این ابر گاز و غبار با آن حباب‌های متقارن، خانه ستارگانی جوان و پرانرژی است که در حال نابود کردن سحابی مادری خود هستند. انرژی فوق‌العاده زیاد این ستارگان باعث یونیزاسیون و تابش گازهای سحابی شده است.

به گزارش نیوساینتیست، این زایشگاه ستاره‌ای که S106 نام دارد، چندهزار سال‌نوری از ما فاصله دارد و میزبان ستاره‌ای جوان با 15 برابر جرم خورشید است. دمای بسیار بالای سطح ستاره و فوران‌های شدید مواد داغ از سطح آن باعث شده است مواد سحابی مادر به‌شکل ساعت‌شنی از محل ستاره فرار کنند و تا دمای 10هزار درجه سانتی‌گراد داغ شوند. در چنین دمایی، مواد سحابی یونیزه شده و از خود نور منتشر می‌کنند. این ستاره که به‌تازگی روشن شده، در آینده نزدیک این مرحله پرانرژی و فورانی را پشت‌سر خواهد گذاشت و وارد رشته اصلی خواهد شد، جایی که مرحله اصلی زندگی خود را طی 11.5 میلیون‌سال سپری خواهد کرد.
هرچه ستاره‌ای سنگین‌تر باشد، سریع‌تر سوخت هسته‌ای خود را مصرف خواهد کرد و عمرش نیز سریع‌تر به پایان خواهد رسید. برای مقایسه، عمر خورشید در مرحله رشته اصلی حدود 10میلیارد سال خواهد بود که نیمی از آن سپری شده است.
در این شبیه‌سازی، شما نمایی 3بعدی از این سحابی را مشاهده می‌کنید که از ترکیب اطلاعات بدست‌آمده از دوربین دید گسترده3 تلسکوپ فضایی هابل و تلسکوپ فروسرخ سوبارو در هاوایی حاصل شده است.
5353

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 189874

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • amir IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
    0 1
    این فیلم مشخص بود که ساختگی بود اونجا اصلا کجا بود؟؟؟!!!...