۰ نفر
۱۱ آذر ۱۳۹۰ - ۱۰:۲۸

این کتاب، مجموعه مقالاتی درباره شخصیت علمی آیت‌الله شهید سیدمصطفی خمینی، پسر ارشد امام خمینی(ره) را دربر می‌گیرد که در سه فصل گردآوری شده‌ است.

به گزارش خبرآنلاین، مجموعه مقالات پیرامون شخصیت علمی و مبارزاتی آیت الله سید مصطفی خمینی(ره) با عنوان «امید اسلام» با قیمت 4200 تومان توسط موسسه چاپ و نشر عروج (وابسته به موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)) منتشر شد.

مطالب این کتاب در سه فصل تنظیم شده است؛ فصل اول شامل مقالاتی است که زندگی اجتماعی و تاثیر شهادت ایشان در سرعت بخشی به نهضت اسلامی و تحکیم پایه های فکری و فرهنگی انقلاب را تبیین کرده است. فصل دوم اختصاص به گفتگو با نزدیکترین دوستان و شاگردان آن شهید دارد و در فصل سوم به ابعاد شخصیت علمی ایشان در عرصه های فقهی، فلسفی و تفسیری پرداخته شده است.

 

حجت الاسلام محمدعلی خسروی، معاون پژوهشی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) در مقدمه این کتاب آورده است: «دستگاه امنیتی شاه به بهانه روز هفدهم دی ماه، روز کشف حجاب، مقاله ای توهین آمیز با نام مستعار احمد رشیدی مطلق در یکی از روزنامه ها منتشر کرد و با اهانت به ساحت مقدس خمینی کبیر خواست تا به زعم خود تجلیل ها و تکریم هایی را که در طی دو ماه گذشته در مراسم ترحیم فرزند امام به عمل آمده بود، پاسخ دهد و مجدداً مقدمه حاکمیت فضای اختناق را فراهم آورد. اما دیگر دیر شده بود و ارتحال حاج آقا مصطفی کار خود را کرده بود و نام «خمینی» همراه با تعظیم و تجلیل، همه جا بر سر زبان ها افتاده بود، نامی که هر چند یک کلمه پنج حرفی بیش نبود اما بار گسترده ای از مفاهیم انسانی و انقلابی هم چون قیام برای خدا، استقامت، حقیقت جویی، ظلم ستیزی، آزادی و آزادگی را در پی داشت.و در ادامه آورده‌شده‌است: آیا اندیشه ها، افکار و خدمات فراوان آیت الله حاج آقا مصطفی چنانکه باید برای نسل امروز تبیین شده است؟ چرا کسی که بیشترین سهم را در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی داشته کمترین سهم را در مراسم و بزرگداشت های پس از انقلاب به خود اختصاص داده است. کم توجهی کارگزاران فرهنگی کشور به تبیین درست وقایع تاریخ ساز و موج آفرین انقلاب چه بسا موجب فراموشی و کم رنگ شدن اصالت ها و واقعیت ها شود و در نتیجه زمینه ظهور و بروز اندیشه های سخیف و وقایع کاذب و به تدریج جایگزینی آنها به جای حقایق قطعی و مسلم تاریخی فراهم گردد.»

 

فصل اول «امید اسلام» که به معرفی زندگینامه سیاسی آیت الله سید مصطفی خمینی(ره) اختصاص دارد با زندگی نامه ایشان آغاز می شود و سپس مقاله ای به قلم محمد حسن تشیع چهره سیاسی شهید آیت الله سید مصطفی خمینی را بررسی می کند. سجاد راعی گلوجه در مقاله ای دیگر تاثیر درگذشت اسرارآمیز ایشان را مورد توجه قرار داده است. حمید قزوینی در مقاله ای با عنوان تحلیلی بر آثار و بازتاب های شهادت آیت الله سید مصطفی خمینی ابعادی از شخصیت فرزند حضرت امام را گشوده است.

 

در این کتاب همچنین، حجت الاسلام محمدرضا حشمتی در یادداشتی با عنوان «شهادت حاج آقا مصطفی، شروع نهضت» به بیان دیدگاه هایش در این زمینه پرداخته است. علی محمد بشارتی نیز در نوشتاری دیگر با عنوان «سید مصطفی خمینی عشق را شناخت» نقش دین و سیاست را در زندگی آن بزرگوار به تحلیل نشسته است.

 

بنابراین گزارش، فصل دوم کتاب به گفتگو با دوستان و شاگردان شهید حاج آقا مصطفی اختصاص دارد و گفتگوهایی با آیت الله سید محمد موسوی بجنوردی، حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمود دعایی، آیت الله سید محمد سجادی، آیت الله سید مصطفی محقق داماد، آیت الله محمدرضا رحمت، حجت الاسلام سید تقی درچه ای، آیت الله علی اصغر مروارید، حجت الاسلام محمد طاووسی بجنوردی، حجت الاسلام محمد جواد حجتی کرمانی و آیت الله عمید زنجانی(ره) را در خود جای داده است.

 

فصل سوم که بررسی شخصیت علمی آیت الله سید مصطفی خمینی اختصاص دارد «چند گفتار درباره آثار علمی شهید حاج آقا مصطفی» نام دارد. مقاله ای به قلم حجت الاسلام سید محمدعلی ایازی با عنوان «آیت الله سید مصطفی خمینی، مفسر برجسته قرآن کریم»، «آشنایی با تفسیر شهید مصطفی خمینی» به قلم حجت الاسلام و المسلمین ابوالفضل شکوری، «آراء فلسفی شهید آیت الله سید مصطفی خمینی» به قلم آیت الله اسدالله بیات و «نگاهی به اهمیت، هدف و زبان اخلاق در تفسیر آیت الله سید مصطفی خمینی» به قلم محمد عبداللهیان بخش های آن را تشکیل می دهند.

 

همچنین بخش پایانی این اثر نیز گزیده ای از خاطرات نزدیکان و دوستان درباره شهید حاج آقا مصطفی خمینی است.

 

ساکنان پایتخت برای تهیه این کتاب‌‌‌ کافیست با شماره 20- 88557016 سامانه اشتراک محصولات فرهنگی؛ سام تماس بگیرند و کتاب را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند. سایر هموطنان نیز با پرداخت هزینه ارسال پستی، می توانند تلفنی سفارش کتاب دهند.

 

291/60

 

کد خبر 187456

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =