خبر پرتاب شیء به آقای احمدی‌نژاد در مراسم سالگرد علی کردان بازتاب‌های متفاوتی را در پی داشت.

من قصد سخن گفتن درباره بازتاب‌های متفاوت این ماجرا را ندارم. اتفاقی است مثل خیلی از اتفاق‌های دیگر که دیر یا زود به دست فراموشی سپرده خواهد شد. فقط می‌خواهم بگویم انعکاس اخباری از این دست با هر قصد و نیتی که صورت بگیرد، منجر به خدشه‌دار شدن جایگاه ریاست جمهوری نمی‌شود. البته این گزاره در صورتی صحیح است که جایگاه ریاست جمهوری را جایگاهی صرفاً اجرایی بدانیم و برای آن شأنی قدسی و ماورایی قائل نباشیم.
این حرف‌ها به معنای مخالفت با محبوبیت یک رئیس‌جمهور نیست. رئیس‌جمهور مثل هر مدیر اجرایی دیگری می‌تواند به گونه‌ای رفتارکند و سخن بگوید که مردم دوستش بدارند و از دیدن، گفتار و کردارش لذت ببرند. بدون‌شک آنها که عکس آقای احمدی‌نژاد را بر دیوار خانه خود نصب می‌کنند خوب می‌دانند که عکس‌های چشم‌نواز و زیبا‌تری برای تزیین در و دیوار خانه آنها وجود دارد. آنها به دلایل دیگری رئیس‌جمهور‌شان را دوست می‌دارند؛ دلایلی که هرچه باشد ربطی به چهره کاریزماتیک و مبانی زیبایی‌شناسانه ندارد. اصلاً مگر یک مقام اجرایی هنر‌پیشه و یا مانکن است که از او توقع خوش‌تیپی و خوش قیافگی داشته باشیم؟!
غرض اینکه آقای احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور است. عده‌ای ایشان را دوست می‌دارند و عده‌ای ایشان را دوست نمی‌دارند. عده‌ای ایشان را بهترین رئیس‌جمهور تاریخ ایران می‌دانند و عده‌ای ایشان را ناکار‌آمد‌ترین مقام اجرایی‌ای که تا به حال ایران به خود دیده. می‌توان بر سر درستی یا نادرستی این دعاوی چند و چون کرد اما به شرط آنکه اصل ماجرا را که همان فرشته نبودن یک مقام اجرایی است، بپذیریم.
اگر قرار باشد مثل بعضی از مداحان افراطی آقای رئیس‌جمهور ایشان را معجزه هزاره سوم، بدیل کوروش کبیر و یا مالک‌اشتر علی‌(ع) بدانیم طبیعی است که از انتظار خبر پرتاب کردن شیء به سمت ایشان برآشفته شویم و گمان کنیم به مقدسات و مبانی قدسی و معنوی ما توهین شده. متأسفانه همین افراط‌های عجیب بود که تفریط‌های غریب را در پی آورد و جالب است بدانیم نخستین کسانی که رئیس‌جمهور را به ناپسند‌ترین چیز‌ها متهم کردند، همان‌ها بودند که در ستایش او اغراق‌آمیز‌ترین الفاظ را به کار می‌گرفتند و سعی داشتند با هر ترفندی که شده به دیگران بقبولانند احمدی‌نژاد نه منتخب مردم، که هدیه‌ای آسمانی از سوی عالم غیب برای مردم ایران است اما آنها که خردک عقلی داشتند، نه آن ستایش‌ها را جدی گرفته و نه این اتهام‌ها را. آنها‌ احمدی‌نژاد را صرفاً یک مقام اجرایی می‌دانستند و می‌دانند؛ یک مقام اجرایی که در فضای غیر‌احساسی و معقول درباره عملکردش خیلی چیز‌ها می‌توان گفت. آیا آن روز فرا می‌رسد؟!
کد خبر 189089

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 46
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۲۰:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۱
  این آقایی که کفش پرتاب کرد (همون شیء مورد نظر شما!) زمان خاتمی هم شیء (تخم مرغ و گوجه فرنگی) پرتاب کرده بود. اصلاً اون زمان امکان صحبت در مورد این مسئله بود؟ اگر شما در جبهه یا شلمچه در این زمینه چیزی می نوشتید نتیجه اش چه می شد؟
  • بدون نام IR ۰۰:۱۳ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
   18 1
   من که نفهمیدم شما چی گفتید هر چه هست مقاله اصلا ربطی به این مسئله ایی که شما می گویید نداشت. اگر این شخص پرتاب کننده شی یک شخص حرفه ایی است چیزی به متن مقاله اضافه نمی کند یا چیزی نمی کاهد کامل که بخوانید متوجه می شوید که نویسنده استثنا نکرده است
  • بدون نام IR ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
   3 17
   و اما چون این گونه نیست الان کائنات لرزیده است و همه ی نظم هستی به هم خورده است.
  • بدون نام IR ۰۰:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
   46 2
   فک کنم یه گروهی تشکیل شده تا مرتب این کامنت رو بذاره و به مسئله زمان آقای خاتمی که معلوم نیست درست باشه اشاره کنه.
  • بدون نام IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
   27 5
   من نظر آقای سید جواد موسوی را می پسندم .کاملا تحلیلی خوبی ارایه دادند. یادمون نره که در پرتاب شی به سوی بوش ، چقدر اون ادم بزرگ کردند.
  • بدون نام IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
   2 57
   جون مادرتو با این کارا نزارین این اجنبی ها ما رو سوژه خودشون کنن..........
  • بدون نام IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
   2 40
   من نمي دونم اينهمه منفي به اين كامنت چه معني داره؟
  • بدون نام IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
   28 4
   برادر عزیز معلومه چی میگی اصلا؟ من که نفهمیدم دردت چیه؟
  • بدون نام IR ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
   1 19
   این دوستان سری به مقاله جناب بابک داد بزن که نویسنده شخصی آقای خاتمی بود و از نزدیکترین افراد به ایشان و وصف معدود سفرهای انگشتشمار آقای خاتمی به استانهای کشور را ملاحظه بفرمایند تا دیگر اینطور نظر ندهند(برای مشخص سفر ایشان به لرستان و شهرستان درود که مردم چگونه از آقای خاتمی و میهمان همراه پذیرایی کردند. آنقدر وصف آن برای اطرفیان خاتمی دردناک بود که بابک داد را از کار بیکار کردند!!!!!
  • بدون نام IR ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
   6 0
   هااااااااااااااااا اي كه وگفتي اي يعني چه؟ دروغ ازاين روشنتر بهتون تحليل اشتباه دادن جيگر كمي فكركن
  • بدون نام US ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
   0 0
   من خرم!
  • بدون نام US ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
   11 2
   آقای موسوی!!! ، ما شما را و افکارتان را دوست داریم.
 • بدون نام IR ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۱
  1 67
  بعضی مردم بچه خودشو نمیتونه درست تربیت کنه با همه کس هم مشکل داره میگه تخصیر دولته همیشه عده‌ای ایشان را دوست می‌دارند و عده‌ای ایشان را دوست نمی‌دارند به قول امام علی ع : منافق با همه رفیق است و مخالف ندارد
  • معلم املا IR ۰۰:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
   14 0
   اول برو املات درست كن تخصير كه وگفتي اييييي يعني چه؟
  • جواب IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
   14 0
   آقای محترم تخصیر نیست......تقصیره
 • مصطفی IR ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  5 91
  دو نکته:1- این که این آقا یکسال حقوق نگرفته است و فریادش هم تو این یکسال بجایی نرسیده ،مخارج زندگیشو از کجا می آورده با عدالت و دولت عدالت محور و پرتاب کفش چه ربطی به هم دارد؟ سیاه نمایی نکنید!!! 2- یکسال حقوق نگرفته که نگرفته یارانه که گرفته !!! سر گرسنه به زمین نگذاشته و محتاج نان شب هم که نبوده پس این بلوا رو برای چی به پا کرده؟ دست جریان انحرافی درکاره
  • بدون نام IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
   78 1
   اقای محترم تا حالا جلوی زن و بچه ات شرمنده شدی که اظهار نظر میکنی؟مطمئنا نه.پس نظر نده
  • خبرنگارغرغرو IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
   49 0
   پول يارانه رو گرفته فقط تونسته قبضاشو بده كه آب و برق داشته باشه.در همين حد
  • بدون نام US ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
   31 1
   سه نکته دیگه(البته از نوع تحلیل مدل مصطفایی!): 1- اصلا ایشان به چه حقی این یکسال دوام آورده اند و زنده مانده اند! 2- این نشان میدهد که حتما در این یکسال از آمریکا و انگلیس و اسرائیل برایشان آب و دان می فرستاده اند. اگر بگوییم این طور نیست پس چه طور زنده مانده اند و هنوز نمرده اند؟ 3- از من نشنیده بگیرید ولی اصلا می دانید ماجرای این پهپاد چی بود؟ این پهپاد در طی این یکسال که این اقا بی حقوق بود وظیفه ارسال پپسی و ساندویچ مک دونالد به این کارگر را داشت بقیه اش را هم که میدانید... همین منبع خیلی آگاه که اول اسمش م و آخرش "ی" است می گوید اصلا این کارگر برای همین که منبع ساندویچش قطع شده حرسش درامد و به ریئس جمهور خیلی تو دل برو کفش پرتاب کرد.
  • بدون نام IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
   22 0
   کلا ما در عالم فقیر و گرسنه نداریم؛ چون اگر اینها گرسنه وفقیرند پس چطور زنده اند؟ نتیجه اخلاقی ما دو گروه بیشتر نداریم یا زنده یا مرده و اصولا دسته بندی فقیر و ثروتمند منطقی نیست! برای همین هم آقا یاحمدی نژاد دائم میگویند ما یک نفر گرسنه در ایران نداریم! حالا مصطفی جان راستش رو بگو تو همان رئیس جمهور محبوب نیستی که یواشکی اومدی نظر دادی؟آی شیطون!
  • مصطفی IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
   9 1
   نه من رئیس جمهور نیستم ولی نظر طنزم چقدر محالف داره؟ جداً که خیلی جالته خودم بیشتر سه نکته دیگه(البته از نوع تحلیل مدل مصطفایی!) را بیشتر می پسندم
 • بدون نام IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  70 1
  اینقدر شعار ندهید به فکر مشکلات مردم باشید از خود تعریف کردن ، تف سر بالاست . مردم میفهمند و عقل هم دارند جناب رئیس ، ولی این شعار طاغوت بود که ایرانی ها را گرسنه نگهدارید و عربها را سیر . امید داریم همه شما براه راست هدایت بشوید .اینطور محبوب شدنها دیگر رنگ و بویی ندارد .ایقدر که به بیگانگان هدیه میدهید اگر یک سوم ان را به مردم قشر متوسط کشور خودمان داده میشد از زمان جنگ هم بیشتر وفادار میماندند . حیف که فراموش شد .
 • بدون نام IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  82 0
  روزی که لنگه کفش بطرف بوش پسر پرتاب کردند ما چقدر ابراز خوشحالی کردیم.
 • من IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  65 1
  این آقا هرکی میخواد باشه برا من مهم نیست شهرستانی یا کارگر یا هرچیز دیگه که باشه یه انسان هست . یکی به دلیل اینکه رئیس جمهور هست و دیگری کارگر نباید فرقی بینشون باشه. همانطور که وقتی میمیریم هممونو تو یه کفن سفید و اندازه مشخصی چال میکنن. من الان به خاطر موقعیت و زندگیم نباید مجیز کسی رو بگم و دیگری رو خاک تو سر کنم .. امیدوارم شمام منصف باشین . این دنیا تمام شدنی است و کاری نکنیم که آن دنیا شرمنده باشیم.
 • بدون نام IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  103 1
  مردم خونشان جوش اومده از اين بدتر هم ميشه منتظر آجرش باشيد
 • بدون نام US ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  91 1
  آقای موسوی از اینهمه به نعل و میخ زدن خسته نمیشید ...به نظرم خوبه که قدرت کلامتون رو در پشت یه سری ملاحظات پنهان نکنید...کفش پرتاب شده نشوندهنده اعتراض جامعه کارگرانه.لابد راه دیگه ای نیست (مطمئنا نیست)برای نشان دادن سختی و بیکاری و بیپولی و تورم امیدوارم زودتر تشریف ببرن که کفشهای بعدی رو شاید نتوانند جا خالی بدهند
  • بدون نام IR ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
   25 0
   حال مي داد جاخالي بوش اين كه نشون ندادند بدونيم كدوم يكي بيشترآمادگي داشت
 • علی IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  50 2
  خسته نباشید آقای موسوی!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • بدون نام IR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  2 77
  دوست عزیز و رفیق شفیق که انگار تا بحال وصیت نامه امام را ورق هم نزدی! اگر سری به این نامه مبارک انداخته بودی میدانستی که آنهایی که روزگاری احمدی نژاد را تایید می کردند در روزگاری بودند که احمدی نژاد برایشان قابل تایید بود به قول امام حال فعلی احمدی نژاد از دیدشان واقعا ستودنی بود. و همان کسان در حال حاضر هم اگر احمدی نژاد را تقبیح می کنند بخاطر حال فعلی ایشان است(تز دید آن افراد) اما نظر بنده این است که اگر احمدی نژاد حال را هم در نظر بگیریم قطعا از خیلی از آقایان 16 سال دوره قبلشان بهترند و ستودنی. کافیست شما حال آنها را نیز مطالعه بفرمایید.اگر اهل مطالعه باشید!!!
  • بدون نام IR ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
   6 1
   باشه
  • اهل مطالعه نیستم :) IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
   26 0
   ببخشید من و ما کلا" از جایی میآییم که اصلا" چیزی برای مطالعه وجود نداره اما به آقای بی نام مطالعه گر می خوام بگم شما که مطالعه دارین لطفا" از میزان درآمد دولتهای دیگه هم اطلاعاتی بدست بیارن البته اگر اهل مطالعه هستین که البته فکر می کنم نظر خودتون این که همه چیز و می دونین !!! البته با خنده :) البته اگر نطر نمی دادم احساس می کردم لالم
 • بدون نام IR ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  17 3
  من نظري ندارم
 • بدون نام IR ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  36 2
  سلام به همه هردوره مقتضیات خودشوداره.دفاع ازکاستی ها ی امروز باتکیه بر دوره ی فلان آقا که این جا قدرت دفاع از خودراهم نداره کمی بی انصافیه.بررسی وضع موجود بهترین گزینه برای اصلاح امور خواهدبود.یه سربه خیابونا نشون خواهدداد وضع ازچه قراره.زنان خیابانی ،آمار بالای وروزافزون طلاق ،افزایش اعتیاد وکاهش سن ابتلا به اون، تورم ،بی ثباتی بازارروندروبه پیش حذف افراد،تجمع قدرت وثروت در موقعیت های خاص و...کاستی هادراقتصاد،فرهنگ،هنر،ورزش،روابط خارجی(چندتادوست درمیان کشورهاداریم.بدون باج دادن)هرکدوم یه لنگه کفشه به سوی خودمون .پس باهم باشیم این لفاظی ها دردی دوانخواهدکرد.پاینده دوستی .زنده باد شیعه ی ایرانی.
 • ایرانی IR ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  5 113
  ایرانی جماعت چشمه پیشرفته یه ایرانی دیگه رو نداره همه میدونن عادل ترین رییس جمهور بین قبلی ها ست ( غیر از رجایی) کدوم رییس جمهور بین مردم فقیر رفت و مشکلاشونو حل کرد.احمدی نژاد واسه اونایی بده که وضع خوبی دارن(پول دارند) نه اونایی که فقیرند.به نظر من عدالتو اجرا میکنه.تازه چی میشه یه کم پولداره طعم سختی و بی پولی رو بکشند ، اینهمه فقیرها سختی کشیدند بس نیست.
  • پویان IR ۰۱:۵۱ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
   39 5
   کی گفته که فقیر باید فقیر بمونه حق نداره پولدار بشه کی گفته عدالت نباید اجرا بشه شما که میگی" چی میشه پولدارا طعم فقر رو بکشند" به نظرت اونی که با هدفمند کردن یارانه بی پول میشه پولداره؟چه جور پولداریه که با کمی فشار اقتصادی بی پول میشه؟ نه عزیزم اونی که 200،150،100،80، میلیون پوله ماشینشه هیچ فرقی نداره بنزین 100تومانی بزنه یا 1000 تومانی فرقی نداره ده هزار پول برق بده یا صد هزار اون چهل و پنج تومان پول یارانه هم واسش پوله خرده.
  • بدون نام IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
   54 3
   پولدلره روز بهروز پولدارتر ميشه و فقيره فقير تر - انگار تو اين مملكت نيستي
  • میثم IR ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۳
   0 1
   نه عزیزم وقتی تو جامعه‌ای پولدار فقیر شد، مطمئن باش فقیر به گدایی می‌افته
 • بدون نام IR ۰۰:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
  54 1
  آن موقع که به بوش کفش پرتاب کرده بودند، مدام صحنه هایش در تلویزیون پخش می شد و حتی تبلیغ بازی های کامپیوتری در این زمینه هم می شد.
 • بدون نام IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
  13 24
  از روزي كه رئيس جمهوراحمدي ننژاد از مردم و كمي ديرتر از رهبر جدا شد از چشمها افتاد.
 • ب.م.اصفهان IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
  42 2
  به تظر من اتفاق خيلي مهمي نيفتاده است، يك هموطن كه از مشگلات روزگار به ستوه آمده، اعتراض خود را به بالاترين مسئولي كه مسئوليت مستقيم در مشگلات كشور دارد، ابراز كرده است، فقط نحوه اعتراض اين بنده خدا كمي غيرمتعارف بوده كه اين هم احتمالا از عمق مشگلش سرچشمه ميگرفته است.
 • محمد US ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
  32 6
  آقای موسوی! درود بر شما و شجاعتتان
 • لیلا IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
  4 41
  بی سوادی و نداشتن تحلیل از نوشته این آقا که نمی توونم بگم نویسنده س کاملا بر می آد و برای شما متاسفم که به این نوع سطحی نگری و غیر مستدل حرف زدن جایی برای بروز و ظهور می دید.
  • بدون نام IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
   0 0
   حالا ميديم اونها كه ازآكسفورد كترا گرفتند بنويسنداتفاقا بي ربط هم نيست هنوزيكيش زنده هست
 • بدون نام IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
  4 51
  اقای رییس جمهور به هیچ عنوان از چشم مرئم نیفتاده بلکه عزیز تر هم شده ان مسئله با رهبر به خودشان مربوط می شود و این مسایل همه جا اتفاق می افتد .واقعا هیچ زمانی این همه به رییس جمهور توهین نکردند .و این حق هر فرذی است که اعتراض کند منتها نحوه بیان ان اشتباه بود.
 • بدون نام IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
  0 0
  شما که اینقدر لالایی بلدی چرا خوابت نمی بره؟! برادر جان!شما هم تو نقد نوشتن افراط و تفریط زیادی داری.عشق به اشخاص اندازه داره و فقط عشق به حق تعالی است که حدی نداره. کافیه یک گذر کوتاه به نوشته هایت بکنی.عزیز برادر.
 • بدون نام IR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۹
  3 0
  به نظر من بهترین کس در مورد قضاوت کردن در مورد این آقا ، خوده آقای رییس جمهوره، او خودش بهتر می داند که چه بر سر این مردم و مملکت آورده است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! پس وجدان اوست که بهترین قاضی برای جرم این آقا است و بس !!!!!!!!!!!!!!