ایران هر روز از جانب ده​ها رسانه فارسی زبان از خارج از کشور رصد می​شود.

در ادامه خلاصه برخی از آخرین اخبار رسانه​های خارجی فارسی زبان می​آید:
*رادیو فردا*
تحریم های تازه آمریکا علیه یک فرد و 10 شرکت مرتبط با کشتیرانی ایران
وزارت خزانه داری آمریکا، روز سه شنبه اعلام کرد، یک فرد و 10 شرکت مستقر در مالت را به اتهام ارتباط با شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی مورد تحریم قرار داده است.
 دیوید کوهن، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در این زمینه گفته است: «تا زمانی که شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی و شرکت های جانبی آن برای دور زدن تحریم های بین المللی به اقدامات فریبکارانه خود ادامه دهند، ما نیز همانند امروز شرکت های صوری و همچنین مدیران مرتبط با کشتیرانی جمهوری اسلامی را افشا کرده و می کوشیم تا تجارت غیرقانونی انها را متوقف کنیم.»
وزارت خزانه داری امریکا می گوید، جمشید خلیلی، مدیرعامل شرکت کشتیرانی ایران و هند، را نیز در فهرست افراد مورد تحریم قرار داده است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، تحریم های روز سه شنبه بخشی از تلاش ها امریکا برای تشدید فشار بر ایران برای توقف برنامه های حساس هسته ای این کشور از طریق مسدود کردن دارایی ها افراد و شرکت هایی است که با این برنامه مرتبط هستند. این تحریم ها همچنین در راستا قطع ارتباط این افراد و شرکتها با سیستم مالی و تجاری امریکا است.
*صدای آمریکا*
عربستان نگران نفوذ ایران در بحرین و عراق است
ژنرال مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، به کویت و عربستان سعودی سفر کرده و از عراق و افغانستان نیز بازدید خواهد کرد.
رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در دیدار با رهبران عربستان سعودی در مورد عراق، ایران، مناقشه فلسطینی ها و اسراییل و سرمایه گذاری عربستان سعودی در برنامه فروش نظامی خارجی، مذاکره کرد و گفت، عربستان بسیار نگران نفوذ ایران در عراق و بحرین است و آنرا یک فرصت واقعی بی ثبات سازی تلقی میکند.
وی  گفت: منافع ایران در عراق علاوه بر منافع سیاسی و اقتصادی جنبه دیگری دارد و آن تلاش برای جلب عراق به همراهی با دیدگاههای تهران است و عراق به آن واقف است و باید در زمینه نفوذ ایران در آن کشور تعادلی ایجاد کند. ایران آرزوهای سلطه طلبانه ای در حوزه های اقتصادی و ایدنُولوژی سیاسی در منطقه خلیج فارس دارد، و کشورهای منطقه نیز به این امر آگاه هستند.
ژنرال دمپسی دستیابی ایران به توانایی اتمی را یک تهدید منطقه ای و جهانی خواند و در مورد حفاظت منطقه در برابر این تهدید گفت: خروج از عراق بمعنی خروج از منطقه نیست و اتحاد و نزدیکی ما با همه کشورهای منطقه ادامه دارد. تقویت روابط منطقه ای ما بعنوان پیامی است به ایران مبنی بر اینکه آنها به یک تهدید اتمی در منطقه بدل نخواهند شد.
*بی بی سی*
شرط منافقین برای ترک اشرف
مقامات ارشد سازمان مجاهدین خلق(گروهک منافقین) اعلام کرده‌اند که در صورت ارائه تضمین‌های لازم از سوی سازمان ملل متحد و دولت آمریکا، اعضای این سازمان آماده ترک اردوگاه اشرف هستند.
مریم رجوی، با صدور اطلاعیه‌ای، از "آمادگی اصولی" ساکنان اشرف برای انتقال به "کمپ آزادی" خبر داد.
پس از آن که دولت عراق اعلام کرد که تا روز 31 دسامبر سال 2011 میلادی اردوگاه اشرف را تعطیل خواهد کرد، سازمان ملل متحد پیشنهاد داد که ساکنان اردوگاه اشرف به اردوگاهی دیگر در داخل خاک عراق منتقل شوند.
*رادیو اسراییل*
رییس پیشین موساد: جنجال در مورد گزینه نظامی علیه ایران، ممکن است نتیجه معکوس بدهد
مئیر داگان رییس پیشین سرویس امنیت خارجی اسرائیل "موساد"، در یک همایش تأکید کرد که گزینه نظامی علیه تأسیسات اتمی ایران باید همچنان مطرح باشد ولی "به عنوان آخرین گزینه".
مئیر داگان گفت: «سزا نیست که از گزینه نظامی به عنوان نخستین گزینه بهره گیری شود و ایجاد جنجال در زمینه حمله به تأسیسات اتمی ایران امکان دارد ایرانی ها را وادار به به شکست کشاندن هر گونه اقدام قانونی کند و آنها به جای آنکه با توجه به خواسته های جامعه بین المللی با احتیاط عمل نمایند، با شتاب بسیار برای ساخت بمب اتمی دست به کار شوند».
29219
کد خبر 190515

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =