مهر نوشت:

رئیس سابق سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ثبت مهریه های نامتعارف در دفترخانه ها را غیرقانونی اعلام کرد و گفت: دفترخانه ها نباید مهریه هایی که در قانون تعریف نشده است را ثبت کنند.
حسینعلی امیری در پاسخ به اینکه آیا سازمان ثبت اسناد می تواند طی بخشنامه ای به دفترخانه ها اجبار کند تا فقط در ثبت مهریه واژه عندالاستطاعه قید شود، گفت: اگر چنین اقدامی از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور صورت بگیرد، غیرقانونی است زیرا نمی توان زوجین را در زمان ثبت عقد مجبور کرد مهریه را عندالاستطاعه یا عندالمطالبه ثبت کنند و این تنها به توافق زوجین بستگی دارد.
وی افزود: ازدواج نوعی عقد است که زوجین برای ادامه زندگی مشترک با هم شرط می کنند و ثبت این ازدواج دارای شرایطی است که یکی از آنها ثبت مهریه است و طرفین در مورد هر شرطی که به توافق برسند باید در سند ازدواج و دفترخانه ثبت شود.
معاون اسبق قوه قضائیه گفت: البته باید این را در نظر داشت که مهریه تعریفی دارد و نمی توان هر چیزی را به عنوان مهریه ثبت کرد. بر اساس قانون، مهریه باید مالیت داشته باشد یعنی اینکه نوع مهریه باید ارزش معاملاتی داشته و بتوان آن را تبدیل به ارزش ریالی کرد. به عنوان مثال بال مگس و پروانه یا اعضای بدن را نمی توان به عنوان مهریه ثبت کرد زیرا مالیت نداشته و قابل معامله نیست و ثبت اینگونه مهریه ها غیرقانونی است.
عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: حتی اگر زوجین هم مهریه ای نامتعارف را شرط کرده و مورد توافق شان باشد دفترخانه ها نباید آن را ثبت کنند.
4545
کد خبر 185565

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • محمود IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۸
  13 0
  سلام يكي از معضلات مهريه هاي زياد است كه دختر يا والدين دختر شرط عقد ميگذارند كه در نهايتداماد نيز ميپزيرد ولي هرگز توان پرداخت آن را به زوجه نخواهد داشت لطفا يه حدي در نظر گرفته شود كه بيش از اين مقدار شرط تعيين نشود مثلا با افزايش نرخ سكه مگر ميشود 1400سكه طلا را به زوجه داد الان هم اين شرايط را بسياري از جوانها پذيرفته اند و توش ماندهاند يه فكر اساسي بايد كرد
  • مجید IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۹
   7 0
   فدای کلامت محمود جان! به نظر من هم باید یه مرز معقول و منطقی برای ثبت مهریه ایجاد کرد.اون وقته که خیال داماد ها هم راحته که تو رودربایستی قرار نمیگیرن.!!!!!!
 • بدون نام IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۹
  6 0
  دیه ارزانتر از مهریه است
  • بدون نام IR ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۵
   2 0
   افرین پسر راست گفتی عجب گفتی
 • بدون نام IR ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۵
  0 0
  نبود 38 سال به بالا عشق است مجردی پسر