روزی که سنگ‌بنای دادگاه ویژه‌ی روحانیت گذاشته شد

نظر به این‌که روحانیون از حال معممین بهتر آگاه هستند در شهرستان‌ها به وسیله‌ی علمای اعلام درجه اول هیات‌هایی مرکب از سه نفر از اهل علم مورد وثوق و دو نفر از معتمدین محل تشکیل و ماموریت رسیدگی به پرونده‌های اشخاص به صورت روحانی یا اهل منبر را به آنان بدهند و پس از ثبوت جرم شرعا تحت نظر دادگاه انقلاب اسلامی به مجازات برسند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، روز شنبه ۵ خرداد ۱۳۵۸ آیت‌الله خمینی طی بیانیه‌ای نسبت به تعرض به روحانیت و معممین هشدار دادند. این بیانیه که به نوعی سنگ‌بنای دادگاه ویژه‌ی روحانیت را بنا نهاد، به (نقل از اطلاعات ۵ خرداد ۵۸ ص ۷) این شرح بود:

بسم‌الله‌الرحمن الرحیم

با آن‌که در اسلام برای مجازات مجرمین فرقی بین گروه‌ها نیست و همه در مقابل قانون برابر هستند و باید مجرمینی که با پوشیدن لباس روحانیت خود را در این صف وارد کرده‌اند به مجازات برسند، لکن به طوری که اطلاع می‌دهند عده‌ای مخالف اسلام و روحانیت در صدد هستند که با اسم تصفیه روحانیت را بکوبند و راه را برای ستمگران باز کنند. لهذا لازم است به تذکرات زیر توجه شود:

۱. نظر به این‌که روحانیون از حال معممین بهتر آگاه هستند در شهرستان‌ها به وسیله‌ی علمای اعلام درجه اول هیات‌هایی مرکب از سه نفر از اهل علم مورد وثوق و دو نفر از معتمدین محل تشکیل و ماموریت رسیدگی به پرونده‌های اشخاص به صورت روحانی یا اهل منبر را به آنان بدهند و پس از ثبوت جرم شرعا تحت نظر دادگاه انقلاب اسلامی به مجازات برسند.

۲. هیچ‌کس و هیچ گروه حق ندارد متعرض معممین بشود و به روحانیون اهانت کند و در صورت تخلف دادگاه انقلاب محل موظف است او را تعقیب و مجازات کند.

تذکرات فوق برای کوتاه کردن دست عمال اجانب است از حریم محترم روحانیت که می‌خواهند تا نیات فاسد خود و یا تز اسلام منهای روحانیت اسلام را که معارض منافع اربابان هستند بکوبند. ملت باید توجه به این‌طور فکر استعماری و حیله‌ی مغرضانه‌ی غربی داشته باشد و ملت شریف موظف است این اقشار خائن را در صفوف خود راه ندهد و در صورت تعرض به علما و روحانیون آنان را به دادگاه معرفی کنند.

والسلام علی من اتبع الهدی – ۲۲ جمادی‌الثانی ۹۹ – روح‌الله الموسوی الخمینی

۲۵۹۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1911392

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =