هشدار کاندیدای لیست صدای ملت درباره مهاجرت پزشکان و مهندسان  /در مجلس ۲۷۰ نماینده هیچکاره هستند و ۳۰ نفر همه کاره اند!

کاندیدای انتخابات مجلس دوازدهم گفت: مرحوم مصدق و همراهانش در مجلس ملی ۵ نفر بودند که ملی شدن صنعت نفت را تصویب کردند. در واقع اقلیت می‌تواند به نوعی اکثریت تاثیرگذار هم باشد. وقتی کاری براساس منطق پیش برود می‌توان تاثیرگذار بود، بنده این موضوع را قبول ندارم که اگر به صورت اقلیت وارد مجلس شویم نتوانیم کاری انجام دهیم. 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، رضا امیدوار تجریشی، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و از کاندیداهای لیست صدای ملت که اخیرا توسط علی مطهری برای انتخابات مجلس دوازدهم منتشر شده است در گفت و گو با خبرگزاری خبرآنلاین گریزی به اهداف و برنامه‌های انتخاباتی، ایرادات و انتقادات وارده به مجلس یازدهم و خروجی آن و در عین حال راهکارهایش برای رفع مشکلات مجلس پیش‌رو و همچنین انتقادات به دولت در حوزه سیاسی و اقتصادی می‌زند و می‌گوید امیدوار است این لیست در این وانفسای فضای سیاسی که در حوزه انتخابات نیز چندان فضای گرمی نیست، رأی بیاورد.

مشروح گفتگوی رضا امیدوار تجریشی، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی را در ادامه می‌خوانید؛

********************

* آقای امیدوار تجریشی! برنامه اصلی شما برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس چه مواردی بوده است؟

در ارتباط با برنامه‌ها باید گفت که توسط صدای ملت تدوین شده که طی روزهای آینده به طور عمومی اطلاع رسانی خواهد شد اما به طور کلی، اولویت برنامه‌ها روی بحث معیشت، بحث سیاست خارجی و طرح صیانت است به ویژه تاثیرات طرح صیانت در آسیب نرساندن به حوزه کسب و کار است که متاسفانه مخل امنیت روانی جامعه نیز هست. بنده به عنوان شخصی که در بخش خصوصی فعالیت نموده و خودم و خانواده‌ام را جزو بخش خصوصی می‌دانم، بر این باورم که می‌توانم به عنوان صدای بخش خصوصی در لیست صدای ملت در مجلس حضور داشته باشم. همانطور که مرحوم امین‌الضرب در اولین مجلس شورای ملی به واسطه به دست آوردن ۲۰ تا ۲۵ درصد کرسی‌های مجلس توسط تجار، پارلمان بخش خصوصی را راه اندازی کردند.

امیدواریم در این دوره از مجلس شورای اسلامی نمایندگان بخش خصوصی نیز در مجلس حضور داشته باشند تا بتوانند قوانینی را تصویب کنند که به نفع محیط کسب و کار، امنیت روانی جامعه و همچنین به نفع توسعه جامعه باشد نه بدین گونه که عده‌ای قوانینی را تصویب می‌کنند که تاکنون حتی قادر نبودند به تعبیری یک پیچ و مهره در صنعت نبسته‌اند و برای صنعتگران و تجار و معدن کاران ما قوانینی تصویب می‌کنند که نه تنها به نفع سرمایه گذاری نیست بلکه در بسیاری از مواقع، موجب فرار سرمایه گذاران می‌شوند.

در کشور به صورت گعده‌ای تصمیم می‌گیرند که فقط برای عده خاصی است

* آقای امیدوار! برخی طرح‌های ناکارآمد در مجلس یازدهم به تصویب رسید که انتقادات زیادی را هم به همراه داشت. مشخصا مهم‌ترین نقد شما به عملکرد مجلس یازدهم چیست؟

عملکرد مجلس یازدهم را در تصویب بودجه‌هایی که دولت در ارتباط با آنها ناترازی ایجاد می‌کرد که همین موضوع موجب متضرر شدن و آسیب رساندن به فضای کسب و کار می‌شود، می‌توان مورد بررسی و انتقاد قرار داد؛ بدین معنا که وقتی بودجه‌ای مصوب می‌شود که دولت توان اجرای آن را نداشته باشد، بدین گونه که خروجی و نتیجه مدنظر روی کاغذ با آنچه در حوزه اجرا رخ می‌دهد متفاوت است، طبیعتاً اثرات منفی آن روی کسب و کار و زندگی مردم باز می‌گردد.

به عنوان مثال، طرح صیانت مخل کسب و کارهای نوآور و فن‌آور بوده که همین کسب و کارها برای یک خانم سرپرست خانوار منبع درآمد بوده است بدین گونه که با بستر فضای اینترنتی به نوعی ارتزاق می کرد. همچنین به خاطر مسائلی مثل حجاب، کسب و کارها دچار آسیب و تعطیل شدند. نکته مهم دیگر اینکه وظایف اصلی مجلس به عنوان قانون گذار را به شوراها واگذار کردند؛ شوراهایی که می‌توانستند نقش مشورتی داشته باشند نه نقش قانونگذاری. همه اینها به نوعی آسیب است که دولت باید در زمینه اجرا و نظارت بر قوانین انجام دهد.

قانون بهبود فضای کسب و کار قانون خوبی است اما مجلس به عنوان ناظر بر رفتار دولت نتوانسته نظارت درستی انجام دهد. به نظر می‌رسد مجلس باید به نسل دهه ۷۰ و ۸۰ توجه ویژه کند که آینده کشور را شکل می‌دهند. متاسفانه در کشور به صورت گعده‌ای تصمیم می‌گیرند که فقط برای عده خاصی است و برای ۸۵ میلیون ایرانی تصمیمی اتخاذ نمی‌شود.

* راهکار شما برای رفع این مشکلات در مجلس دوازدهم چیست؟

مرحوم مصدق و همراهانش در مجلس ملی ۵ نفر بودند که ملی شدن صنعت نفت را تصویب کردند. در واقع اقلیت می‌تواند به نوعی اکثریت تاثیرگذار هم باشد. وقتی کاری براساس منطق پیش برود می‌توان تاثیرگذار بود، بنده این موضوع را قبول ندارم که اگر به صورت اقلیت وارد مجلس شویم نتوانیم کاری انجام دهیم.

۲۷۰ نماینده هیچ کاره و ۲۰، ۳۰ نفر همه کاره

* ممکن است اقلیت تلاش کند اما خروجیِ مدنظر را نداشته باشند...

در مجموع هیچ چیز قطعی وجود ندارد اما بحث مهم اینکه مجلس در رأس امور است را اولویت قرار دهیم یعنی ابتدا تکلیف خود را با این شوراها مشخص کنیم. شوراها بسیار مفید هستند اما باید در جایگاه مشورتی باشند نه در جایگاه قانون گذاری. به عنوان مثال شورای ملی فضای مجازی، شورای عالی فرهنگی و سایر شوراها که به نوعی در حال موازی کاری هستند به عبارت دیگر ۲۷۰ نماینده هیچ کاره و ۲۰، ۳۰ نفر همه کاره. این موضوع نادرست است. ۲۷۰ نماینده از دل جامعه آمده‌اند و باید در فرایند تصمیم‌گیری حضور داشته باشند، جدا از این مسئله باید شأن و جایگاه مجلس رعایت شود بدین گونه که مجلس در رأس امور قرار گیرد و بر اجرای اصل قانون اساسی نظارت کند.

هشدار کاندیدای لیست صدای ملت درباره مهاجرت پزشکان و مهندسان  /در مجلس ۲۷۰ نماینده هیچکاره هستند و ۳۰ نفر همه کاره اند!

در بحث فیلترینگ نیز باید گفت که در مباحث ضداخلاقی باید فلیترینگ رخ دهد که به نظر نمی‌رسد مخالفتی در این حوزه وجود داشته باشد. بنابراین در سایر موارد توجیهی ندارد اگر در مسائل سیاسی فیلترینگ انجام شود، باید جایگاه رسانه‌ای و تولید محتوای کشور باید قوی شود تا درگیر چنین مسائلی نشویم. اینکه به تعبیری به خاطر یک دستمال، قیطریه را آتش بزنیم درست نیست. متاسفانه هر روز طرح‌های جدیدی تصویب می‌شود یعنی همین بحث فیلترینگ مانع ورود سرمایه گذاران به بحث استارتاپ‌ها و کسب و کارها می‌شود، در حالی که همین فضای مجازی موجب رسیدن به رشد ۸ درصدی در اقتصاد شود. نمی‌توان به سرمایه گذار خارجی گفت عضو پلتفرم ایرانی شود. متاسفانه راهکار اول همان راهکار اول و آخر ماست یعنی برخورد سلبی و قهری.

