۶ نفر
۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۱
در سوگ کرمان؛ کینه‌ورزی‌ها پایان نمی‌یابد

فاجعه‌ غم بار تروریستی کرمان در سالگرد شهید سلیمانی، قلوب ملت شریف ایران را جریحه دار ساخت. بیش از یکصد تن از شریف ترین مردم میهنمان قطعه قطعه شده و مظلومانه و بی‌گناه از میان ما پرکشیدند. 

شناخت طراحان خارجی و داخلی این گونه اقدامات به ویژه با توجه به شرایط منطقه دشوار نیست. جریاناتی که در جستجوی آرایش جدید منطقه‌ای و با انگیزه‌ی گسیختگی داخلی میهنمان، همپیمان شده‌اند و هدفی جز انتقام، تحمیل ترس و بی‌ثباتی امنیتی و اجتماعی ندارند. آنان تفاوتی بین اقوام، مذاهب، جریانات و جناح‌های سیاسی، زن و مرد، پیر و جوان و کودک قائل نیستند.

استراتژی شناخته شده‌ی آنان به ویژه در شرایط استیصال، ترور و کشتار جمعی است و اگر بتوانند و فرصت کنند از ترورهای بزرگ و کشتارهای جمعی بزرگتر نیز پرهیز نخواهند داشت.

باور داشته باشیم ایران به ما هو ایران، هدف خدعه و کینه است و کسانی هستند که به «تجزیه یا محو ایران از نقشه جهان می اندیشند». ایران راهی جز قوی شدن ندارد. ملت قدرتمند، ملتی است که در کنار ابعاد امنیتی نظامی، در حوزه ی دانش، تکنولوژی، اقتصاد، همبستگی اجتماعی، غنای فرهنگی، تنوع سیاسی و کارآمدی حاکمیت از حداکثر امتیازات برخوردار بوده و از ظرفیت و منابع خود به شکل بهینه بهره برده و از فرصت سوزی های فرساینده بپرهیزد.

امروز، در مرتبه‌ی نخست وظیفه‌ی حاکمیت است که در این گونه اجتماعات، تمهیدات امنیتی لازم را با توجه به پیچیدگی تهدیدها مد نظر قرار دهد تا رخنه‌ها و حفره‌ها مسدود شود. پذیرفته نیست که مردمی که با نیات پاک خود و با امید به امنیت در این اجتماعات شرکت می‌کنند، قربانی این گونه ترورهای جمعی قرار گیرند. در نگاهی کلان‌تر نیز حاکمیت موظف است، تمرکز امنیتی خود را بر مسائل اساسی قرار دهد و از حواشی کاهنده و حزبی و سلیقه‌ای دوری کند.

همچنین از هر گونه رویکرد و سیاستی که ملت ایران را شقه شقه و دچار شکاف‌های کاهنده کرده و اجازه‌ی توانمند سازی قدرت ملی را نمی‌دهد، پرهیز کند. قدرت واقعی ملت، هنگامی است که همبستگی و انسجام درونی به حد اعلای خود برسد و فضایی فراهم شود که همه بتوانند در مسائل سرنوشت ساز خود از جمله امنیت ملی سهیم باشند. کشور را از آن خود بدانند و برای ثبات و صلاح آن بکوشند.

قاطبه‌ی ملت شریف ایران تکلیفشان با ترور و ترویسم روشن است و این سرزمین پاک را سرزمین امن و آرامش می‌خواهند. در این حال از روشنفکران و اهل فکر نیز انتظار می‌رود با ارائه‌ی منظومه‌های فکری متوازن کمک کنند که ابعاد این گونه تهدیدات روشن تر شود و افرادی که احیانا در این گونه موارد مردد هستند، بتوانند حساب مناقشات سیاسی و داخلی را از مقوله ی تمامیت میهن و امنیت و یکپارچگی ملی تفکیک کنند.

بی‌تردید کینه‌ورزی‌ها نسبت به ملت ایران پایان نخواهد پذیرفت، اما تنها در این صورت، آسیب پذیری‌ها تقلیل یافته و امنیت ملی برای یکایک مردم، مفهوم واقعی و حداکثری خود را پیدا خواهد کرد. به سهم خود برای همه ملت شریف ایران به ویژه خانواده‌ی محترم و عزادار شهدای این روز آرزوی شکیبایی و آرامش داشته و از خداوند منان مسئلت دارم که ارواح مطهر شهدای مظلوم این حادثه را همنشین حضرت فاطمه زهرا (س) در بهشت برین قرار دهد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
۱۳ دی ماه ۱۴۰۲

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1856562

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =