روزنامه کیهان نوشت:

شبکه ای.بی.سی آمریکا دستگیری 12جاسوس آمریکا در ایران و لبنان (ژوئن گذشته) را برای سازمان سیا غیرقابل جبران دانست.
این شبکه که به تازگی از قول 4 مقام آمریکایی، خبررسانی چند ماه پیش ایران و حزب الله در این باره را تایید کرده بود، در تحلیلی گفت: تایید خبر چند ماه قبل، نشان می دهد ایران و سیدحسن نصرالله در آن زمان راست گفته بودند.
به گفته مسئولان سازمان سیا، چند نفر از متخصصان این سازمان در بیروت مشغول آموزش یک شبکه جاسوسی بودند و همزمان مشابه این فعالیت در ایران نیز جریان داشت و هدف از تشکیل این دو شبکه گسترده و پیشرفته جاسوسی، تمرکز بر سیاست های حزب الله و همچنین فعالیت های هسته ای ایران بود.
به نوشته روزنامه النهار لبنان به نقل از یکی از جاسوس های دوجانبه که همزمان برای سیا و حزب الله کار می کرد در مرحله ای از فعالیت ها، حزب الله متوجه حضور این شبکه در بیروت شده و رستورانی را که مسئولان سیا با جاسوسان لبنانی در آن قرار می گذاشتند را زیرنظر گرفت.
به گفته ای.بی .سی، افسران سیا در بیروت طرحی کاملا نامطمئن را دنبال می کردند و با حزب الله به گونه ای رفتار می کردند که گویی حزبی ساده و کور است. در شرایطی که حزب الله مشغول کشف و شناسایی جاسوسان سیا در بیروت بود، همکاری این حزب با وزارت اطلاعات ایران باعث شد تا یک شبکه جاسوسی آمریکا در ایران نیز کشف شده و وسایل ارتباطی این شبکه شناسایی شود.
براساس اعلام ای .بی .سی نیوز، «در این مرحله ابتدا حزب الله و سپس ایران به شکل رسمی و در تلویزیون موضوع کشف شبکه جاسوسی آمریکایی را علنی کردند، اما سازمان سیا علیرغم اینکه این اظهارات صحیح بود، موضوع را به شکلی کامل تجاهل کرد. یک مسئول فعلی سازمان سیا که نامش فاش نشده گفت شناسایی شبکه های جاسوسی در لبنان و ایران، ضربه ای بزرگ به تلاش های آمریکا برای کشف تصمیم حزب الله در قبال اسرائیل و فعالیت های هسته ای ایران زده است. برخی از افسران سابق سیا تاکید کردند تحولات رخ داده به خوبی نشان می دهد که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا حرفه ای گری گذشته را ندارد.»
/29217
کد خبر 186375

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =