اعضای دولت آینده در نظر گرفته شده‌اند

حضرت آیت‌الله العظمی خمینی گفتند که در چند روزه‌ی آینده دولت تازه‌ای تشکیل خواهد داد که جای دولت بختیار را خواهد گرفت... وقتی از ایشان پرسیده شد که آیا «مرد نیرومند» تازه‌ی ایران خواهد بود، پاسخ داد شما می‌توانید چنین ادعا بکنید، و تصریح کرد که اما همان اختیارات شاه را نخواهد داشت و نخست‌وزیر نخواهد شد بلکه فقط نقش «راهنما» را حفظ خواهد کرد. امام خمینی گفت که تاکنون اعضای دولت آینده را که همه‌شان در ایران به سر می‌برند، در نظر گرفته و همه‌ی آن‌ها تاکنون عضویت دولت را پذیرفته‌اند اما فعلا نام‌شان را فاش نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین: روز یک‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۵۷ امام خمینی که در نوفل‌لوشاتو اقامت داشتند، در مصاحبه‌ با تلویزیون سی بی اس آمریکا گفتند که اعضای دولت آینده را در نظر گرفته‌اند و همه‌ی آنان نیز در ایران به سر می‌برند. امام در این مصاحبه به جزئیات حکومت تازه‌ای که قرار بود در ایران مستقر کنند نیز اشاراتی کردند. فرادی آن روز روزنامه‌ی کیهان به نقل از خبرگزاری فرانسه از واشنگتن درباره‌ی جزئیات این مصاحبه‌ی امام نوشت:

حضرت آیت‌الله العظمی خمینی [...] گفتند که در چند روزه‌ی آینده دولت تازه‌ای تشکیل خواهد داد که جای دولت بختیار را خواهد گرفت. امام خمینی افزود که تولد یک حکومت اسلامی در کشور بسیار نزدیک است.

وقتی از ایشان پرسیده شد که آیا «مرد نیرومند» تازه‌ی ایران خواهد بود، پاسخ داد شما می‌توانید چنین ادعا بکنید. و تصریح کرد که اما همان اختیارات شاه را نخواهد داشت و نخست‌وزیر نخواهد شد بلکه فقط نقش «راهنما» را حفظ خواهد کرد.

امام خمینی گفت که تاکنون اعضای دولت آینده را که همه‌شان در ایران به سر می‌برند، در نظر گرفته و همه‌ی آن‌ها تاکنون عضویت دولت را پذیرفته‌اند اما فعلا نام‌شان را فاش نخواهد کرد.

امام خمینی تصریح نکرد که دولتش که به گفته‌ی خود ایشان به محض رفتن شاه تشکیل خواهد شد جای دولتی را که بختیار تشکیل داده است خواهد گرفت، آیا آن را سرنگون خواهند کرد یا خواهد کوشید که یک دولت که یک دولت موازی تشکیل دهد. امام خمینی ضمن طرد هرگونه فکر مشارکت در دولت بختیار گفت که دولت بختیار غیرقانونی است مثل همه‌ی دولت‌هایی که در دوران خانواده‌ی پهلوی تشکیل شده‌اند،‌ و دولت بختیار از هیچ‌گونه پشتیبانی عمومی برخوردار نیست و حتی برخی از کسانی که عضو این دولت‌اند آن را تایید نمی‌کنند.

امام خمینی در مورد دولت تازه گفت که «وظیفه‌ی من این نیست که نخست‌وزیر باشم بلکه این است که جهت بدهم.»

نکات دیگری که امام خمینی مطرح کرد به شرح زیرند:

- حکومت اسلامی: یک پارلمان با رای مردم انتخاب خواهد شد و فقط به احزابی اجازه‌ی فعالیت داده خواهد شد که «منافع ملی» را محترم بدارند.

- ارتش: بخش بزرگی از افراد ارتش مخالف شاه است و فقط به دلیل «دست خارجی» از آن پشتیبانی می‌کند. پس از رفتن شاه، نظامیان دیگر از خائنان پشتیبانی نخواهند کرد. یک ارتش نیرومند که البته از عناصر فاسد تصفیه شده باشد، حفظ خواهد شد.

- آمریکا: هرگونه انگیزه‌ی دشمنی با آن وقتی که دست از حمایت شاه و بختیار بردارد، از میان خواهد رفت. و این جای تاسف دارد.

- مارکسیسم و شوروی: هیچ‌گونه ارتباطی میان جنبش امام خمینی که اسلامی است و مارکسیسم بی‌خدا وجود ندارد. نمی‌توان هم مسلمان و هم مارکسیست بود. اما روابط با شوروی خوب خواهد بود به شرطی که شوروی مثل هر کشور دیگری از مداخله در امور داخلی ایران اجتناب کند.

- اسرائیل: روابط با اسرائیل قطع خواهد شد. یهودیان آزاد خواهند بود و حق خواهند داشت که در ایران زندگی کنند، خیلی آزادتر از دوران سلطنت شاه زیرا اسلام هر انسان و مومنی را محترم می‌شمارد.

۲۵۹۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1861173

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =