روسیه تا سه ماه دیگر با انتخابات ریاست جمهوری که پیروز احتمالی ان پوتین خواهد بود مرحله جدیدی را در سیاست داخلی و خارجی آغاز خواهد کرد.

این موضوع یادداشت حسن بهشتی پور است که با عنوان : در انتخابات روسیه زنگ ها برای که به صدا درآمدند" منتشر شده است.

این عضو وبلاگ نخبگان خبرآنلاین نوشته است: " اگرچه انتقال قدرت بصورت رسمی از ماه می 2012 (اردیبهشت 1391) انجام خواهد گرفت اما ازهم اکنون مشخص است که تیم سن پترزبورگ به رهبری پوتین برای اداره پارلمان با حضور حزب کمونیستی که نود و دو کرسی پارلمان را در اختیار دارد و حزب روسیه عادل که قبلا گفته می شد توسط کرملین برای کاهش آراء حزب کمونیست بوجود آمده است اما درماه های اخیر با توجه به آنکه میرونف انتقاد هایی که ازعملکرد حزب حاکم داشته است به پیروزی بزرگی دست یافته ، برای همکاری با دولت آینده حداقل خواهان بازگرداندن نظام انتخاباتی برای شهرداران وفرمانداران ایالتی هستند که دردوسال قبل با استفاده ازحاکمیت بی چون وچرای حزب روسیه واحد برپارلمان؛ به نمایندگان اقلیت تحمیل شد. اکنون پوتین مجبوراست برای ادامه برنامه های خود یا همکاری با حزب راستگرای لیبرال دموکرات را در دستورکارقرار دهد و یا آنکه با حزب روسیه عادل کناربیاید . حزبی که الکسی میرونیف رئیس پیشین مجلس سنا را که ترد شده باند سن پترزبورگ است در میان کاندیداهای خود داشت تا نشان دهد به دنبال ایفای نقش جدی حزب مخالف در روسیه است. "
کارشناس مسائل بین الملل ادامه داده :" احزاب غرب گرا در روسیه که اساسا امکان شرکت در انتخابات را پیدا نکردند نیزبه دنبال آن خواهند بود تا از میان نمنسف و یا کاسیانف نخست وزیر پیشین کسی را که بتواند رقیب جدی تری برای پوتین باشد، در انتخابات آتی ریاست جمهوری کاندیدا و حمایت کنند. با این وجود سیستم تمرکزگرا با هدایت باند سن پترزبورگ اصولا امکانات مالی جدی که قبلا در اختیار سرمایه دارانی تو خودروکوفسکی ، برزوفسکی و دیگران بود ،مصادره کرده خود به عنوان الیگارشی جدید مالی روسیه می کوشد همه امکانات موجود را در قبضه قدرت خود درآورد. با این حال رهبران روسیه به خوبی می دانند به تغییرات نیازدارند آنها به خوبی دریافتند بهارعربی و جنبش اشغال وال استریت صدای اعتراض همه کسانی است که به تبعیض ها ، بی عدالتی ها ، اقتدارگرایی ها اعتراض دارند و هیچ محیط امنی برای کسی باقی نمی ماند. روسیه اگرازنتایج انتخابات روز یکشنبه صدای زنگ خطر را شنیده باشد بطور قطع ازهم اکنون روند اصلاحات را در سیاست داخلی و سیاست خارجی آغاز می کند تا دیرنشده از فروپاشی روسیه جدید ممانعت کند. روسیه که از وعده های انجام نشده غرب در باره سپردفاع موشکی ، عضویت درسازمان تجارت جهانی ولغو نشدن تحریم های چهل ساله مجلس سنای آمریکا سرخورده شده است می کوشد با تشکیل اتحادیه اورآسیا و بازسازی روابط خود با چین و هند دو غول اقتصادی آینده سرنوشت خود را به گونه دیگری رقم بزند اما بدون تغییرات درسیاست داخلی موفقیت در سیاست خارجی بعید به نظر می رسد. "
برای مطالعه متن کامل این یادداشت لطفا اینجا را کلیک کنید .

کد خبر 188419

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =