پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:

 دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران بر تمایل ایران برای داشتن روابط برادرانه با کشورهای حاشیه خلیج فارس تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر ،محمد جواد لاریجانی در گفتگو با شبکه تلویزیونی الجزیره در پاسخ به سوالی درباره آینده روابط ایران و آمریکا گفت، بر اساس فرهنگ و تمدن اسلامی خود ما دوست داریم که روابط ما با همه کشورها از جمله آمریکا  دوستانه و مسالمت آمیز باشد.


ما به دنبال دشمنی با کسی نیستیم، بلکه از دشمنی دوری می کنیم. به اعتقاد من، سیاست آمریکا در برابر ایران بر مبنای موضع خصمانه کورکورانه است و در آن نوعی ترس بیمارگونه به ویژه پس از حوادث خاورمیانه وجود دارد.


وی افزود به نظر من، سیاستمداران آمریکایی نتیجه گیری می کنند که ایران برنده اصلی تحولات خاورمیانه است، در حالی که این ملتهای منطقه برنده اصلی هستند. در سراسر جهان اسلام چه عربی و چه غیرعربی، اگر کمی دموکراسی وجود داشته باشد، ایران دوستان بیشتری پیدا می کند. به همین علت، ایران نخستین کشوری است که حمایت خود را از قیامها در خاورمیانه اعلام کرد.


آیت الله خامنه ای از همان نخستین روز انقلاب در تونس اعلام کرد از این تحرک در جهان اسلام حمایت می کند.

بنابراین ما خوشحال هستیم که شرایط منطقه به سوی ترکیبی دموکراتیک تر پیش می رود و ملتها خواهند توانست سرنوشت خود را تعیین کنند.

 
وی در پاسخ به این سوال که آیا اختلافات ریشه ای غیرقابل حلی بین ایران و آمریکا وجود دارد که در ده یا حتی بیست سال آینده هم امکان حل شدن آنها وجود ندارد؟ تصریح کرد، اجازه بدهید به مسئله مشخصی بپردازیم. چه چیزی ماهیت روابط بین دو کشور را تعیین می کند؟ آمریکا خود جایگاهش را در منطقه انتخاب کرده، اما انتخاب نامناسبی داشت. اگر منافع واشنگتن از طریق تسلط آمریکا بر منطقه تامین می شود، ما به طور کامل مخالف آن هستیم. اما اگر آمریکا خود را به عنوان کشوری معرفی کند که فرهنگ خاص خود را دارد، این مسئله خوب است.


ما به آن احترام می گذاریم حتی اگر با آن توافق نظر نداشته باشیم. بنابراین نکته اساسی فلسفی نیست، بلکه عملی است. آیا آمریکاییها می خواهند خود را به منطقه تحمیل کنند یا نه؟ اگر پاسخ مثبت است، ما با قدرت و قاطعیت کامل مخالف آن هستیم.


وی در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا از طریق سرنگونی صدام در عراق زمینه نفوذ ایران را فراهم نکرد؟ افزود، ما از خارج شدن صدام از عرصه خوشحال هستیم، اما از هزینه سنگینی که ملت عراق در دوره اشغالگری پرداخت کرد، خوشحال نیستیم. دو مسئله وجود دارد. آمریکاییها تصور می کردند ملت عراق در زمان اشغال برای آنان فرش قرمز پهن خواهد کرد، اما این مسئله رخ نداد. آنان خاک عراق را بدون افتخار ترک می کنند و هیچ کسی برای آنان دست نمی زند یا از آنان نمی خواهد که برای مدت طولانی تری در عراق بمانند.


بلکه مردم عراق خدا را برای خروج نیروهای آمریکایی شکر می کنند. به نظر می رسد، آمریکاییها در عراق مرتکب اشتباه بزرگی شدند و میزان حساسیت ملت عراق و نیز ملت افغانستان را نسبت به استقلال کشورشان درست ارزیابی نکردند. ملتهای این کشورها حضور هر نوع اشغالگری را رد می کنند.


ما  نه تنها در عراق بلکه در کل منطقه نفوذ داریم و این مسئله بر کسی پوشیده نیست.


ما در افغانستان و دیگر مناطق هم نفوذ داریم و این نفوذ مشروع است و ضرری ندارد زیرا ناشی از روابط فرهنگی، طبیعی و عادی است.


وی درباره این مسئله که گفته می شود دولت نوری المالکی در عراق دولت ایران است ، اظهار داشت، چنین ادعاهایی توهین به ملت عراق است. به نظر می رسد آمریکاییها انتظار دارند همه کسانی که در منطقه هستند مخالف ایران باشند و اگر روابط دوستانه با ایران داشته باشند آنان را عامل ایران یا وابسته به ایران می خواند اما این مسئله درست نیست. به ترکیه نگاه کنید. در فضایی که ارتش کنترل اوضاع را در دست داشت و در نظام لائیک ترکیه دیدیم که چگونه دولتی با رویکردهای اسلامی به قدرت رسید و روابط برجسته ای با ایران دارد. این مسئله در مورد همه منطقه درست است.


وی اضافه کرد، اشتباه آمریکا در شیوه حمله به عراق و اشغال این کشور، عامل این شرایط است. اما خلاء سیاسی در عراق فقط به علت آن اشتباه نیست، بلکه علت آن به صدام هم بر می گردد. به اعتقاد من این خلاء ناشی از آن است که ملت عراق راهی برای بیان خواست خود نداشت. عراق پر از سیاستمداران باکفایت و نخبگان سیاسی تحصیلکرده است.


ما نباید انتخاب ملت عراق را کم اهمیت بشماریم و افراد انتخاب شده را به وابستگی به ایران متهم کنیم.


تا زمانی که اکثریت ملت عراق از آنان حمایت می کنند، همه باید به آنان احترام بگذارند.


ملت عراق ملت مستقلی است.


وی گفت، درست است که در دولت عراق اکثریت در اختیار شیعیان است، زیرا بیش از شصت درصد از ملت عراق شیعه هستند.


شیعیان در عراق مانند برادران سنی خود فعال هستند. جمهوری اسلامی در ایران از همان روز اول از دولت عراق صرفنظر از اینکه چه کسی به قدرت خواهد رسید، حمایت می کرد. ما از برادران سنی در عراق هم مانند شیعیان حمایت کردیم. بنابراین ما به عراق یکپارچه که در آن کردها، سنی ها و شیعیان مشارکت داشته باشند، اعتقاد داریم. امنیت منطقه خلیج فارس مسئله حساسی برای ما و نیز آمریکا و غرب است. از نظر ما، آنجا خانه ماست و در نظر آنها در این منطقه منابع نفتی وجود دارد. امنیت خلیج فارس برای همه ما اهمیت دارد و همه ما می توانیم برای حفظ امنیت آن با یکدیگر همکاری کنیم. این همکاری می تواند شامل عراق، عربستانی و تحولات منطقه و حتی پاکستان و افغانستان باشد.


مجری الجزیره گفت:"شما از عبارت خلیج فارس استفاده کردید، یعنی همان عبارتی که آمریکاییها استفاده می کنند.


این در حالی است که عربها عبارت دیگری را به کار می برند. آیا این اصطلاح نشانه امکان تفاهم راهبردی بین ایران و آمریکا نیست؟"

وی پاسخ داد، ما نام خلیج فارس را تعیین نکرده ایم، بلکه نام قدیمی است. اگر به نقشه های منطقه در بیش از دو هزار سال پیش برگردیم، می بینیم که خلیج فارس نامگذاری شده است. اما نامگذاری آن به خلیج فارس به معنای آن نیست که کشورهای حاشیه آن نمی توانند با یکدیگر همکاری کنند. حساسیتی که در مورد نام خلیج فارس ایجاد شده، ناشی از ناخرسندیهایی است که طرفهای خارجی به وجود می آورند. آنها می خواهند احساسات ضدایرانی را تحریک کنند.


وی درباره موضع کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در برابر ایران گفت، اهداف ما به تفسیر چندانی نیاز ندارد. ما قویترین ملت در منطقه خلیج فارس هستیم و سواحل ما به بیش از هزار و دویست کیلومتر می رسد. ما بازیگر اساسی در منطقه و ذخیره بزرگی برای برادرانمان در منطقه هستیم. ما به هیچ کشوری در منطقه حمله نکرده ایم و به هیچ وجه در فعالیتهای جنگی در خلیج فارس مشارکت نداشته ایم. ما مخالف ماجراجوییهای نظامی هستیم که بعضی کشورها مانند برادران ما در عربستان سعودی انجام می دهند و در بحرین و یمن دخالت کردند. ما معتقدیم برای آینده مناسب نیست که هیچ کشوری در منطقه دخالت نظامی در کشور دیگری در منطقه داشته باشد.


وی درباره اتهام آمریکا علیه ایران در مورد تلاش برای ترور سفیر عربستان در واشنگتن تصریح کرد، بدون شک، من معتقدم آمریکاییها عربستانی ها را در این مورد هدایت می کنند یعنی طرف آمریکایی این سیاست را دنبال می کند که برادران ما در ساحل جنوبی خلیج فارس را نسبت به ما نگران کند. این سیاست منافع زیادی برای آمریکاییها دارد. زیرا اهرمهای فشار بیشتری برای دخالت نظامی در منطقه و امضای قراردادهای تسلیحاتی بیشتری را به دست می آورند و این کشورها را علیه ایران تحریک می کنند. باید این سوال را مطرح کنیم که چرا آمریکاییها چنین توطئه ای را مطرح کردند؟ دو گزینه وجود دارد. یکی اینکه دولت آمریکا در این مورد دست دارد تا نفرت علیه ایران در منطقه به وجود آورد تا مقدمه ای برای اتخاذ مواضع تندتر علیه ایران در آینده فراهم کند. دومین گزینه که خوشبینانه تر است آن است که شاید افرادی در دولت آمریکا تلاش می کنند دولت را به اتخاذ مواضع سرسختانه تر علیه ایران وادارند. به اعتقاد من، مزدوران صهیونیستها در این دولت کم نیست و در وزارت دفاع و سازمانهای امنیتی آمریکا نفوذ دارند. بنابراین اگر بخواهم به آمریکاییها بهتر از آنچه هستند نگاه کنم، می گویم افرادی در داخل دولت آمریکا تلاش می کنند شرایطی را به وجود آورند که باراک اوباما را به اتخاذ موضع سرسختانه تری علیه ایران وادار کند. به ویژه که زمان انتخابات در آمریکا نزدیک می شود و مسئله ایران در این انتخابات مطرح خواهد شد.

محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران در ادامه مصاحبه با شبکه تلویزیونی الجزیره در نیویورک در پاسخ به این سوال که چه گامهایی برداشتید تا به کشورهای همسایه نشان دهید که اتهامات علیه ایران، توطئه آمریکاست؟ گفت، من اطمینان دارم که برادران عربستانی ما این ماجرا را باور نکردند.

البته این مسئله را به ما نگفته اند. ما هر اطلاعاتی را در این باره با جدیت کامل پیگیری خواهیم کرد. نه آمریکا و نه عربستان هیچ اطلاعاتی برای ما ارسال نکردند. آنان می دانند که اگر اطلاعاتی در اختیار ما قرار دهند، ما با دقت کامل آن را بررسی خواهیم کرد اما واقعیت ان است که نظام قضایی آمریکا تا حد زیادی سیاسی است. اجازه بدهید یک نمونه روشن برای شما ذکر کنم. از دو سال پیش یادداشت رسمی به آمریکا دادیم که به آنان بگوییم که دولت آمریکا در حمایت از یک گروه تروریستی معروف به گروه تندر دست دارد و این گروه بمبی در مسجدی در شیراز کار گذاشت. ما در این مورد اطمینان داریم و عاملان این اقدام را بازداشت و آنان را محاکمه کردیم و دو نفر از آنان اعدام شدند. رئیس این گروه هم اکنون در کالیفرنیا زندگی می کند و در پایگاه اینترنتی خود شیوه ساخت بمب را آموزش می دهد. این گروه همچنین برای انفجاری در کنسولگری روسیه در رشت برنامه ریزی کرده بود. ما در یادداشت خود تاکید کردیم این اقدام، نقض آشکار توافقنامه دیپلماتیک سال 1973 است. اما این ماجرا را به عنوان پرونده قضایی مطرح نکردیم که باید می کردیم . ما باید این مسئله را به صورت علنی اعلام می کردیم . ما از سازمان ملل هم خواستیم که این مسئله را پیگیری کند، اما به آن توجهی نکردند.
وی در پاسخ به این سوال که گفته می شود در نظام سیاسی ایران شفافیت وجود ندارد؟ اضافه کرد، نقطه ضعف نظام قضایی ما شفافیت نیست، در نظام قضایی ما به اندازه کشورهای پیشرفته شفافیت وجود دارد. هر پرونده ای در نظام قضایی در رسانه های داخلی ما مطرح می شود. گاهی اوقات گزارشهای رسانه ای پیش از اطلاعات رسمی به دست من می رسد. هیچ کسی در ایران زندانی یا در حال محاکمه یا در هر مرحله ای از محاکمه قضایی نیست که  همه از آن اطلاع نداشته باشند. همه چیز در رسانه ها منتشر می شود.
وی درباره گزارش سازمان ملل از وضع حقوق بشر در ایران گفت، ما به این گزارش اعتراض داریم. این گزارش به وضع حقوق بشر در ایران توجه نمی کند، بلکه این گزارش نتیجه استفاده نادرست از سازوکارهای سازمان ملل با اهداف سیاسی است. این مسایل نه تنها به حقوق بشر ارتباطی ندارد، بلکه مانعی در راه عملی شدن حقوق بشر است. در حالی که ما کشوری (ایران) داریم که ریشه های دموکراتیکی در آن وجود دارد و در سالهای گذشته آن را توسعه دادیم، گزارشهایی علیه ما در مورد حقوق بشر تدوین می شود،  اما کشورهایی وجود دارند که در آنها یک انتخابات هم برگزار نشده است. بیش از شصت و چهار درصد از دانشجویان دانشگاه ها در ایران از دختران هستند و می توان این ارقام را با دیگر کشورها مقایسه کرد که این مسئله نشان دهنده وضع حقوق زنان در ایران است.

لاریجانی گفت در ایران هیچ نوع اعدام سری وجود ندارد و نتوانستند نام حتی یک نفر را اعلام کنند که بصورت سری در ایران اعدام شده باشد. آنها در گزارش خود شایعه ها را جمع آوری می کنند. این گزارش هیچ توجیهی ندارد.
وی درباره موسوی و کروبی هم گفت حضور میرحسین موسوی و مهدی کروبی در حبس خانگی مسئله ای سری نیست که ادعا شده است .
وی در پاسخ به این سوال که چرا ایران از خواسته های مردم در سوریه حمایت نمی کند؟ گفت، اجازه بدهید کلید پاسخ این سوال را به شما بدهم. اجازه بدهید به موضع آمریکا نگاه کنیم. آیا امریکاییها به دنبال برقراری دموکراسی در سوریه هستند؟ این مسئله به هیچ وجه درست نیست. آمریکاییها می خواهند دولتی در سوریه در قدرت باشد که در برابر اسرائیل زانو بزند. منافع آمریکا بویژه در کشورهای همسایه فلسطین اشغالی، دمکراسی نیست. آنها دیکتاتوری را ترجیح می دهند که در برابر اسرائیل زانو بزند و از این رژیم حمایت کند. در سوریه ما مخالف قیام مردم نیستیم، بلکه مخالف جنگ داخلی در این کشور از طریق تحریک مردم به خشونت و اعزام افراد مسلح هستیم. این اقدامات برای گسترش دموکراسی نیست. اما ما به هر چه که ملت سوریه تصمیم بگیرند، احترام خواهیم گذاشت.
وی افزود، ما نفوذ افراد مسلح در سوریه و تحریک مردم به خشونت در این کشور را بسیار خطرناک می دانیم. ایران از هر تصمیمی که ملت سوریه بگیرد، حمایت می کند. انتخاب ملت سوریه هرگز تهدیدی برای ایران نخواهد بود. ما از حوادثی که در جهان اسلام رخ می دهد خوشحال هستیم. ما اطمینان داریم که آمریکا از دموکراسی در جهان عرب می ترسد. ما از دموکراسی نمی ترسیم، بلکه از آن استقبال می کنیم. نصیحت اول من به آمریکاییهاست که نباید ساده انگارانه سوریه را مانند لیبی بدانند. آنچه در لیبی رخ داد نمی تواند در سوریه تکرار شود و این اشتباه بزرگی است. سیاست آمریکا در بیشتر موارد به هر حادثه ای بسیار ساده انگارانه نگاه می کند و این مسئله ساده لوحی کامل است.
وی اضافه کرد، به نظر من، بهترین سیاست در سوریه، منزوی کردن افرادی است که اهمیتی برای دموکراسی قایل نیستند و برای تحریک مردم تلاش می کنند. آینده سوریه را باید اکثریت ملت این کشور تعیین کنند. مسئله تحریک خشونت همواره همینطور است و ابتدا از یکجا شروع می شود و سپس مانند آتش در پنبه به سرعت گسترش می یابد و تر و خشک را با هم می سوزاند. ما مخالف خشونت و تحریک به خشونت هستیم. به نظر می رسد آمریکا به این نتیجه رسیده است که یا باید الان در مورد سوریه وارد عمل شود، یا اینکه همه چیز را از دست می دهد. باید اجازه بدهیم ملت سوریه خود آینده اش را تعیین کند.
وی در پاسخ به این سوال که برای ایران در سوریه نظام یا ملت این کشور مهم است؟ گفت، همانطور که گفتم سیاست کلی ما آن است که از انتخاب ملت سوریه حمایت کنیم. همانطور که از خواست فلسطینی ها، عراقیها و عربستانی ها حمایت می کنیم. ما اطمینان داریم که تصمیم ملتهای مسلمان همراه با همبستگی با ایران خواهد بود. بنابراین ما همبستگی دیگر ملتها را به دست خواهیم آورد. زیرا ما روابط دوستانه ای با ملتهای مسلمان داریم.
وی در پاسخ به این سوال که آیا بشار اسد در تعامل با حوادث سوریه مرتکب اشتباهاتی شد؟ گفت، شاید درست نباشد که وارد تحلیلها درباره اوضاع سیاسی در سوریه شوم. اما به برادرانم در سوریه توصیه می کنم که باید به گونه ای عمل کنند که عاملان تحریک خشونتها و نفوذیها منزوی شوند و به این افراد اجازه ندهند که از آنان برای پنهان کردن فعالیتهایشان استفاده کنند. ما اطمینان داریم دولتی که ملت سوریه انتخاب خواهد کرد، دولتی خواهد بود که دشمن ایران نخواهد بود و به دوستی با ایران ادامه خواهد داد.51261

کد خبر 185099

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =