۰ نفر
۲۵ آذر ۱۳۹۰ - ۱۲:۰۸

در میان شاخص‌های اقتصادی کشور می توان تورم را از اصلی ترین آنها نام برد. <BR>

در رابطه با وضعیت تورم در ماه‌های آتی هرچند به صورت قاطعانه نمی‌توان در این مورد برآوردی داشت اما ذکر این نکته ضروری است که  این موضوع بستگی به سیاست‌های اتخاذی در بین راه دارد.

نه‌تنها بحث تورم بلکه دیگر مقوله‌های اقتصادی نیز به بحث تدبیر در این مورد بستگی دارد. اگر متر، شاخص، روش و خط‌ مشی که دولت می‌خواهد در نظر بگیرد سیاسی باشد وضعیت همین خواهد بود که اکنون هست؛ یعنی تورم و رکود محتمل. اما اگر مسائل اقتصادی را با شاخص‌ها و ابزارهای اقتصادی بخواهند حل کنند و کار در دست یک عده کاردان اقتصادی باشد نه سیاسی، حتما مسائل قابل حل و تورم قابل کنترل است.

واقعیت این است که ظرفیت‌ها و منابع در اختیار ما بسیار خوب هستند اما مشکل این است که می‌خواهند مسائل اقتصادی را با شاخص‌های سیاسی حل کنند که این شدنی نیست. در مورد تورم ابتدا باید تدبیر و سیاست‌های اتخاذشده برای آن را بررسی کرد و سپس می‌توان گفت که روند چگونه خواهد بود. 
نکته قابل ذکر این است که کنترل تورم امکان پذیر است اما این موضوع مشروط به در نظر گرفتن متر و تدبیر اقتصادی برای مهار تورم است. افرادی که می‌خواهند برای این اقدام سیاست‌گذاری کنند باید متر اقتصادی در نظر بگیرند. چرا که در حوزه اقتصادی حتما نگاه اقتصادی جواب می‌دهد.

 مسئله مهم تدبیر است. باید نظام تدبیر و شاخص‌های تدبیر درست باشد که آن وقت همه چیز درست خواهد بود. اگر اهداف و شاخص‌ها اقتصادی است تدبیر هم باید اقتصادی باشد.


 

کد خبر 189592

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =