مجلس بر نظر خود در خصوص رای دیوان عدالت اداری در خصوص نهاد های عمومی غیر دولتی اصرار کرد.

 به گزارش خبرآنلاین، امیر حسین رحیمی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی در جلسه علنی امروز مجلس در خصوص لایحه تشکیلات دادرسی دیوان عدالت اداری با اشاره به ایراد مجدد شورای نگهبان به سه ماده این لایحه اعلام کرد از سه ماده مورد اشکال، کمیسیون در دو مورد بر نظر خود باقی ماند.

بر این اساس، رسیدگی به شکایات، تظلمات و اعتراضات اشخاص حقیقی یا حقوقی از آیین نامه ها و سایر نظامات و مقررات دولتی و شهرداری‌ها از حیث مخالفت مدلول آنها با شرع یا قانون و احقاق حقوق اشخاص در مواردی که تصمیمات یا اقدامات یا مقررات مذکور به علت مغایرت با شرع یا قانون و یا عدم صلاحیت مرجع مربوط یا تجاوز یا سوءاستفاده از اختیارات یا تخلف در اجرای قوانین و مقررات یا خودداری از انجام وظایفی که موجب تضییع حقوق اشخاص شود.

صدور رای وحدت رویه در موارد مشابه که آرای متعارض از شعب دیوان صادر شده باشد، جزو حدود صلاحیت و وظایف هیات عمومی دیوان است.

نمایندگان همچنین تبصره ۲ را به ماده ۸۵ الحاق کردند.براساس این تبصره هرگاه مصوبه مورد شکایت به لحاظ مغایرت با موازین شرعی برای رسیدگی مطرح باشد موضوع جهت اظهارنظر به شورای نگهبان ارسال می شود. نظر فقهای شورای نگهبان برای هیات عمومی و هیات های تخصصی لازم الاتباع است که این ماده هم با نظر نمایندگان به تصویب رسید.

همچنین نمایندگان مجلس نمایندگان گزارش کمیسیون صنایع و معادن درباره رفع ایرادهای شورای نگهبان به لایحه عضویت دولت ایران در اتحادیه بین المللی تایید صلاحیت آزمایشگاهی را با ۱۴۴ رای موافق تصویب کردند.

اعضای کمیسیون صنایع و معادن در نشست ۶ آذر خود با حضور نماینده شورای نگهبان ایرادهای لایحه عضویت دولت در اتحادیه بین المللی تایید صلاحیت آزمایشگاهی را برطرف کرده بودند.

براساس اصلاح انجام شده، مواد ۲۰ و ۲۲ اساسنامه درخصوص جمهوری اسلامی ایران پس از تصویب اصلاحات طبق اصل ۷۷ قانون اساسی اعمال شد.

/212

کد خبر 189127

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =