پیدا شدن سر و کله یک عنکبوت عجیب در یخبندان قطب جنوب/ عکس

این عنکبوت‌های دریایی چهار چشم، پاهایی بلند و پنجه‌هایی متفاوت دارند و در اعماق یخبندان قطب جنوب کشف شدند.

غزال زیاری: طبق مطالعه منتشره در مجله ZooKeys، محققان هنگامی که یک ترال دریایی را به سمت دریای راس، خلیج عظیمی در ۳۲۰ کیلومتری قطب جنوب هدایت می‌کردند، به موجود جدیدی با نام Austropallene halanychi برخوردند.

در ژانویه ۲۰۱۳، دانشمندانی که روی کشتی RVIB Nathaniel B. Palmحضور داشتند، تور ترال را از عمق ۲۷۵متری زیر دریا بیرون کشیده و با نمونه منحصر به فردی روبرو شدند که با هیچ یک از توصیف‌های موجود درباره گونه‌های مشابه عنکبوت‌های دریایی، شباهتی نداشت.

spider3.jpg

کشف گونه‌ای جدید از اعماق دریا

این گونه، به مراتب بزرگتر از دیگر عنکبوت‌های دریایی بود و طول پاهایش به ۳ سانتی‌متر می‌رسید و چهار چشم تیره، یک شکم متورم کوتاه و یک تاج گل از موها در اطراف دهانش داشت. یکی از متمایزترین ویژگی‌های این جانور، زائده‌های بازو مانندش بود که چلیفور نامیده می‌شود و بسیار قوی و قدرتمند است.

بیشتر بخوانید:

این عنکبوت‌های دریایی یک پنجه با دو انگشت دارند که یکی از این دو انگشت، ثابت است و دیگری متحرک. هردوی این انگشتان به هم نزدیک هستند و هیچ فضایی بین انگشتان‌شان دیده نمی‌شود و نوک پنجه‌هایشان سیاه است.

spider2.jpg

اندام‌های حیاتی Austropallene halanychi هم مثل سایر عنکبوت‌های دریایی، در پاهایشان قرار دارد. طبق گفته اندرو ماهون، یکی از نویسندگان این مطالعه، آنها از طریق پاهای‌شان تنفس می‌کنند.

طبق گفته یکی از مسئولان آکواریوم Monterey Bay، عنکبوت‌های دریایی از طریق منافذ پاهایشان جفت‌گیری می‌کنند و ماده‌های آنها، تخمک‌های بزرگی دارند. عنکبوت دریایی نر، تخم‌های آزاد شده توسط ماده‌ها را حمل می‌کنند. تغدیه این عنکبوت‌های دریایی از طریق خرطوم ۲.۵ سانتی‌متری‌شان است که شبیه به یک نی عمل می‌کند.

spider.jpg

این گونه عنکبوت دریایی تازه کشف شده، به افتخار کنت.ام.هالانیچ، دانشمندی که در زمینه بی‌مهرگان دریایی فعالیت زیادی داشته، نامگذاری شده است.

منبع: nypost

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1844460

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =