده مهم نیست و باید بر اساس قانون از خود دفاع کنید."
 

متهم: از محاکمه ام، تعجب می کنم!
با وجودی که تفهیم مدتها توسط بازپرس به متهم انجام شده بود، جوانفکر در قسمتی از محاکمه اش، از محاکمه خود اظهار تعجب کرد
وی درباره ترویج حجاب در نشریه اش این گونه سخن گفت: "وقتی که تصویری تمام قد از خانم بداغی معاون حقوقی رئیس جمهور با حجاب چادر، یا خانم سوسن کشاورز از مدیران عالی وزارت آموزش و پرورش با پوشش چادر و قهرمانان و پهلوانان و ورزشکاران زن در میادین ورزشی با حجاب کامل منتشر می کنیم قصدمان ترویج حجاب و پوشش اسلامی است. من تعجب می کنم که چرا من را محاکمه می کنند؟ آیا این مطالب ترویج حجاب نیست؟ آقایان به جای اینکه این همه تصویر و مطلب را ببینند رفتند گفتند رسانه دولت خانم هدیه تهرانی، مهناز افشار و... را الگوی حجاب قرار داده است؟ آیا یک تصویری دوسانتیمتری نشانه حجاب برتر است یا تصویر تمام قد یک مسئول با چادر مشکی؟"
مدیرعامل روزنامه ایران در مورد برخی از بندهای کیفرخواست مبنی بر تمسخر و طنز آلود بودن روایات در "خاتون" گفت: "ما حدیث نبوی را مسخره نکردیم زیرا در مطالب بیان شده طنز مبتنی بر نوع برداشتها است. مثلا نوع وضو گرفتن یک کاهل نماز و یک وسواسی به جهت اصلاح بوده نه مسخره کردن. اگر قرار به اتهام باشد باید علامه دهخدا را به جرم مزاح کردن محاکمه کرد. در ضمن مطالب با علامت تعجب نگارش شده است "
جوانفکر در دفاع از خود با اشاره به سر تیتر مطالب و محتویات "خاتون" گفت: "آیا استفاده از بیانات مقام معظم رهبری، آیت الله مطهری، آیت الله حائری شیرازی، رحیم پور ازغدی، معاونت حقوقی رئیس جمهور، نمایندگان مجلس، امام جمعه تهران و کارشناسان در ارتباط با ترویج فرهنگ حجاب جرم است؟ "
با وجود این دفاعیات، هیات منصفه در نهایت وی را مجرم دانست. سخنگوی هیات منصفه در مورد نتیجه نهایی رای هیئت منصفه مطبوعات در خصوص دادگاه نشریه خاتون گفت: "علی اکبر جوانفکر مدیر مسوول روزنامه ایران درباره نشر مطالب خلاف موازین اسلامی در ویژه نامه خاتون، با اکثریت آرای اعضای هیات منصفه مطبوعات مجرم شناخته شد."
به گفته علی اکبر کسائیان هیئت منصفه مدیر مسوول روزنامه ایران درباره تحقیر و توهین به جنس زن به اتفاق آرا مجرم نشناخت. همچنین اعلام شده هیات منصفه مطبوعات به اتفاق آرا مدیر مسوول روزنامه ایران را در دو مورد یاد شده مستحق تخفیف ندانست.
به گفته سخنگوی هیئت منصفه مطبوعات رای هیئت منصفه به قاضی سیامک مدیر خراسانی ریاست دادگاه ارسال شده و قاضی یک هفته فرصت دارد رای نهایی را صادر کند.
این چنین که به نظر می رسد همزمان با بارش باران و برف پاییزی، همانطور که خیابانها با ازدحام و ترافیک مواجه شده اند، این روزها دادگاه های مطبوعات نیز با رفت و آمد مکرر شاکیان و متهمان، روبرو هستند.
45/233

 

کد خبر 183882

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =