۰ نفر
۲۴ آبان ۱۳۹۰ - ۱۷:۲۸

ساعت یک و نیم امروز ظهر صدا ولرزش انفجار مهیبی در غرب تهران تا شیشه های خانه های شمیرانی ها را لرزاند ،این انفجار بزرگ از دقایق اول خبر ساز شد .

مردمی که هنوز سردرگم منشا این صدا و لرزش بودند از انفجار پمپ گاز تا زمین لرزه را احتمال دادند ،کم کم منشا انفجار مشخص شد غرب تهران و اطراف کرج هنوز ساعتی نگذشته بود که محل انفجار مشخص شد انبار مهمات در بیگدنه ملارد؛ حسین گروسی، نماینده شهریار و شهر قدس به خبرگزاری خانه ملت گفت این دو انفجار مربوط به زاغه مهمات پادگان بیدگنه در حوالی ملارد شهریار بوده است.

نماینده شهریار و شهر قدس درباره این انفجارها توضیح داد: "انفجار امروز در پادگان نظامی در روستای «بیدگنه» از توابع شهرستان ملارد در استان البرز بوده است. هنوز برآورد دقیقی از تلفات جانی و خسارت‌های مالی این حادثه در دسترس نیست؛ کمیته بحران برای رسیدگی به علت‌های این حادثه تشکیل شده است."

شاهدان عینی به خبرآنلاین گفتند شدت انفجار به حدی بود که شیشه‌های ساختمان دانشگاه شهر قدس فرو ریخته و دود غلیظ و سفیدی آسمان را فرا گرفته است. همچنین به گفته این شاهدان، دود برخاسته به آسمان از دو محل دور از هم مشاهده می‌شود و صدای دو انفجار با فاصله کمتر از یک دقیقه شنیده شده است.

بلافاصله سپاه پاسداران در اطلاعیه ای اعلام کرد که مقارن ظهر امروز انفجاری در یکی از زاغه های نگهداری مهمات متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حوالی تهران رخ داد.

مدیر روابط عمومی هلال احمر هم از اعزام سه تیم سگهای زنده یاب همراه با تجهیزات امدادی به محل انفجار خبر داد. پویا حاجیان در مورد انفجار زاغه مهماتی در شهر ملارد گفت: پس از وقوع حادثه سه تیم زنده یاب (سگهای زنده یاب) همراه با سه دستگاه آمبولانس و گروههای امدادی به سمت محل حادثه اعزام شدند.اگرچه که بعد از مدتی هلال احمر اعلام کرد که تنها به 6 امدادگر اجازه ورود به منطقه داده شده است .

از طرفی آتش نشانی هم برای مهار آتش به منطقه اعزام شد مأموران آتش نشانی ملارد، صفادشت، شهریار تمام نیروهای خود را به این محل اعزام کردند تا بتوانند زبانه‌های آتش حاصل از انفجار امروز را مهار کنند.

ساعتی بعد سپاه پاسداران دلیل این انفجار را جابه جایی مهمات عنوان کرد و در حالی که بعضی از رسانه های خارجی این انفجار را به آزمایشات هسته ای ربط می دادند مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران با اعلام اینکه 15 نفر از کارکنان رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بر اثر جابجایی مهمات در یکی از پادگانهای سپاه در اطراف تهران به شهادت رسیده اند، گفت:این انفجار ربطی به آزمایش هسته ای که برخی از رسانه های بیگانه آن را مطرح کرده اند، ندارد.

سردار رمضان شریف مسئول اداره روابط عمومی و انتشارات سپاه پاسداران با بیان این مطلب گفت: بر اثر این حادثه عده‌ای نیز مجروح شده‌اند که حال برخی از آنها بسیار وخیم است. وی همچنین در خصوص شایعات مطرح شده از سوی برخی رسانه های خارجی مبنی بر جابجایی کلاهک های موشکی در این پادگان سپاه، گفت: اصلا این انفجار ربطی به آزمایش هسته ای که برخی از رسانه های بیگانه آن را مطرح کرده اند، ندارد.

در همین حین تعداد کشته شدگان و مجروحان افزایش یافت رییس سازمان امداد و نجات هلال احمر جمهوری اسلامی ایران گفت: عملیات شناسایی پیکر شهدا ملارد آغاز شده است.

محمود مظفر افزود: بالگردهای امداد و نجات نیز در حال به زمین نشستن در محل وقوع حادثه در این پادگان نظامی هستند تا مجروحان حادثه دیده را به سرعت به بیمارستان انتقال دهند. وی با بیان اینکه این بالگردها مجروحان حادثه دیده را به بیمارستان بقیه الله در تهران اعزام می کنند، گفت: بخشی دیگر از این مجروحان از طریق نیروهای هلال احمر به بیمارستان تامین اجتماعی شهریار منتقل می شوند.

وی افزود: اکنون نیروهای واکنش سریع سازمان امداد و نجات هلال احمر به محوطه انفجار وارد شده اند و مشغول نجات مصدومان و شناسایی اجساد هستند.

درحالی که روابط عمومی سپاه پاسداران از وخامت حال مصدومان انفجار در یکی از پادگان های این نیروی نظامی خبر می دهد، رییس هلال احمر از احتمال انفجارهای دیگر گفته است.به گفته محمود مظفر، احتمال انفجار مجدد می رود.

او در گفتگو با مهر از بحرانی بودن شرایط پادگان خبر داده است و گفته: دود غلیظ مانع نجات آسیب دیدگان شده است. خیابانهای اطراف پادگان توسط مسئولان مربوطه بسته شده تا عملیات امداد و نجات بهتر انجام شود ولی تنها 6 نفر از امدادگران توانستند مجوز داخل شدن پادگان را اخذ کنند. هیچ اطلاعات دیگری در دسترس نیست ولی احتمال انفجار دیگری می رود. اورژانس تهران هم در خارج از پادگان مستقر شده و نتوانست داخل پادگان شود. آمار مصدومین و مجروحینی که هلال احمر به خارج از پادگان منتقل کرد تنها 10 نفر بوده است.

این در حالی است که هنوز مسئولان پادگان نظامی هیچ درخواستی برای حضور سازمان پزشکی قانونی کشور نداشته اند.

تا ساعتی پیش، آمار کشته های انفجار پادگان سپاهدر ملارد، 15 نفر بود. اکنون اما روابط عمومی سپاه این آمار را به 27 نفر افزایش داده است.مسئول روابط عمومی سپاه، از به شهادت رسیدن 27 پرسنل سازمان جهاد خودکفایی سپاه و مجروح شدن 16 نفر در انفجار امروز خبر داد.

سردار شریف که با بخش خبری شبکه پنج صدا و سیما گفت‌وگو می‌کرد، با تسلیت به خانواده شهدا و اشاره به این‌که این انفجار به دلیل خروج مواد منفجره از زاغه برای فعالیتی دیگر به وقوع پیوسته است، خاطر نشان کرد که حال برخی از مجروحان این حادثه وخیم است.

پیش از این اورژانس کشور خبر داده بود 23 مجروح این انفجار به بیمارستان های کرج منتقل شده اند.

سردار شریف با بیان این‌که مجموعه ایثارگران سازمان جهاد خودکفایی به خانواده‌های حادثه دیدگان در این زمینه اطلاع رسانی خواهند کرد، تاکید کرد: خانواده حادثه دیدگان نباید به شایعات و آمار عجیب و غریبی که اعلام می‌شود، توجه کنند و اطلاع رسانی لازم از سوی سپاه به آنان انجام خواهد شد.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس از بررسی انفجار پادگان نظامی در روستای 'بیدگنه' در نشست فردای این کمیسیون خبر داد. اسماعیل کوثری در گفت وگو با خبرآنلاین در خصوص آخرین اطلاعاتش از انفجار در زاغه مهمات در پادگان شهرستان شهریار با بیان اینکه این انفجار در دست بررسی است، برخی شایعات درباره خرابکاری در این حادثه را منتفی دانست و گفت: چنین خبری صحت ندارد و تکذیب می شود.

کد خبر 185071

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =