مروری بر حوادث ایران در پنجشنبه 24 آذر 1390

بازداشت پسر معتادی که با تهدید خواستار فروش کلیه مادرش شد

روزنامه خراسان نوشت: جوان معتادی که برای تامین هزینه مواد، مادرش را وادار کرده بود کلیه اش را بفروشد با شکایت وی دستگیر شد. این جوان تا به حال 33مرتبه توسط مادرش برای ترک اعتیاد در کمپ بستری شده اما هر بار پس از مدتی دوباره سراغ مواد رفته است.
صبح روز یکشنبه زنی در حالی که صدایش می لرزید با مرکز فوریت های پلیسی تماس گرفت و از پلیس کمک خواست. او که بریده بریده حرف می زد گفت پسر معتادش او را به مرگ تهدید کرده است و گفته باید برای تهیه هزینه موادمخدر مصرفی اش کلیه اش را بفروشد. دقایقی پس از این خبر ماموران کلانتری ابوسعید برای کمک به این زن عازم خانه اش شدند اما پیش از حضور آنها پسر معتاد از خانه گریخته بود. شاکی در بیان جزئیات بیشتر این ماجرا به پلیس گفت: «پسرم محسن 6سال است که به موادمخدر شیشه اعتیاد دارد و روزگارم را سیاه کرده است. در این مدت تلاش زیادی کردم تا او مواد را ترک کند اما فایده ای نداشت. او مدام پول می خواهد و من هم مجبورم به او پول بدهم. چند روز قبل وقتی محسن از من پول خواست و من گفتم دیگر پولی ندارم گفت باید کلیه ام را بفروشم و پولش را به او بدهم. او گفت اگر این کار را نکنم من را می کشد. من این حرف هایش را جدی نگرفتم اما صبح امروز - روز حادثه- وقتی سراغم آمد و من را به باد کتک گرفت فهمیدم حرف های او درباره فروش کلیه جدی است. به همین دلیل با 110 تماس گرفتم.»
اظهارات این زن نشان می داد پسر شیشه ای اش وضعیت خطرناکی دارد به همین دلیل ماموران منتظر بازگشت او به خانه شدند و وی را دستگیر کردند.صبح دیروز محسن به شعبه سوم بازپرسی دادسرای ناحیه 11 تهران منتقل شد و توسط بازپرس زکی پور تحت بازجویی قرار گرفت. او گفت: من مدت ها است مواد مصرف نمی کنم و حرف های مادرم درباره اعتیادم به شیشه دروغ است. من چند مرتبه از مادرم پول قرض گرفته ام اما هیچ وقت حتی دست روی او بلند نکرده ام چه برسد به این که مجبورش کنم کلیه اش را بفروشد.
با وجود این اظهارات مادر جوان معتاد گفت: «پسرم آبروی ما را بین فامیل و همسایه ها برده است. او جوان پرخاشگری است و مدام با من و خواهرهایش دعوا می کند. سه فرزند دیگرم هرکدام افراد موفقی هستند. یکی از آنها وکیل، یکی حسابدار و دیگری هم مهندس کامپیوتر است. محسن هم تا ترم 7رشته مهندسی برق درس خواند اما سراغ اعتیاد رفت و با دستان خودش زندگی اش را تباه کرد. در این 6 سالی که او شیشه مصرف می کند 33مرتبه او را در کمپ بستری کرده ام و هر دفعه پول زیادی برای ترک کردنش هزینه کرده ام اما او سربه راه نمی شود.او هر روز با من دعوا می کند و می گوید پول یارانه اش را می خواهد و به این بهانه چند برابر از من پول می گیرد و همه را خرج مواد می کند. او حتی یک مرتبه وسایل خانه را فروخت و من با زحمت زیادی دوباره آنها را خریدم. در این مدت به سختی رفتار او را تحمل می کردم اما دیگر از دستش تامین جانی ندارم و او گفته هر طور شده باید کلیه ام را بفروشم و پولش را به او بدهم.» در پی این اظهارات بازپرس زکی پور جوان معتاد را با صدور قرار بازداشت موقت راهی زندان کرد.

 

 

بخشیدن مهریه و حضانت، شروط عفو مرد اعدامی

روزنامه شرق نوشت: اولیای‌دم مردی که به دست برادر همسر خود به قتل رسیده بود با تعیین دو شرط از خونخواهی گذشتند. بخشیدن مهریه و حضانت کودک شش ساله از شروطی بود که خانواده مقتول تعیین کردند. این قتل سومین روز شهریور دو سال قبل در ورامین اتفاق افتاد و مردی به نام میثم پس از آنکه از اختلافات خواهرش با شوهرش به نام جمشید مطلع شد به خانه آنها رفت تا به این موضوع رسیدگی کند. از سویی برادر جمشید به نام مرتضی نیز در آن خانه حضور داشت. دقایقی پس از حضور میثم در آنجا بین او و دو برادر نزاعی درگرفت و میثم، مرتضی را با ضربه چاقو از پا درآورد و گریخت پس از قتل جوان 24 ساله، ماموران به جست‌وجو برای یافتن عامل جنایت پرداختند اما ردی از وی به دست نیاوردند تا اینکه میثم روز هشتم آذر خودش را به ماموران معرفی و تسلیم کرد.
او در بازجویی‌ها گفت: صبح روز حادثه به خانه خواهرم رفتم و متوجه شدم خواهرم با شوهرش درگیر شده است. به همین خاطر از جمشید پرسیدم چرا با همسرش این‌گونه رفتار می‌کند. او جواب داد مسایل خصوصی آنها به من ربطی ندارد. در این هنگام مرتضی جلو آمد و ما با یکدیگر درگیر شدیم. من از پله‌ها به پایین سر خوردم و ناگهان چاقویی که به ساق پایم بسته بودم بیرون آوردم و قصد داشتم با آن از خودم دفاع کنم اما بعد متوجه شدم چندین ضربه به مرتضی زده‌ام. من موقع فرار یک ضربه به شوهرخواهرم زدم اما بعد از آن به شدت عذاب‌وجدان داشتم برای همین تصمیم گرفتم خودم را معرفی کنم.
بعد از تکمیل تحقیقات مقدماتی، پرونده در اختیار قضات شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران قرار گرفت و اولیای‌دم مقتول در جلسه‌ای که مرداد سال گذشته برگزار شد، اعلام کردند خواستار قصاص متهم هستند. به این ترتیب میثم به مرگ محکوم شد و سپس دیوان‌عالی کشور نیز رای صادره را تایید کرد پس از آن تلاش‌ها برای جلب رضایت شاکیان آغاز شد و در نهایت دیروز خانواده مقتول اعلام کردند چنانچه خواهر متهم از مهریه 400 سکه‌ای خودش بگذرد و حضانت فرزند شش ساله‌اش را نیز به آنها واگذار کند از خونخواهی گذشت خواهند کرد. به این ترتیب زن جوان به‌خاطر برادرش، این دو شرط را پذیرفت و برگه رضایت به امضا اولیای‌دم رسید.

 

 

12عضو دیگر شبکه اغفال دختران و سرقت در مشهد دستگیر شدند

روزنامه خراسان نوشت: با تلاش مأموران کلانتری آبکوه مشهد 12 تن دیگر از اعضای شبکه بزرگ اغفال دختران و سرقت در مشهد دستگیر شدند. مأموران کلانتری آبکوه مشهد که با دستگیری سارق لوازم داخل خودرو در اطراف مراکز تجاری مهم مشهد عملیات گسترده ای را برای شناسایی و دستگیری همدستان دیگر متهم آغاز کرده بودند در ادامه تحقیقات خود متوجه شدند که با اعضای یک شبکه بزرگ سرقت و فساد طرف هستند که اعضای آن در قالب چندین باند در مشهد فعالیت می کنند. مأموران تجسس کلانتری که با نظارت مستقیم سروان بهرامزاده (رئیس کلانتری) رسیدگی به این پرونده را در دستور کار داشتند با راهنمایی و کسب مجوزهای قضایی از بازپرس شعبه 811 مجتمع قضایی شهید قدوسی موفق شدند 12 عضو این شبکه را طی چندین عملیات جداگانه و در مناطق مختلف مشهد دستگیر کنند.
این گزارش حاکی است: در پی اعترافات متهمان دستگیر شده و انجام یک سری فعالیت های پلیسی و اطلاعاتی، مأموران تجسس کلانتری روز سه شنبه گذشته به سرنخ هایی دست یافتند که نشان می داد افراد دیگری که از اعضای شبکه سرقت هستند متواری می باشند. آن ها در پی دستگیری فردی به نام احمد موفق شدند مخفیگاه دیگری از اعضای این شبکه سرقت را در سه راه دانش واقع در جاده قدیم قوچان شناسایی کنند و آن را به محاصره درآورند. در همین هنگام زنی که داخل منزل بود با مشاهده مأموران در منزل را بست و جوان دیگری از پشت بام منازل مسکونی اطراف اقدام به فرار کرد. مأموران انتظامی با شلیک چند تیر هوایی موفق شدند جوان و زن مذکور را دستگیر و به کلانتری منتقل کنند.
جوان دستگیر شده در اعترافات خود عنوان کرد احمد متهم تحت تعقیب، در یکی دیگر از مخفیگاه های اعضای شبکه زندگی می کند که این مخفیگاه لانه فساد است بنابراین مأموران انتظامی در عملیاتی دیگر مخفیگاه احمد را بازرسی و او را به همراه 6 مرد و 3 زن در این مکان دستگیر کردند. بنابراین گزارش، یکی از متهمان دستگیر شده در این پرونده با اعتراف به 20 فقره سرقت لوازم داخل خودرو در مشهد گفت: اموال مسروقه را در روستاهای اطراف مشهد به مالخران می فروختیم. تا کنون با دستگیری 24 عضو این شبکه بزرگ سرقت و اغفال دختران فراری، چندین دستگاه خودروی مسروقه، تعداد زیادی گوشی تلفن همراه، پلاک های دستکوب خودرو، لوازم داخل خودرو و اسناد و مدارک زیاد دیگری کشف شده است و تحقیقات در این باره هم چنان ادامه دارد.

 

 

2 برادر نوجوان، سارقان خودرو بودند

روزنامه جام‌جم نوشت: 2 برادر نوجوان که با فریب رانندگان، به منزل آنها راه می‌یافتند و نیمه‌های شب خودروهایشان را می‌دزدیدند، از سوی پلیس شهریار دستگیر شدند. چند روز پیش ماموران انتظامی شهریار هنگام گشتزنی به سرنشینان یک خودروی پراید که 2 پسر نوجوان بودند، ظنین شده و از راننده آن خواستند خودرو را متوقف کند. راننده خودرو بدون توجه به اخطار پلیس، از محل دور شد و ماموران به تعقیب آنها پرداختند، اما متهمان خودرو را در خیابان متوقف و با خودروی دیگر ـ که سرنشینان آن از دوستانشان بودند ـ فرار کردند. در ادامه تعقیب و گریز، متهمان هنگام توقف خودرو پشت چراغ قرمز، پیاده شده و پا به فرار گذاشتند. ماموران انتظامی 2 سرنشین خودروی پراید را دستگیر و به پلیس آگاهی منتقل کردند، اما 2 متهم فراری در شلوغی شهر ناپدید شدند. متهمان بازداشت شده در بازجویی گفتند، هنگام عبور از خیابان، 2 دوستشان که پلیس در تعقیبشان بوده را سوار خودرو کرده‌اند تا از محل دور کنند، غافل از این که خودشان گرفتار می‌شوند.
در مرحله بعدی از تحقیقات معلوم شد خودروی پراید به جا مانده از متهمان فراری چند روز پیش از یکی از محله‌های تهران سرقت شده است. جستجو‌ها برای دستگیری متهمان فراری ادامه یافت تا این که 2 روز پیش مخفیگاه آنها در شهریار شناسایی و این دو برادر دستگیر شدند. متهمان در بازجویی به سرقت سریالی خودروهای پراید و پژو از تهران اعتراف کردند. یکی از سارقان در اظهاراتش گفت: من و برادر ناتنی‌ام با سفر به تهران، رانندگان را شناسایی و با گفتن این که از سوی والدین معتادمان شکنجه شده‌ایم و جایی برای ماندن نداریم، اعتمادشان را جلب می‌کردیم. متهم اضافه کرد: آنها ما را به خانه‌هایشان می‌بردند تا پس از گفت‌وگو با والدینمان، شرایط بازگشت ما را به خانه فراهم کنند، اما ما نیمه‌شب خودرو‌های پراید یا پژو صاحبخانه‌ها را سرقت کرده و به شهریار باز می‌گشتیم. متهم به سرقت گفت: پس از سرقت خودرو، ضبط، پنل و پول‌های موجود داخل آن را می‌دزدیدیم و پس از چند روز مسافرکشی با خودروها، آنها را در حاشیه جاده رها می‌کردیم. در پی اعتراف متهم، برادر ناتنی‌اش نیز گفته‌های او را تایید و به سرقت‌های سریالی خودروها اعتراف کرد. بنابراین گزارش، این دو متهم با قرار قانونی از سوی بازپرس اصغری‌زاویه، رئیس شعبه 7 دادسرای شهریار با قرار قانونی در بازداشت به سر می‌برند. تحقیقات تکمیلی از آنها ادامه دارد.

 

 

باند زورگیری از مسافران در مشهد متلاشی شد

روزنامه خراسان نوشت: 3عضو یک باند که از مسافران در اطراف حرم مطهر امام رضا(ع) زورگیری می کردند با تلاش ماموران کلانتری شهید آستانه پرست مشهد دستگیر شدند.
مردی که از ارومیه به مشهد سفر کرده بود با مراجعه به ماموران انتظامی گفت: از نزدیکی حرم مطهر در حال عبور بودم که جوانی در کنار یک کیوسک تلفن صدایم زد و با طرح سوالاتی مانند اهل کجا هستی و برای چه به مشهد آمده ای؟ مرا به داخل خرابه ای در همان نزدیکی کشاند و ناگهان با مشت و لگد به جانم افتاد و گفت: هرچه داری به من بده! وقتی با مقاومت من روبه رو شد چاقویی را بیرون آورد و با تهدید به مرگ مبلغ 44هزار تومان پولم را گرفت که در همین لحظه 2نفر دیگر از دوستانش هم آمدند و پس از کتک زدن من از محل فرار کردند.
این گزارش حاکی است، در پی اعلام شکایت این مرد، و به دستور سرهنگ مجید کیانی مقدم (رئیس کلانتری شهید آستانه پرست) تلاش ماموران انتظامی برای دستگیری زورگیرها آغاز شد آنان ساعتی بعد با توجه به مشخصاتی که مالباخته ارائه کرده بود موفق شدند در همان محدوده 2جوان 27 و 36ساله را شناسایی و دستگیر کنند. در پی اعترافات دو متهم، ماموران انتظامی موفق شدند مخفیگاه متهم اصلی پرونده را در کوچه فروزان شناسایی کنند. ماموران انتظامی سپس با کسب مجوزهای قضایی این جوان 29ساله را نیز در مخفیگاهش به دام انداختند و به کلانتری منتقل کردند. تحقیقات پلیس درباره سرقت های دیگر اعضای این باند ادامه دارد.
47282

کد خبر 189492

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =