پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر نوشت:

دبیر ستادحقوق بشر قوه قضائیه که در صدر یک هیأت عالیرتبه حقوق بشری به نیویورک سفر کرده است گفت : سازمان ملل خانه ما است و این حق ما است که درخانه خود حضور داشته باشیم و مسائل خود را مطرح کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر قوه قضائیه،محمدجواد لاریجانی که به منظور تبیین مواضع جمهوری اسلامی در کمیته سوم سازمان ملل، به آمریکا سفر کرده است در بدو ورود به نیویورک به خبرنگاران گفت : سازمان ملل باید خانه انصاف همه اعضا و نقطه امید و اتکای ملت های جهان باشد. اما متاسفانه در حال حاضر این موضوع به یک آرزو و یا به یکی از ایده آل هایی که شاید در آینده محقق شود تبدیل شده است.
مشاور امور بین الملل رئیس قوه قضائیه در ادامه گفت: متاسفانه اکنون واقعیت ماجرا با این نقطه ایده آل خیلی فاصله دارد و اوضاع خیلی متفاوت است. واقعیت این است که در ساختار سازمان ملل کشورهایی رخنه کرده اند که استاد بهره برداری و سوء استفاده از این ساختارها و مکانیزم ها در راستای منافع خودهستند.
دبیرستاد حقوق بشر در ادامه با اشاره به اینکه ایران در سی سال گذشته دموکرات ترین کشور منطقه بوده است اما کوچکترین رویدادهای آن بعضا به دستاویزهای بزرگ برای حملات رسانه ای و فشار های بین المللی از سوی غربی ها تبدیل شده گفت: برغم وجود همه این نقایص، ما همچنان سازمان ملل را خانه خود به حساب می آوریم و معتقدیم که اگر صحنه را خالی کنیم در راستای منافع غرب حرکت کرده ایم و این همان چیزی است که آمریکایی ها می خواهند؛ یعنی آنها دوست دارند ما از خانه خودمان قهر کنیم و حضور نیابیم تا آنها همه این سازمان را یک جا تصاحب کنند.
دکتر لاریجانی در ادامه با انتقاد از اقدام کانادا و برخی دیگر ازکشورهای غربی برای ارائه پیش نویس قطعنامه ای علیه  ایران درکمیته سوم گفت : درحالی که ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل بیشترین همکاری و موفقیت ها را داشته است این کشورها در نشان دادن تخاصم خود به ایران و بهره برداری از مکانیزم های سازمان ملل برای وارد آوردن فشار به کشورمان در عرصه های مختلف با یکدیگر مسابقه گذاشته اند.
دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به اینکه عمده مسائل مطرح شده از سوی کشورهای غربی در پیش نویس قطعنامه ضد ایرانی در کمیته سوم سازمان ملل تکراری و بی اساس است گفت : به طور مثال در بخشی از پیش نویس این قطعنامه آمده است که ایران شفافیت لازم در مباحث حقوق بشری را ندارد. این در حالی است که جزیی ترین مسائل مربوط به این حوزه را همه می دانند. یعنی ما هیچ اقدام مخفیانه ای در این حوزه نداریم و  از زمان دستگیری، بازجویی، محاکمه و حتی اجرای احکام هر متهم، خبرهای آن در همه رسانه ها منعکس می شود.
لاریجانی گفت غربی ها در حالی ما را به نداشتن شفافیت متهم می کنند که اگر خوب دقت شود کاملا مشهود است که ما به خاطر شفافیت زیاد مورد اتهام هستیم. در سنگین ترین پرونده های قضایی که متهم شدیدترین مجازات را که اعدام است دریافت می کند، همه از رویه های قضایی از بدو شروع تا انتها و حتی کیفیت آن مطلع می شوند. جالب این جاست که همه این رویه ها قانونی است و حتی خود غربی ها ما را شماتت می کنند که چرا اعدام در ملا عام دارید.
مشاور امور بین الملل رئیس قوه قضائیه با تاکید براینکه ایران همواره به مکانیزم ها و ساختارهای سازمان ملل احترام گذاشته است گفت : آنچه ما تاکید داریم و از همه کشورهای جهان نیز خواسته ایم این است که اجازه ندهند کشورهای قدرتمند از این نهاد بین المللی در راستای اهداف خود بهره برداری سیاسی کنند چرا که اگر جایگاه و شان سازمان ملل خدشه دار شود همه جهان متضرر خواهند شد.26151

کد خبر 184963

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۴
    0 2
    کور خوندند ! اگر با بولدزر هم بیایند ما هستیم!!