وزارت صمت به جای اینکه دستگاه نگران در حوزه مرغ و تخم مرغ شود، باید به مسائل کلان ورود کند

* نقد شما نسبت به عملکرد دولت سیزدهم چیست و اگر بتوانید به عنوان نماینده وارد مجلس شوید در جهت حل کدام مشکلات گام برمی‌دارید؟

دولت سیزدهم در بحث سیاست خارجی ضعیف عمل کرده است. در برخی موارد تا حدودی توانسته عملکرد خوبی به نمایش بگذارد اما اینکه بتواند توازن را در ارتباط با کشورهای جهان به درستی برقرار کند موفق نبوده است. به بیان دیگر بیشتر به سمت شرق به ویژه روسیه رفته است. ما در راستای منافع ملی باید بتوانیم توازن را در سیاست خارجی برقرار کنیم نه شرق و نه غرب، بلکه هر جا که منافع ملی ما ایجاب کند باید حضور داشته باشیم. اینکه روسیه هم پیمان خوبی برای ایران است، نادرست بوده و سیاست خارجی ما باید مجددا مورد بازنگری قرار گیرد.

در بحث حوزه صنعت، معدن و تجارت، وزارت صمت به جای اینکه دستگاه نگران در حوزه مرغ و تخم مرغ شود، باید به مسائل کلان ورود کند. به نظر می‌رسد مسئله مرغ و تخم مرغ در اولویت است اما بحث معدن و معدن کاران که دارای ظرفیت‌های خوب اقتصادی برای کشور هست، در اولویت آخر قرار گرفته است. در بحث خودروسازی هم درگیر مسائلی شده‌ایم که چرا قیمت خودروها افزایش یافته است؛ در حالی که اگر یک سیاستگذاری درستی در مجلس انجام شود، دولت موظف است که اجرا کند و باید پاسخگو باشد.

بانک‌های ما بانک‌های تجاری هستند

در حوزه اقتصادی، متاسفانه بانک‌ها به علت ناترازی دچار مشکل شده‌اند و کمر بانک‌ها به دلیل وام‌های تکلیفی شکسته شده و حتی در خطر منحل شدن هستند. این وضعیت در حالی است که بانک‌ها باید به سمت تخصصی شدن بروند، بانک‌های ما بانک‌های تجاری هستند. به عنوان مثال هم در بانک کشاورزی هم ممکن است وام مسکن اعطا کنند هم در بانک مسکن. این موضوع نادرست است. از یک سری رفتارهای پوپولیستی نیز باید خودداری شود، اینکه با پرداخت وام بخواهیم توجه عده‌ای را جلب کنیم نادرست است. بخش کسب و کار به دلیل عدم سرمایه در گردش دچار مشکل، آسیب و حتی ورشکستگی شده است.

در بحث نگاه مالیاتی نیز باید تجدیدنظر صورت گیرد، یعنی دریافت مالیات باید به صورت عادلانه و هوشمند باشد نه اینکه یک شبه تصمیمی اتخاذ شود که برخی کسب و کارها دچار ناامیدی شده و موجب اختلال در بازار شوند. در بحث طلا و ارز و به ویژه بورس، برخی آقایان وعده‌های در دولت داده‌اند مبنی بر اینکه سه روزه وضعیت بورس را سر و سامان می‌دهند، در حالی که تاکنون دو سال از آن وعده‌ها گذشته و کار خاصی صورت نگرفته است.

ما باید مردم را به سمت سرمایه‌های مولد سوق دهیم نه اینکه به سمت ارز، سکه و طلا بروند. در بحث اقتصادی ما باید از اتاق بازرگانی، اتاق اصناف، تعاون، خانه‌های صنعت و معدن جوانان استفاده کنیم. ناترازی انرژی در وزارت نیرو و وزارت نفت بحث مهمی است که باید روی آن تمرکز شود. از میادین مشترک کشور با کشورهای همسایه، باید بهره وری بیشتری صورت گیرد نه اینکه کشورهای همسایه بیشترین بهره وری را داشته باشند و ما هیچ.

* آقای امیدوار! اگر وارد مجلس شوید، عضو کدام کمیسیون خواهید شد و چه راهکارهای مشخصی را برای رفع مشکلات موجود در مجلس خواهید داشت؟

اگر بتوانم وارد مجلس شوم به حوزه صنعت علاقه‌مند هستم. به طور کلی ما باید در حوزه قوانین بازنگری انجام دهیم و این نخستین کار مهمی است که باید صورت گیرد. یعنی قوانین منقضی شده را باید کنار بگذاریم. ما در بحث حوزه معدن، نیازمند ماشین آلات معدنی هستیم که اجازه واردات آن را نمی‌دهند، در حالی که برای خرید آن هیچ مشکلی وجود ندارد.

دغدغه اصلی‌ام توسعه و پیشرفت کشور بوده است

* دغدغه اصلی شما برای کاندیداتوری در این شرایط چه بوده است؟

بنده خود را برخاسته از بخش خصوصی می‌دانم، دغدغه اصلی‌ام توسعه و پیشرفت کشور بوده است. متاسفانه در این زمینه عقب افتادیم و حتی در استفاده درست از منابع خدادادی‌مان در جغرافیای ایران، پیشرفتی هم نداشتیم. بحث اشتغال، ورود سرمایه گذاران خارجی و بحث مهاجرت از دیگر دغدغه‌های بنده بوده است. متاسفانه مهاجرت، مهاجرت کسب و کارها چه افراد فنی و مهندس و پزشک شده است و اگر وضعیت این‌گونه پیش برود حتی در آینده نه چندان دور باید از کشورهای دیگر درخواست نیرو داشته باشیم‌. نکته دیگر اینکه از ظرفیت ایرانی‌های خارج از کشور می‌توانیم استفاده کنیم اما نگاه‌های سیاسی و عدم شناخت درست متاسفانه منجر به این مسئله می‌شود که این اتفاق رخ ندهد.

* آقای امیدوار! شما روی رای آوری در لیست‌ حساب باز کردید یا روی تک‌رای‌ها؟

قاعدتاً وقتی یک لیست انتخاباتی تهیه و بسته می شود باید به صورت لیستی تبلیغ صورت گیرد اما همه ما در صدای ملت می‌توانیم از توانایی‌ها و ظرفیت‌های خودمان نیز استفاده کنیم. اولویت لیست صدای ملت است در کنار آن تبلیغ شخصی هم مدنظر است و همین موضوع نیز می‌تواند به تقویت لیست صدای ملت نیز کمک کند. امیدوارم با حضور مردم بتوانیم اتفاق خوبی رقم بزنیم.

مجلس نهادی است که رنگ‌های مختلف سیاسی در آن حضور دارند

* آیا تضمینی وجود دارد که همان اتفاقاتی که برای لیست امید رخ داد، تکرار نشود؟

لیست امید، یک لیست کاملا اصلاح‌طلبی بود اما صدای ملت، یقینا فراکسیونی تشکیل خواهد داد. با توجه به اینکه ما در این لیست نگاه اصلاح‌طلبی و نگاه اصولگراییِ معتدل داریم. غالبا در همه لیست‌های انتخاباتی هم ممکن است اتفاقاتی از قبل پیش‌بینی نشده رخ دهد. ممکن است یک نفر در یک ائتلاف حضور داشته باشد و شاید در آن فراکسیون نباشد، اگر هم حضور داشته باشد چندان تاثیرگذار نباشد. بنابراین باید فراکسیونی تشکیل شود که بسیار تأثیرگذارتر باشد.

نگرانی بابت این موضوع وجود ندارد. بنده بر این باورم که لیست امید هم عملکرد خوبی داشته اما در یک سری موارد، نقدهایی به آن وارد است، اینکه مانع تصویب بسیاری از قوانین ضدتوسعه‌ای شدند و در عین حال قوانین خوبی تصویب کردند که جای شکر دارد. به هر حال مجلس نهادی است که رنگ‌های مختلف سیاسی در آن حضور دارند. از سوی دیگر پارلمان ما پارلمان حزبی نیست، اینکه پارلمان ما به سمت پارلمان حزبی و تناسبی بودن حرکت می کرد قطعا به این مسئله که فراکسیون ها و اقلیت های قاطعی داشته باشد کمک می کرد. لیست صدای ملت لیست عقلایی است که در این وانفسای فضای سیاسی که در حوزه انتخابات فضای گرمی هم نیست به آن امیدوارم.

27215

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1877952

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =