یک وعده جدید در حوزه مسکن این بار توسط زاکانی: ظرف ۴ سال مشکل مسکن را حل می کنم!/ در چابهار دیدم مردم در کپر زندگی می‌کنند می‌خواستم زار زار گریه کنم

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: در زمان آقای روحانی هم دولت برنامه را نیاورد و من مسئول رسیدگی به کارگروه طراحی برنامه آن زمان بودم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، علیرضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم در برنامه زنده گفت‌وگوی ویژه خبری که از شبکه خبر پخش شد، گفت: برنامه‌ توسعه‌ای که در مجلس ششم تصویب شد از مبانی اشکالات اساسی داشت؛ حالا از این بگذریم که از مبانی مشکل داشت و خودشان بردند آن را خمیر کردند. ما در مجلس هفتم آن را اصلاح کردیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: در زمان آقای روحانی هم دولت برنامه را نیاورد و من مسئول رسیدگی به کارگروه طراحی برنامه آن زمان بودم، پس هم به برنامه‌ها اشراف دارم، هم خودم در نوشتن و اجرای آنها مشارکت داشتم.

زاکانی با بیان اینکه برنامه‌های پنج‌ ساله برای کشور مفید است و باید بر آنها پایبند بود و اگر نیاز به تغییر دارد، از طریق ارائه لایجه ممکن است، گفت: برنامه هفتم هم محصول کار دولت آقای رئیسی و ‌مجلس یازدهم است و اکنون مهمترین اقدام اجرایی کردن آن در بسته‌ها و بودجه‌های سالانه است.

او افزود: دولت بنده، دولت خدمت است و معیشت مردم اولویت دارد و توسعه در کشور هم قابل توجه است.

در ادامه گزیده سخنان زاکانی می آید:

*برنامه‌ها معمولا برای نوشتن، نوشته می‌شود و کمتر به اجرای آن توجه می‌شود در عین حال با مجریان غیرمعتقد به آنها مواجهیم و متصدی مشخصی هم وجود ندارد تا تنبیه و تشویق شود.

*درحالی که اجرای آن بسیار مهم و اساسی است. رئیس‌جمهور باید اشراف داشته باشد که پایین‌دستی‌ها سرش کلاه نگذارند.

*کل سیستم باید به اجرای برنامه‌ها پاسخگو باشند، دیوان محاسبات اعلام کرد که ۳۰ درصد برنامه ششم اجرا شده است.

*برنامه را می‌توان اجرا کرد، اما مجری خوب می‌خواهد.

*برنامه اگر با استفاده از توانمندی‌های کشور اجرا شود که مردم به ویژه نخبگان هستند، قابل اجراست و حتی می‌توان از آن بالاتر رفت.

*دهه ۹۰، دهه عبرت ماست که میانگین رشد اقتصادی کشور صفر درصد بوده است.

*در کشور تهدید و فرصت‌هایی وجود دارد، بخشی ناظر به آگاهی و بخشی  به غلبه بر بروکراسی و دیوان‌سالاری است که برای آن باید دست به سوی مردم دراز کرد. مثلا از شوراها و شورایاری‌ها کمک گرفت. که باید موانع را از بین برد.

*اکنون تولید در رأس امور است و باید به مردم تکیه کرد.

*(درباره برنامه برای از بین بردن فقر مطلق): با توجه به اقشار محروم جامعه و عدالت، با تعیین بسته رفاه می‌توان این کار را کرد.

*در این بسته ۷۰ درصد مردم بسته‌های معیشتی دریافت می‌کنند تا کسی سر گرسنه بر بالین نگذارد.

*آموزش بخش دیگر است و مردم با این کار ماهیگیری یاد می‌گیرند.

*در حوزه مسکن برنامه داریم با توجه به تجربه بسیار خوبی که در شهرداری تهران دارم، ایده‌ای دادم تا مشکل مسکن در کشور حل شود. موضوع یارانه‌های انرژی موضوع دیگر این بسته است.

*یک چهارم از ۲۶ میلیون خانوار کشور مسکن ندارند، البته این میانگین کشوری است، و خانه‌دار شدن به آرزوی دوردست تبدیل شده است.

*من با توحه به تجاربم، ظرف ۴ سال دغدغه مردم از مسکن را حل می‌کنم.

*اگر دولت مشوق خوبی برای پلاک‌های ناپایدار و بافت‌های فرسوده تعیین کند، مردم خودشان می‌سازند و جهش تولید با مشارکت مردم تحقق می‌یابد و کل کشور به کارگاه ساختمانی تبدیل می‌شود و مردم ۱۰ میلیون مسکن می‌سازند.

*۷ درصد تهران بافت فرسوده است و ۱۷ درصد در این بافت زندگی می‌کنند که اگر مشوقی داشته باشند خودشان می‌سازند.

*دولت قبل از دولت آقای رئیسی حتی یک مسکن هم نساخت و افتخار می‌کردند تهران گران شود، این هنر نیست، عین بی‌هنری است. ظرف چهار سال مشکل مسکن را حل می کنم.

*(درباره بخش مولد): امروز در کشور خلا اطلاعات جامعه مردم کشور و ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها بیداد می‌کند و باید برنامه‌ریزی دقیق داشت.

*از سویی نیاز به پشتیبانی دقیق با هوشمندسازی از بخش مواد یعنی کشاورزی و دامداری است که باید قراردادهایی با آنها بست.

*پارسال قیمت مرغ تغییر نکرد، شب عید میوه گران نشد، دلال‌ها را حذف کردیم، مردم هم ثبات دیدند، تدبیر دیدند.

*مولدهایی که نقدینگی و تورم ایجاد می‌کنند مثل بانک، باید حذف کرد. بانک‌های خصوصی عمدتا مسیری را می‌روند که باید اصلاح‌ شود.

*نرخ ارز دستوری نیست و دستوری است، یعنی می‌توان صادرات و واردات را جوری طراحی کرد که مسیری برای ثبات نرخ ارز باشد نه اینکه ارز را در اختیار بازار قرار دهیم.

*(درباره افزایش درآمدهای مالیاتی): مالیات ابزار تنظیم‌گری است بیش از آنکه ابزار درآمد دولت باشد، همچنین نباید شیرازه تولید را کنترل کند. و باید با گردن‌کلفت‌هایی که از مالیات فرار می‌کنند، نیازمند هوشمندسازی است.
صحنه باید شفاف شود و معلوم باشد در کشور چه کسی چه کار می‌کند تا شفافیت مالیاتی ایجاد شود.

*(راهکار برای تحقق دولت الکترونیک): راهکارهای زیادی برای هوشمندسازی وجود دارد، بروکراسی و دیوان‌سالاری مشخص را باید شکست، مسئولان را پاسخگو کرد،دولت به دولتی چالاک تبدیل شود تا بهترین خدمت ارائه شود در کمترین زمان و بهترین کیفیت.

*اگر مدیریت محلی در خدمت حکمرانی قرار بگیرد و شوراها و شهرداری‌ها مکمل دولت مرکزی شوند می‌توان به خوبی خدمات را ارائه کرد.

*۵ هزار و ۸۰۰ کیلومتر ساحل در شمال و جنوب کشور داریم که به آن بی‌توجه هستیم. من به چابهار رفتم و آن سواحل را دیدم اما مردم در کپر زندگی می‌کردند که می‌خواستم زار زار گریه کنم.

*می‌توان کارخانه‌ها را در آنجا ساخت، موضوع ترانزیت و استفاده از بنادر دریایی، تأمین غذا از دریا و … می‌تواند سواحل را به قطب صنعتی کشور تبدیل کنند.

*خصوصی سازی و اختصاصی سازی را ما اشتباه گرفتیم، امکانات کشور به دست سرمایه‌دارها افتاد.

*اکنون باید سرمایه‌ها بت سمت مردم آید که این مسیر دولت خدمت است.

*تمرکز را می‌خواهیم از دولت بگیریم و امکانات کشور و مدیریت آن را به مردم بدهیم.

*برنامه ما برای یارانه انرژی، توزیع عادلانه آن برای همه مردم کشور است که همه بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند و در عین حال به محیط زیست توجه شود.

۲۹۲۹

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1919773

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =