آخرالزمان زمین به دست این ستاره رقم می‌خورد؟

در حدود یک میلیارد سال دیگر، به لطف بزرگ‌تر و داغ‌تر شدن خورشید، زمین بیش از حد گرم می‌شود و دیگر قابل سکونت نیست، اما در عین حال احتمالات دیگری نیز برای سرنوشت زمین وجود دارد.

به گزرش خبرگزاری خبرآنلاین، یک مطالعه نظری جدید نشان می‌دهد که احتمال کمی وجود دارد که یک ستاره سرکش زمین را از مدار خود خارج کند و به منطقه خنک‌تری بازگرداند. ستارگان سرکش به ستارگانی گفته می‌شود که از منظومه شمسی خانه خود به بیرون پرتاب شده‌اند و اکنون در فضای بین ستاره‌ای حرکت می‌کنند.

در حالی که این ستارگان کاملاً نادر هستند، اما تهدیدی بالقوه برای سیارات در مسیرشان هستند. با این حال، بر اساس مطالعه جدید، می‌تواند صدها میلیون سال بعد از نجات بخش زمین باشد.

آخرالزمان زمین به دست این ستاره رقم می‌خورد؟

امروزه، زمین به وضوح در منطقه قابل سکونت منظومه شمسی ما قرار دارد، فاصله‌ای از ستاره‌ای که در آن آب مایع می‌تواند در سطوح سیارات در حال گردش وجود داشته باشد. اما از آنجایی که خورشید ما یک غول سرخ است، داغتر و بزرگتر خواهد شد، تا زمانی که در نهایت در عرض 5 میلیارد سال زمین را از بین ببرد.

این امر باعث شد که دانشمندان احتمال خروج زمین از مدار خود را برای تبدیل شدن به یک سیاره شناور آزاد بررسی کنند. برای بازی با این مفهوم، تیمی از اخترشناسان شبیه سازی کردند که اگر یک ستاره سرکش سر راه ما بیاید چه اتفاقی می‌افتد. این اتفاق که در گذشته اتفاق افتاده است، می‌تواند سیارات زیادی از جمله زمین را از مدار طبیعی خود خارج کند.

آخرالزمان زمین به دست این ستاره رقم می‌خورد؟

بیشتر بخوانید:

سنگ بزرگ ۱۷ کیلوگرمی که از طلا ارزشمندتر از آب درآمد

محموله مرموزی که روسیه به فضا می‌فرستد/ عکس

محققان در 12000 شبیه سازی خود به سناریوهای جالبی برخوردند. در برخی شبیه‌سازی‌ها، زمین به مدار سردتری منتقل شد، اما در برخی دیگر، سیاره ما در ابر اورت، لایه‌ای کروی از اجرام یخی اطراف خورشید ما به پایان خودش رسید. جالب‌تر از همه، این است که در شبیه‌سازی‌های دیگر، زمین توسط ستاره به صورت گرانشی کشیده شد. با این حال، حتی در این شانس بسیار بسیار اندک که یک ستاره سرکش به سمت ما بیاید، زمین هنوز هم شانس زنده ماندن 1 در 35000 را خواهد داشت.

منبع: the-sun

227323

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1844865

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =