رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران اعتقاد دارد در آمد های نفتی برای جمعیت حال حاضر ایران زیاد نیست. <BR>

محمد نهاونديان، رييس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران در پاسخ به اين پرسش كه آيا این موضوع را قبول دارید که این در آمد های نفتی برای جمعیت حال حاضر ایران، درآمد عجیب و غریبی نیست گفت: « همینطور است. از دولت ها باید خواست به نفت، به عنوان یک منبعی برای هزینه مصرفی کردن نگاه نکنند. چه خودشان در بودجه جاری هزینه کنند و چه به مردم بدهند تا هزینه مصرفی کنند. این نفت یک سرمایه نسلی است. تنها راه عاقلانه و عادلانه استفاده از نفت این است که به یک سرمایه اشتغال زا تبدیل شود. ایده ای که پشت سر حساب ذخیره ارزی بود که در برنامه سوم آمد و در برنامه چهارم هم تکرار شد، همین بود. منتها قرار بود یک حرکت تدریجی صورت بگیرد که دو هدف هم داشته باشد. نخست اینکه به بخش خصوصی برای سرمایه گذاری کمک کند و دیگری در نوسان ها به دولت کمک کند. در حال حاضر شما عملکر آن را مشاهده کنید و ببینید که چگونه بوده است؟ منظور من در دولت های مختلف است و کلام ام ناظر به یک دولت خاص ارتباط پیدا نمی کند. این به سبب این است که دولت در معرض توقعات مختلف است. اگر دسترسی اش به این منابع آسان باشد همیشه جای وسوسه وجود دارد که در حال حاضر این خدمت را انجام دهیم و از بلند مدت باز خواهد ماند. این وظیفه قانون گذار است که این دسترسی را سخت کند. » 

او افزود: «  دسترسی دولت به صندوق توسعه ملی برای مصارف هزینه ای بسیار مشکل باشد. دوم اینکه سیر تدریجی جدا شدن منابع دولت از این صندوق حتما باید در قانون دیده شود. به شکلی هم باید تصمیم گیری شود که خود قانون دستخوش تغییرات آتی نشود. یعنی در این دست اندازی به منابع حساب ذخیره ارزی فقط دولت ها، مسئول و پاسخگو نبوده اند بلکه مجلس ها هم دخیل بوده اند. گاهی در بحث تصویب بودجه این مجلس ها بوده اند که استفاده از منابع حساب ذخیره ارزی را تسهیل کرده اند. واقعا باید امکان نظارت مردمی را بر این منابع ملی افزود. »

نهاونديان ادامه داد: « من عموم مردم را توقع ندارم اما شما در حال حاضر از تحصیل کرده ها و دست اندرکاران اقتصاد به عنوان یک شهروند بپرسید که آیا اطلاع دارید عملکرد حساب ذخیره ارزی چه شد؟ این موارد در گفت و گو های ملی نیست. یک مساله بسیار بسیار حاشیه ای گاهی تیتر نخست روزنامه ها می شود، گاهی در گفت و گو های محافل خانوادگی و شغلی مورد بحث و مناقشه قرار می گیرد اما این دست موارد جدی مورد بحث نیست. من در این رابطه البته دولت ها را وظیفه مند می دانم، مجلس ها را هم وظیفه مند می دانم اما رسانه ها را هم بسیار زیاد وظیفه مند می دانم.  »

متن كامل گفت و گو  با محمد نهاونديان، رييس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران را مي توانيد در اينجا بخوانيد.   

/39/39

کد خبر 188081

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =