سرنوشت وحشتناک مومیایی دختر جوان مصری

زومیت نوشت: یک مومیایی مصر باستان با جنینی بین پاهایش و دیگری درون حفره قفسه سینه، اولین مومیایی شناخته‌شده است که مرگ مادر حین به‌دنیاآوردن دوقلو را نشان می‌دهد.

پژوهشگرها به تحلیل بقایای مومیایی دختری نوجوانی پرداختند که در مصر باستان در طول زایمان جان خود را از دست داده بود. یافته‌ها نشان می‌دهند مادر جوان در حین زایمان نوزادهای دوقلو جان خود را از دست داده است. متأسفانه سر نوزاد اول در دهانه‌ی رحم گیر می‌کند و به مرگ دو نوزاد و مادر می‌انجامد.

دختر مصری در حین مرگ ۱۴ تا ۱۷ سال داشته و برای اولین بار در سال ۱۹۰۸ در گورستان بجوات در واحه‌ی خارگای مصر کشف شد. یادداشت‌های آن زمان نشان می‌دهند این مادر همراه با جنینی بین پاهایش کشف شده و این نتیجه گرفته شد که زن جوان بر اثر پیچیدگی‌های زایمان جان خود را از دست داده است.

بیشتر بخوانید:

پژوهشگرها پس از یک قرن، با اجرای اسکن‌های تومورگرافی رایانشی از بدن به بررسی دقیق مشکل مومیایی پرداختند. در کمال شگفتی، اسکن‌ها از وجود جنینی دوم درون حفره‌ی قفسه‌ی سینه‌ی دختر مصری خبر دادند که نشان می‌داد وی دوقلو باردار بوده است.

شگفتی این کشف زمانی افزایش یافت که جنین بین پاهای زن سر خود را از دست داده بود. پژوهشگرها با بررسی دقیق‌تر متوجه وجود سر نوزاد در لگن مادر شدند و به این نتیجه رسیدند که شاید سر نوزاد در طول فرایند زایمان از بدنش جدا شده است.

سرنوشت وحشتناک مومیایی دختر جوان مصری

محتمل‌ترین توضیح برای این نتیجه‌ی ترسناک این بود که نوزاد از پا متولد شده است یا به بیان دیگر در ابتدا پاهای او از رحم خارج شدند. در حین زایمان بچه از پا، گاهی عبور سر نوزاد از دهانه‌ رحم دشوار می‌شود. به گفته‌ی پژوهشگرها، این مسئله می‌تواند به قطع سر جنین بر اثر ضربه در نمونه‌های خاص منجر شود و نمونه زن مصری یکی از بدترین انواع آن بوده است.

برای جنین دوم، پژوهشگرها گمان می‌کنند مومیایی‌کننده‌ها احتمالاً نمی‌دانستند زن دوقلو باردار است و بنابراین جنین دوم را پیش از مومیایی‌سازی از بدن او خارج نکردند. با از بین رفتن دیافراگم مومیایی، جنین متولدنشده از رحم به بخش قفسه‌ی سینه راه یافته بود.

به نوشته‌ی پژوهشگرها، بررسی مادر و فرزندانش در هنگام زایمان تأیید می‌کند که در آن زمان بارداری و زایمان تا چه اندازه خطرناک بوده است. به‌ویژه که نوزادهای دوقلو به‌شدت در مصر باستان ناخوشایند بودند و اغلب تلاش می‌کردند با جادو و طلسم از تولد چنین نوزادهایی جلوگیری کنند. یکی از این طلسم‌ها در پاپیروس باستانی به نام حکم طلسم، ترس از دوقلوها را اینگونه نشان می‌دهد: «باید از او در مقابل تولد هوروس، تولد نامنظم و تولد دوقلوها حفاظت کنیم.»

بیشتر بخوانید:‌

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1857908

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =