خاطره جالب ناصرالدین شاه از سونا و حمام در آلمان/ آدم زیرش می‌ایستد بسیار با لذت است

فرداید نوشت: خاطره‌ای که در اینجا می‌خوانید مربوط به روز پنجشنبه ۱۶ خرداد سال ۱۲۵۷ شمسی است، در این روز ناصرالدین شاه در شهر بادن‌بادن آلمان حضور داشته و به حمام و شکار رفته است.

ناصرالدین شاه به نوشتن خاطرات روزانۀ خود اهتمامی جدی داشت و این کار را در سفرهای دور و درازش هم ترک نمی‌کرد. خود او نام یادداشت‌هایش را «روزنامه» گذاشته بود؛ این روزنامه‌ها جزئیاتی بسیار جالب و خواندنی از کارها و احوالات روزمرۀ شاه و درباریانش را در اختیار ما می‌گذارند.

دومین سفر ناصرالدین شاه به اروپا در فروردین سال ۱۲۵۷ شمسی آغاز شد؛ او در این سفر ابتدا به روسیه رفت و سپس عازم کشورهای مجارستان، آلمان، فرانسه و اتریش شد. در اینجا خاطرۀ حضور او در شهر بادن‌بادن و رفتن به سونا و حمام آبگرم را می‌خوانید:

عکس دیده‌نشده از جلسه وزرای ناصرالدین شاه در قصر

قبل از ناهار رفتیم حمام فردریک . . . به خرج خود و ملت این حمام را ساخته‌اند . . . این حمام از همان بخار آب گرم معدنی که از زیر کوه درمی‌آید گرم می‌شود، دیگر آتش و حمامی لازم ندارد . . . این آب را با لوله‌ها تقسیم کرده‌اند . . . پانصد حمام است اما همه در یک عمارت و یک بنا . . .

گرمخانه‌های متعدد در جنب این حمام است که درش به اینجا باز می‌شود، آن‌ها را بسیار بسیار گرم کرده‌اند که نمی‌شود پا به زمین گذاشت اما فرنگیان می‌روند در آنجا دراز کشیده، می‌خوابند و عرق زیادی کرده یعنی به هلاکت می‌رسند و از آنجا به این حوضهای نیم گرم آمده خود را می‌شویند برای معالجه . . .

خلاصه بعضی اسباب‌ها هست دو تا پیچ دارند آب از بالا می‌ریزد پایین مثل اینکه از چلوصافی [آبکش] بریزد، آدم زیرش می‌ایستد بسیار با لذت است . . .

۲۱۹۲۱۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1844626

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =