با ظرفیت سازی نیاز استان در حوزه چاپ را تامین کردیم

حمید بینایی مدیر چاپ وصال استان سمنان گفت تمام توانمان را در موضوع پایتختی کتاب در کنار اداره کل ارشاد به کار خواهیم گرفت

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان ، چاپ در اصطلاح روشی برای انتقال مطالب در قالب تصاویر، نوشته، اعداد و رقم به مخاطبین جامعه هدف است و این عمل بر روی یک فرمی در تیراژ بالا صورت می گیرد.

واژه چاپ برگرفته از یک لغت قدیمی تری به نام چهاب» به معنی فشردن سطحی بر سطح دیگر است و از این رو بعضی ها خود لغت چاپ را به معنای نقش و اثری که بر روی متون و سطوح مختلف درج می شود می دانند.

تاریخ پیدایش صنعت چاپ در جهان به حدود ۳۰۰۰ هزار سال قبل از میلاد مسیح و به ساکنین بین النهرین بر می گردد که از مهره های استوانه ای برای چاپ نوشته و تصاویر بر روی سطوح گلی استفاده می کردند.

در ایران نیز سابقه این صنعت به پنج قرن پیش از میلاد مسیح یعنی در دوران پادشاهان هخامنشیان و مهرهای سلطنتی و برای تأیید احکام و فرمان های حکومتی از آن ها استفاده می کردند، بر می گردد.

چاپ در ایران از ۱۳۵۷ به این سو به طور کلی رو به رشد نهاده است و از سال ۱۳۷۱ روش چاپ رنگی نیز به کار گرفته شده است.

امروز صنعت چاپ بعنوان یک ابزار کلیدی و کاربردی برای نشر و توسعه امور نوشتاری محسوب میشود و ضرورت وجودی این موضوع برای همگان واضح و مبرهن است.

یکی از پیشگامان این عرصه در استان سمنان حمید بینایی است که بخش قابل توجهی از عمر، سرمایه و توان خود را در را پیشرفت این صنعت در استان وقف نموده است.

با ظرفیت سازی نیاز استان در حوزه چاپ را تامین کردیم

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان حمید بینایی مدیر چاپخانه وصال در استان سمنان، ۵۱ سال سن دارد، فارغ التحصیل رشته کارهای گرافیک و کارگردانی از دانشگاه است و از سن ۱۸ سالگی در کنار تحصیل در کار چاپ فعالیت داشته است. مصاحبه پیش رو، بخش کوچکی از شرح فعالیت های گذشته، حال و دغدغه های اینده این فعال عرصه چاپ در استان سمنان است.

مدیر موسسه چاپ وصال اظهار کرد به واسطه فعالیتی که از سن ۱۸ سالگی در حوزه چاپ و تبلیغات در تهران داشتم، بلافاصله پس برگشت به سمتان با مشاوره چند تن از دوستان یک شرکت تبلیغاتی را تاسیس نمودم

حمید بینایی با اشاره به اینکه در آن زمان کارهای تبلیغاتی در سمنان ناشناخته و در حد یک کارت ویزیت بود، افزود: به حمد الله با اخذ مجوز شرکت تبلیغاتی نگار نگاه از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در آن زمان توانستیم فعالیتهای خوبی در حوزه تبلیغات از قبیل تبلیغات در سطح شهر تبلیغات روی اتوبوس ها و ... شروع کنیم و گام به گام به جلو پیش رفته و کارهای تبلیغاتی که از نقاشی روی پارچه در آن زمان شروع کردیم امروز با تکنولوژی های روز و شیوه های نوین تبلیغاتی عملیاتی کنیم.

با ظرفیت سازی نیاز استان در حوزه چاپ را تامین کردیم

مدیر چاپخانه وصال در ادامه با اشاره به سوابق اجرایی خود در حوزه تبلیغات گفت: پس از مدتی دومین چاپخانه چاپ بنر در سمنان به نام پاچاپ که در حال حاضر به نام بنر شبانه روزی در ضلع جنوبی میدان شهید مطهری سمنان فعالیت دارد را راه اندازی کردیم و با توجه به تغییری که در دید مردم مدیران و مسئولان روابط عمومی دستگاههای اجرایی در حوزه تبلیغات ایجاد شده بود استقبال بسیار خوبی از این کار ما صورت گرفت و پس از مدتی کوتاه دومین دستگاه چاپ بنرمان را خریداری کرده و به منظور پوشش دانشگاههای خارج از شهر در دانشگاه سمنان مستمر تا بتوانیم کلیه دانشگاه ها را پوشش دهیم .

بینایی تصریح کرد: اما با گستردگی کار تبلیغات و با توجه به نیاز استان اقدام به خرید یک دستگاه چاپ افست در سال 1395 تک رنگ در ابعاد ۳۵ در ۵۰ با اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با یک سرمایه گذاری در حدود ۱۶۰ میلیون تومان نموده و کم کم شروع به جذب سفارشات از واحدهای صنعتی کردیم اقدام کردیم و با استقبال واحدهای تولیدی ، صنعتی در حوزه های سیم و کابل ،رنگ سازی،لوازم خانگی ،مواد غذایی، بسته بندی بروشور کاتالوگ پوستر و ... را در سمنان تامین کرده و دیگر لازم نیست به تهران مراجعه کنند و به مرور زمان و برای به روز شدن با یک سرمایه گذاری مجدد اولین دستگاه چاپ افست 4 رنگ همزمان را خریداری و حدود 6 میلیارد تومان هزینه کردیم و فعلا در ساختمان استیجاری اداره کل ارشاد جنب فرهنگسرای کومش مستقر هستیم.

با ظرفیت سازی نیاز استان در حوزه چاپ را تامین کردیم

مدیر مجموعه چاپ وصال با تاکید بر اینکه با ظرفیت سازی نیاز استان در حوزه چاپ را به طور کامل تامین کرده و با مستقر کردن دستگاه چاپ چهار رنگ و گسترش فعالیت چاپ وصال، در بخش لیتوگرافی به شدت احساس کمبود و نیاز کردیم زیرا برای هر کار ی،پس از تهیه طرح آن را به تهران ایمیل می کردیم و واحدهای لیتوگرافی مستقر در تهران که با ما همکاری داشتند زینگ تهیه شده را با اتومبیل برای ما ارسال می کردند که این اقدام علاوه بر هزینه ٤ میلیون ریالی برای هر بار ارسال حدود ۶ ساعت نیز زمان می برد و این مشروط بر این بود که زینک تهیه شده هیچ مشکلی نداشته باشد و اگر خدایی نکرده مشکلی در فیلم و زینک تهیه شده وجود می داشت می بایست ۶ ساعت دیگر منتظر بمانیم تا فیلم و زینک جدید به دستمان برسد لذا با توجه به این موارد و برای رسیدن به استقلال کامل و نیاز شدید به واحد لیتوگرافی اولین دستگاه ایمیج ستر و پلیت استر را نیز خریداری کردیم.

بینایی افزود: در حال حاضر و با توجه به تجهیزاتی که در اختیار داریم در بخش لیتوگرافی و چاپ چهار رنگ هم زمان می توانیم از کاغذ ۵۰ گرم تا مقوای ۵۰۰ گرم را در ابعاد ۳۵ در ۵۰ چاپ کنیم و علاوه بر چاپ، امکان ترتیب بندی کاغذ، جلد سازی صحافی کتاب، تولید کتاب از مرحله اخذ مجوز تا تحویل کار تولید سررسید تولید الشعر تقویم رومیزی همراه با پانچ و فنر ریزی را هم داریم.

با ظرفیت سازی نیاز استان در حوزه چاپ را تامین کردیمبا ظرفیت سازی نیاز استان در حوزه چاپ را تامین کردیم

مدیر مجموعه چاپ وصال گفت خط تولید چاپ به این شکل است که باید در واحد لیتوگرافی فیلم و زینک تهیه شود و پس از آن عملیات چاپ انجام شده گیوتین جهت برشکاری موجود باشد و به وسیله دستگاه صفحات چاپ شده ترتیب بندی تولد پس از آن صحافی دیجیتالی انجام شده و پس از برشکاری بسته بندی شود.

وی با اشاره به عملیات اجرایی در بخش جعبه سازی گفت: در بحث بسته بندی ها پس از برش کاغذ عملیات تهیه زینک در لیتوگرافی انجام شده سپس چاپ صورت میگیرد و پس از چاپ در واحد لترپرس، خطهای تا روی جعبه ها ضرب شده و جعبه چسبانی انجام می شود و در نهایت بسته بندی و برای مشتری ارسال می شود.

بینایی عنوان کرد: پیش از عملیات توسعه حدود سه نفر در مجموعه شاغل بودند که پس از سرمایه گذاری و توسعه کار در حال حاضر سیزده نفر به صورت مستقیم و چندین نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال زایی صورت گرفته است.

مدیر چاپ وصال گفت: در این مرحله و جهت طرح توسعه فعلی ۱۵ میلیارد وام تبصره ۱۶ از دولت دریافت کردیم وی افزود: پیگیر اخذ زمینی در محدوده شهر هستیم تا بتانیم همه دستگاههای بخش افست را در آن متمرکز کنیم.

بینایی به برنامه بلند مدت مد نظر خود در توسعه کار اشاره و تاکید کرد با توجه به اینکه دستگاه لیتوگرافی موجود ما پاسخگوی برنامه پیش بینی شده توسعه آینده ما هست در نظر داریم در آینده دستگاه چاپ 4/5 ورق ٤ رنگ همزمان را خریداری کنیم که در حال حاضر حدود ۲۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارم.

وی به فعالیت های بازاریابی صورت گرفته در مجموعه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر توانسته ایم سفارشات و درصد از واحدهای صنعتی کل استان را جذب کنیم و بر اساس برنامه بلند مدت این چاپخانه امیدواریم بتوانیم به زودی سفارشات ۳۰ درصد واحدهای صنعتی را جذب کنیم و این عدد کل ظرفیت موجود مجموعه چاپ وصال است.

مدیر مجموعه چاپ وصال تصریح کرد: در حال حاضر با شرکتهای صنعتی متعددی در سطح استان در شهرکهای صنعتی سمنان شاهرود، دامغان گرمسار، ایوانکی و میامی در بخش های لوازم خانگی انواع صنایع خودروسازی مواد آرایشی و بهداشتی مواد غذایی و لوازم پزشکی همکاری داریم.

وی خاطرنشان کرد: طرح توسعه چاپ وصال با حضور دکتر ابراهیمی مدیر کل چاپ و نشر وزارت ارشاد در مهر ماه ۱۴۰۲ افتتاح شد و همزمان با افتتاح این مجموعه نمایشگاه صنعت چاپ و همچنین همایش صنعت چاپ استان سمنان با مشارکت چاپ وصال برگزار شد و به طور کلی وابستگی چاپخانه های استان سمنان برای تهیه زینک از دفاتر چاپ تهران برچیده و چاپخانه وصال توان تولید انواع زینک تا قطع 100 در 70 را دارد و نکته قابل بیان اینکه دکتر ابراهیمی در مراسم افتتاح توسعه چاپخانه به مدیر کل امور اجتماعی استانداری توصیه نمود که در انتخابات مجلس شورای اسلامی پیش رو کاندیداها از ظرفیت این چاپخانه استفاده نمایند و همچنین استاندار محترم علاوه بر حضور گرم خود برای بازدید از چاپخانه رهنمودهای جالبی داشتند و با دستور ایشان و طی نامه ای از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نامه ای به دستگاههای اجرایی ارسال شد تا از ظرفیت های چاپ وصال نهایت استفاده شود و این اقدامات خوب مایه دلگرمی مجموعه و افتخاری برای مرکز استان سمنان می باشد و امیدواریم بزودی سفارش چاپ کتاب های درسی را هم داشته باشیم

با ظرفیت سازی نیاز استان در حوزه چاپ را تامین کردیم

***حمید بینایی مدیر چاپ وصال:تمام توانمان را در موضوع پایتختی کتاب در کنار اداره کل ارشاد به کار خواهیم گرفت

یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وسید محمدرضا هاشمی استاندار سمنان در حاشیه حضور در مراسم اهدای حکم هشتمین پایتخت کتاب به سمنان از چاپخانه وصال بازدید کرده و در جریان فعالیت ها و مسایل و مشکلات این چاپخانه قرار گرفتند.

سید محمدرضا هاشمی در این بازدید که با حضور فرشید فلاح مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان همراه بود در گفت و گو با مدیر چاپخانه وصال با تجهیزات و ماشین آلات و اقدامات توسعه ای و اقدامات توسعه ای این چاپخانه آشنا شد.

حمید بینایی مدیر چایخانه وصال سمنان نیز در این بازدیدها گزارشی از امکانات و تجهیزات جدید و نیز توانایی های فنی این چاپخانه ارائه کرد و و خواستار حمایت دستگاههای دولتی از چایخانه های بومی برای ارائه کار و تامین نیازهای چایی استان شد.

بینایی خاطرنشان کرد با توجه به اینکه سمنان به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شده است. ظرفیت خوبی در مجموعه ما در زمینه چاپ کتاب وجود دارد و با تمام ظرفیت در کنار اداره کل ارشاد و سایر دستگاههای متولی امر هستیم و تلاش خواهیم کرد اقدامات اثر بخش و ماندگار و خاطره آفرینی برای استان فرهنگی سمنان به یادگار بگذاریم . این مرکز فرهنگی با استفاده از تسهیلات دریافت شده از تبصره ۱۶ علاوه بر برخورداری از تجهیزات جدید در امر اشتغالزایی نیز موفق عمل کرده است

در این بازدید همچنین یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت با توجه به انتخاب سمنان به عنوان پایتخت کتاب کشور و ظرفیت های بسیار خوب در چاپ وصال از مسئولین درخواست می شود تا سفارشات کتب و نشریات کشوری را هم در اینجا فراهم سازند

با ظرفیت سازی نیاز استان در حوزه چاپ را تامین کردیم

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1843046

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =