دغدغه‌های مردمِ کف جامعه، دو هفته پس از پیروزی انقلاب: چرا زنان در شورای انقلاب اسلامی عضویت ندارند/ رادیو تلویزیون باید تصفیه شود

خانم امینی: از دولت موقت اسلامی و رهبران انقلاب دو سوال دارم: ۱- در حالی که گفته شده زنان دارای حقوق مساوی با مردان هستند،‌ چرا زنان در شورای انقلاب اسلامی عضویت ندارند؟/ هوشنگ سپهری:... به آقای قطب‌زاده [سرپرست وقت رادیو تلویزیون] بگویید... اگر پیام‌ها یا خبرهای مربوط به فداییان مورد علاقه‌ی ایشان نیست، بهتر است کار این سازمان را به کارکنانش واگذارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، یکی از نکات جالب در اوایل پیروزی انقلاب، دغدغه‌های مردم کفِ جامعه بود که برخی از آن‌ها در بخش صدای مردم روزنامه‌های وقت انعکاس می‌یافت. این‌که مردم در آن مقطع چگونه می‌اندیشیدند و مسئله‌شان چه بوده، می‌تواند به تحلیل تاریخ انقلاب و درک آن برهه کمک بسیاری ‌کند. در ادامه چند نمونه از این صداها را که روزنامه‌ی اطلاعات، روز هفتم اسفند ۵۷ در صفحه‌ی چهارم خود منتشر کرد می‌خوانیم. گفتنی است که این صداها همه‌جور قشری را در بر گرفته از انقلابیون بسیار تند تا کسانی که به فضای موجود نقد داشتند.

اگر پیام‌های فداییان مورد علاقه‌ی قطب‌زاده نیست، از تلویزیون برود

هوشنگ سپهری: من برادر چهار شهید فدایی هستم، به آقای قطب‌زاده [سرپرست وقت رادیو تلویزیون] بگویید چرا پیامی را که از طرف خانواده‌ی سپهری خطاب به مردم ایران در روز چهارشنبه‌ی گذشته به رادیو تلویزیون دادم هنوز پخش نشده است. اگر پیام‌ها یا خبرهای مربوط به فداییان مورد علاقه‌ی ایشان نیست، بهتر است کار این سازمان را به کارکنانش واگذارد.

رادیو تلویزیون باید تصفیه شود

رهبری: همان‌طور که ارتش استعماری است و باید تصفیه شود، رادیو تلویزیون نیز به عنوان بلندگوی همیشگی سران فاسد رژیم سابق باید زیر و رو شود و به اصطلاح روشن‌فکرها و مغزهای متفکر دوران استبداد و مجریان تلویزیون حساب و کتاب پس بدهند و نیز نورچشمی‌های قطبی و جعفریان که با پول ملت به عنوان بورسیه و محقق در کشورهای اروپایی خوش‌گذرانی می‌کنند از این سازمان طرد شوند.

تمبر یادبود انقلاب منتشر شود

حسین نبوی: پیشنهاد می‌کنم به یاد رزمندگان انقلاب ایران، تمبر یادبودی منتشر شود تا خاطره‌ی پیروزی تاریخی انقلاب کبیر اسلامی ملت ما را از این راه نیز ارج بگذاریم.

دغدغه‌های مردمِ کف جامعه، دو هفته پس از پیروزی انقلاب: چرا زنان در شورای انقلاب اسلامی عضویت ندارند/ رادیو تلویزیون باید تصفیه شود

غارت بیت‌المال از پادگان عشرت‌آباد

مهندس رزم‌نژاد: می‌دانیم که پادگان بزرگ عشرت‌آباد دارای انبارهای متعدد لباس، لوازم ضروری و هم‌چنین انبارهایی متعلق به مستشاران آمریکایی است. نمی‌دانم پاسداران انقلاب این را می‌دانند که کامیون‌های انباشته از کالا هر شب از این محل خارج می‌شود یا نه؟

چرا زنان در شورای انقلاب اسلامی عضویت ندارند؟

خانم امینی: از دولت موقت اسلامی و رهبران انقلاب دو سوال دارم: ۱- در حالی که گفته شده زنان دارای حقوق مساوی با مردان هستند،‌ چرا زنان در شورای انقلاب اسلامی عضویت ندارند؟ ۲- اگر واقعا دموکراسی هست چرا اعضای شورای انقلاب اسلامی به مردم معرفی نمی‌شوند؟

پس کجاست آن عدالت اسلامی؟

عدالتخواه: می‌پرسم و توقع پاسخ هم دارم. این چه حکمتی است که در آغاز و آن هنگام که همه‌ی مردم با هر عقیده و مسلکی برای به ثمر رسیدن انقلاب نبرد کردند و شهید شدند، هم مورد تایید بودند، اما حالا همان‌ها حتی اجازه‌ی راه‌پیمایی ندارند؟ پس آن همه عدالت اسلامی که صحبت از آن می‌شود کجاست؟

سه ماه است حقوق نگرفته‌ایم

احمد قاسمی: شرکت دارویی «لی‌لی» سه ماه است حقوق کارکنان خود را نپرداخته و عده‌ی زیادی را نیز اخراج کرده است، روی این اصل ما قادر نیستیم حتی وجوه آب و برق مصرفی خود را بپردازیم. از دولت انقلاب خواستار رسیدگی به این موضوع هستیم.

افراد ناباب از رأس مشاغل کنار گذاشته شوند

کارمند بانک کشاورزی: اینک که به دستور رهبری انقلاب مقرر است افراد ناباب از رأس مشاغل دولتی کنار گذاشته شوند، جا دارد در بانک کشاورزی نیز به سوابق رده‌های معاونت، انتظامات و دفتر مدیرکل رسیدگی شود.

رئیس شیروخورشید از درباری‌های سرسخت است

محسن صداقت: دکتر حسین پارسا که به سمت رئیس شیروخورشید انتصاب شد، از درباری‌های سرسخت و پزشک مخصوص فرح بود که اغلب در سر کلاس درس به این مسئله مباهات می‌کرد.

عیدی معلمان را بپردازید

اسدالله زنجانچی: فرهنگیان در به ثمر رسیدن انقلاب ایران سهم بسزایی داشته‌اند، پس با توجه به شرایط حاکم بر شئون ملت که موجب اسارت مردم شده بود – ازجمله کمبود مسکن و وام‌های با بهره‌ی سنگین و غیره – که بیش‌تر معلمان با مشکلات مالی بودند، باید حتما عیدی فرهنگیان پرداخت شود.

حزب توده قانونی است

خواننده‌ی اطلاعات: آقای مهندس بازرگان در مصاحبه‌ی اخیرشان گفته‌اند که حزب توده طبق قوانین موجود مملکت غیرقانونی است، حال آن‌که اگر «قانون» حاکم بر مسائل مملکتی باشد باید گفت سلطنت رضاشاه هم قانونی است، همین‌طور کودتای ۲۸ مرداد قانونی است، بنابراین نتیجه می‌گیریم که قوانین مصوبه در رژیم پهلوی به طور مطلق غیرقانونی است و ضمانت اجرایی ندارد و باید حزب توده فعالیت داشته باشد.

هیچ کُرد وطن‌پرستی خواستار تجزیه‌ی ایران نیست

رحیم سارواری: ضمن مطالب گوناگونی که در مورد رویدادهای کردستان می‌نویسید، از طرف مردم میهن‌پرست شهرهای این منطقه به ملت ایران اطمینان خاطر بدهید، وجود مبارزانی چون غنی بلوریان و یوسفی‌ها که سالیان درازی در زندان‌های شاه سابق شکنجه دیده‌اند و نیز ایمان همه‌ی طبقات مختلف کرد به انقلاب ایران، ضامن استقلال و یکپارچگی کشور ماست و هیچ کرد وطن‌پرستی خواستار تجزیه‌ی ایران نیست.

افسران راهنمایی کجا هستند؟

محمود حسینی: در روزهای اخیر ترافیک محدوده‌ی مرکزی تهران تقریبا متوقف شده و می‌رود که شریان‌ فعالیت‌های اقتصادی و تجاری پایتخت قطع شود. عجب این‌که از آن همه افسر پیاده و موتورسوار که در رژیم سابق جولان می‌دادند، خبری نیست، راستی چرا؟

قطب‌زاده در حالی که مدعی است ۲۵۰۰ تومان می‌گیرد، کراوات ۲۵۰ تومانی می‌زند

گروهی از کارمندان تلویزیون: چند یادآوری دوستانه: ۱- چند تن از اعضای برجسته‌ی شورای موسس کارکنان رادیو و تلویزیون فاسدند که همه آن‌ها را می‌شناسند. ۲- خانمی که سال‌ها در دفتر ویژه‌ و محرمانه همدم جعفریان و گورکین بود حالا دم در ورودی تلویزیون مسئول کنترل رفت و آمد کارکنان شده. ۳- آقای قطب‌زاده در حالی که مدعی است ۲۵۰۰ تومان حقوق می‌گیرد، کراوات ۲۵۰ تومانی زده است، با کدام پول؟ ۴- گفته‌اند از ۴ هزار تومان به بالا حقوق در تلویزیون پرداخت نمی‌شود، چرا؟

این آقایان کاسه‌ی داغ‌تر از آش نشوند

احمد – م: من اتومبیل ناقابل خود را در اختیار گروه امداد پزشکی قرار داده‌ام و خود نیز افتخار رانندگی آن را دارم. عصر جمعه‌ی گذشته گروهی که تحت عنوان انتقاد از دولت آقای مهندس بازرگان شعار می‌دادند، بدون توجه به نصب آرم «امداد پزشکی» روی شیشه‌ی اتومبیل و مقدار زیادی وسایل پزشکی که داخل اتومبیل بود، راه بر من بستند و ناگزیر از عقب‌گرد شدم، شما را به خدا بنویسید این آقایان کاسه‌ی داغ‌تر از آش نشوند.

سازمان امور اداری و استخدامی سابق منحل شود

مرتضی صادقی: اگر سازمان امور اداری و استخدامی سابق که بزرگ‌ترین مرکز حق‌کشی طی سال‌های خفقان بود، منحل شود و بر اساس عدل و داد اسلامی تشکیلاتی به وجود آید که در آن ملاک ترقی فقط و فقط کارایی و تجربه و ایمان باشد و پارتی‌بازی و مدرک‌بازی برای همیشه کنار گذاشته شود،‌ هزاران کارمند مظلوم زحمتکش به حق از دست رفته‌ی خود خواهند رسید.

خواسته‌ی ده نفر کارمند دون‌پایه

ده نفر از کارمندان دون‌پایه: ما کارمندان دولت دیگر مانند گذشته دولت را از خود جدا نمی‌دانیم، حتی اگر امکانات «مالی‌اش» اجازه‌ی پرداخت پاداش آخر سال کارمندان را ندهد اما به خاطر رفاه آن عده از کارمندان دست‌به‌دهن که حقوق‌های سطح پایینی هم دارند، بسیار بجاست استثنائا تصمیماتی مبنی بر پرداخت پاداش اتخاذ شود.

۲۵۹۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1877320

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =