کمبود این ویتامین باعث می‌شود پیرتر از سن‌ خود دیده شوید!

اطلاعات آنلاین نوشت: دانشمندان معتقدند کمبود ویتامین D می‌تواند از نظر بیولوژیکی باعث پیری سریع‌تر شود.

وقتی کسی به شما می‌گوید پیرتر از سن‌تان به نظر می‌رسید احساس خوبی نخواهید داشت. طبق تحقیقات دانشگاه ایالتی کلرادو مصرف مداوم ویتامین D می‌تواند به افراد کمک کند که نسبت به سن عددی‌شان جوان‌تر به نظر برسند. محققان این دانشگاه می‌گویند این مسئله ممکن است به تاثیر این ویتامین روی ژن‌های بدن ارتباط داشته باشد.

مطالعه اپی ژنتیک (چگونه رفتار یا محیط شما می‌تواند بر ژن‌های شما تاثیر بگذارد) این دانشگاه به ریاست روندا پاتریک، زیست‌شناس سلولی و یکی از بنیان‌گذاران تفکر تناسب اندام بر اساس سن نشان می‌دهد که مصرف مداوم ویتامین مذکور تاثیری شدیدی روی ژن‌ها دارد. کمبود ویتامین D می‌تواند از نظر بیولوژیکی باعث پیری سریع‌تر شود. به گفته پاتریک چگونگی تاثیر این ویتامین بر ژن‌ها به کروموزوم‌های مربوط می‌شود. کروموزوم‌ها توسط عنصری به نام تلومرها از آسیب DNA محافظت می‌شوند.

مانند نحوه محافظت از بند کفش‌ها از ساییدگی توسط نوک‌های پلاستیکی انتهای آن... پاتریک می‌گوید: دو مطالعه اپیدمیولوژیک روی دوقلوها نشان داد که افرادی که کمترین سطح ویتامین D را داشتند، کوتاه‌ترین تلومرها را نیز داشتند و این کوتاه شدن تلومر با پنج سال پیری بیولوژیکی مرتبط است. تلومرهای کوتاهتر با پیری و بیماری مزمن مرتبط است.

۲۳۳۲۳۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1855241

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =