رییس سازمان توسعه و تجارت در رابطه با آخرین تغییر و تحولات حوزه واردات محصولات کشاورزی توضیح می دهد.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت : تنها در صورتی که کلیه شرایط واردات اعم از شرایط تعرفه ای و فنی ترخیص کالا تغییر یابد اعتبار ثبت و سفارش حداکثر دو ماه خواهد بود . درصورت مهلت اتمام این فرصت واردات بر اساس شرایط جدید انجام خواهد شد اما چنانچه شرایط تعرفه ای و فنی کالا تغییری نداشته باشند اعتبار ثبت سفارش همان شش ماه است .

حمید صافدل  در باره برخی اخبار مبنی بر واردات مرغ های برزیلی به کشور گفت : در راستای ماده 16 قانون بهره وری کشاورزی, مرغ نیز جزو گروه محصولاتی است که واردات آن منوط به اخذ مجوز از وزارت جهاد کشاورزی است .

وی با بیان این مطلب که وزارت جهاد کشاورزی برای کالاهای مختلفی که مشمول ماده 16 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی می شود , متناسب با ظرفیت تولید و نیاز کشور رویه های مختلفی را دنبال می کند, افزود : واردات گروهی صرفا با مجوز جهاد صورت می گیرد و برای بخش دیگری از محصولات کشاورزی سیاست های تعرفه ای دائمی و سیاست های تعرفه ای فصلی اعمال می شود .

معاون وزیر صنعت,معدن و تجارت ادامه داد : براساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی ثبت و سفارش گروه قابل توجهی از سایر محصولات کشاورزی اعم از باغبانی , زراعی , نباتات و دام و طیور بسته به نوع شرایط مطابق با قوانین کتاب مقررات صادرات و واردات صورت می گیرد .

رییس کل سازمان توسعه تجارت با یادآوری اینکه هر گونه واردات مرغ به مجوز وزارت جهاد کشاورزی نیاز دارد , افزود : این وزارتخانه در سه مرحله مجوز لازم برای واردات را صادر می کنند در مرحله نخست اجازه ثبت و سفارش کالا را می دهد , سپس مجوز ترخیص کالا از گمرکات کشور ودرمرحله پایانی با نمونه برداری و انجام آزمایشات و اطمینان از سلامت کالا اجازه مصرف را صادر می کند .

وی تصریح کرد : در خصوص واردات مرغ هایی که اخیرا خبر آن در رسانه ها مطرح شده است همین روال سپری شده است .

صافدل می افزاید : اعلام ممنوعیت واردات از سوی وزارت جهاد کشاورزی بدین معناست که از این پس ثبت و سفارشی صورت نمی گیرد و این نوعی تعیین تکلیف برای آینده است .

وی درپاسخ به این سوال که بر اساس اعلام وزیر جهاد کشاورزی , طبق قانون و مقررات بازرگانی و صادرات و واردات وقتی سیاستی در مورد واردات ابلاغ می‌شود که شامل محدودیت یا تغییرات تعرفه‌ای باشد حداکثر 2 ماه به وارد کننده فرصت می‌دهد , گفت : تنها در صورتی که کلیه شرایط واردات در کنار ممنوعیت ثبت و سفارش یعنی شرایط تعرفه ای و فنی ترخیص کالا تغییر یابد اعتبار ثبت و سفارش حداکثر دو ماه خواهد بود و در صورت اتمام فرصت واردات باید بر اساس شرایط جدید انجام خواهد شد .

وی اضافه کرد: ولی چنانچه شرایط تعرفه ای و فنی کالا تغییری نداشته باشند اعتبار ثبت و سفارش صورت گرفته همان 6 ماه است .

معاون وزیر صنعت,معدن و تجارت تصریح کرد: بنابر این جهاد کشاورزی باید ضمن اعلام ممنوعیت ثبت سفارش , تغییر شرایط فنی و تعرفه ای را مطرح وشرایط تعرفه مراحل تصویب و ابلاغ خود را طی کرده و و به دستگاه مربوطه ابلاغ شود در چنین شرایطی حداکثر ظرف مدت 55 روز امکان ترخیص کالا وجود دارد و بعد از آن هر گونه ترخیص کالا با شرایط جدید واردات انجام می شود
/39/39

کد خبر 188407

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =