حال و هوای نوفل‌لوشاتو در ۲۶ دی ۱۳۵۷/ واکنش امام خمینی به خبر خروج شاه از کشور چه بود؟

روزنامه‌ اطلاعات فرازهایی از سخنان امام خمینی در واکنش به حوادث روز ۲۶ دی ماه ۱۳۵۷ بویژه خروج شاه از کشور را به نقل از خبرگزاری پاریس منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ساعت دوازده ظهر روز سه‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۵۷ محمدرضاشاه همراه با همسرش فرح پهلوی ایران را به مقصد مصر ترک می‌کند؛ سفری بی‌بازگشت که در پی ناآرامی‌ها و بحران شدید در تهران و سراسر شهرهای ایران صورت می‌گیرد. روز پیش از آن هزاران نفر طی تظاهراتی بزرگ در خیابان‌های تهران به‌صراحت خواستار خروج شاه از ایران شده‌اند و حدود یک ماه پیش از آن نیز خودش گفته که برای استراحت کشور را ترک خواهد کرد؛ استراحت اما بهانه‌ای است که هرگز کسی باورش نمی‌کند.

پاریس – نوفل‌لوشاتو: قلب جنبشی که شاه را به ترک کشور واداشته در نوفل‌لوشاتو می‌تپد. همراهان امام خمینی(ره) در نوفل‌لوشاتو خبر خروج شاه از کشور را ساعت ده و چهل‌وپنج دقیقه‌ی صبح همان روز از رادیو تهران می‌شنوند (حدود ساعت ۱۳:۱۵ به وقت تهران)، آن‌ها بلافاصله با فریادهای «شاه رفت» به سمت اقامتگاه امام خمینی می‌شتابند و خبر را به ایشان می‌رسانند. خبرنگار خبرگزاری پاریس این لحظه‌ی تاریخی را این‌طور توصیف می‌کند: «اندکی بعد حضرت آیت‌الله باعبا و عمامه‌ی مشکی در میان جمعیت ظاهر شدند.» به نوشته‌ی او امام خمینی در این لحظه بسیار خون‌سرد روی یک صندلی کوچک می‌نشینند. هجوم جمعیت آن‌چنان زیاد است که شمار زیادی روی پله‌ها جمع شده‌اند، شماری‌ نیز روی پاهای‌شان نیم‌خیز که مبادا تصویری هرچند کوتاه را از آن لحظه‌ی سرنوشت‌ساز از دست بدهند. فرازهایی از سخنان آن روز امام خمینی را در واکنش به حضور شاه به گزارش خبرگزاری پاریس که فردای آن روز در روزنامه‌ی اطلاعات بازنشر شد، در پی می‌خوانیم:

الله اکبر

عزیمت شاه نخستین مرحله‌ی پیروزی ما به سوی پایان دیکتاتوری ۵۰ ساله‌ است، و پیروزی نهایی فقط هنگامی به دست می‌آید که رژیم خاندان، و از آن مهم‌تر سلطه‌ی خارجی‌ها بر ایران پایان یابد.

این پیروزی ثمره‌ی مبارزه‌ی قهرمانانه‌ی ملت ایران است و من این پیروزی را به مردم مبارز شادباش می‌گویم.

این نخستین مرحله‌ی پیروزی ایران است و مسائل بسیاری باید پس از خارج شدن او از کشور حل شود.

ثروت شاه ایران از جمله نقدینه‌ای که در بانک‌های خارجی دارد، باید تصرف شود. دارایی شاه ایران، دارایی ملت ایران است و حکومت اسلامی باید اقدام جدی مبذول دارد که تمام دارایی او را خواه در ایران و خواه در بانک‌های خارجی باشد تصرف کند.

من از جوانان ایران دعوت می‌کنم که از هرگونه تخریب و بی‌نظمی جلوگیری کنند. آنان که موجد بی‌نظمی شوند عوامل بیگانه هستند و ما به موقع خود آن‌ها را مجازات خواهیم کرد.

کشور در دوران ۵۰ ساله ویران شده و بازسازی آن‌ تنها با اتحاد و یکپارچگی ملت در این لحظات تاریخی امکان‌پذیر است.

خطر کودتای نظامی در ایران برطرف شده است.

در موقع مناسب به ایران بازخواهم گشت.

به زودی یک دولت موقت تشکیل خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

گزارش خبرنگار فیگارو یک هفته پیش از خروج شاه از کشور/ شاه یقین دارد که اگر بختیار را تنها بگذارد، به وسیله‌ی مذهبی‌ها جارو می‌شود

۲۳۲۵۹

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1861556

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =