درام «جدایی نادر از سیمین» در هشتاد و چهارمین دوره جوایز اسکار در بخش‌های بهترین فیلمنامه، کارگردانی و فیلم خارجی‌زبان یک رقیب است.

به گزارش خبرآنلاین، نشریه هالیوود ریپورتر در شماره ویژه جوایز خود در ماه دسامبر به بهانه اکران «جدایی نادر از سیمین» در آمریکا گزارشی مشروح از این فیلم منتشر کرده که در ادامه بخش‌هایی از آن را می‌خوانید.

سینمای ایران سال‌هاست مورد تحسین تماشاگران فیلم‌های هنری است. از 30 دسامبر با اکران «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی - که یک درام دادگاهی مهیج درباره طلاق و پرونده یک قتل است - در سینماهای آمریکا این امکان ایجاد شده که سینمای ایران تماشاگران بیشتری پیدا کند.

«جدایی نادر از سیمین» به عنوان اولین فیلم ایرانی برنده جایزه خرس طلای جشنواره برلین و اولین فیلم ایرانی که نامزد جایزه گلدن گلوب شده، همین طور فیلمی که در ده‌ها جشنواره سینمایی با استقبال مواجه شده، پس از «بچه‌های آسمان» - که نامزد اسکار شد - اولین فیلم ایرانی است که بیشترین بخت را برای نامزدی اسکار دارد.

فیلم فرهادی روز 12 دسامبر اولین برنده خارجی جایزه بهترین فیلمنامه از انجمن منتقدان فیلم لس آنجلس لقب گرفت که این مسئله نشان می‌دهد «جدایی نادر از سیمین» در جوایز اسکار 2012 بجز بخش فیلم خارجی‌زبان در هر دو بخش‌ فیلمنامه و کارگردانی هم یک رقیب به حساب می‌آید. چنین موفقیت‌هایی در فصل جوایز برای یک فیلم و یک فیلمساز حداقل در سال‌های اخیر سابقه نداشته است.

مایکل بارکر یکی از روسای شرکت سونی پیکچرز کلسیکس است که پخش «جدایی نادر از سیمین» در آمریکای شمالی را به عهده دارد. او و همکارش تام برنارد پس از آنکه سعید بن سعید تهیه‌کننده فیلم «کشتار» به کارگردانی رومن پولانسکی به آن‌ها گفت کار فرهادی در برلین را باید دید، مسئولیت پخش «جدایی نادر از سمین» را به عهده گرفتند.   

بارکر می‌گوید: «هر چند سال یک‌بار فیلمی از راه می‌رسد که خیلی تازه است و از جایی هم می‌آید که انتظارش را ندارید و واقعا پتانسیل گذر از تمام فرهنگ‌ها را دارد. «جدایی نادر از سیمین» یکی از همان فیلم‌هاست. ما این مسئله را با «زندگی دیگران» و تمام فیلم‌های آلمودوار تجربه کردیم. آلمودوار مانند فلینی و برگمان جایگاه یک ستاره پاپ را دارد. فرهادی هنوز روح زمان خود نشده، اما یک تا دو ماه دیگر به این جایگاه می‌رسد.»

فرهادی 39 ساله می‌گوید «جدایی نادر از سیمین» را سال 2010 با یک دوربین در سه ماه و با بودجه‌ای بین 700 تا 800 هزار دلار در تهران ساخت. او بر این باور است که برای موفقیت خیره‌کننده فیلمش چند توضیح وجود دارد.

طرح داستانی «جدایی نادر از سیمین» که در سطح جهانی با عنوان «یک جدایی» اکران شده به گونه‌ای است که فیلم در مقایسه با آثار گروهی از کارگردانان سرشناس ایرانی مانند عباس کیارستمی، محسن مخملباف و جعفر پناهی، بیشتر با تماشاگران جهانی ارتباط برقرار می‌کند.

داستان درباره یک زوج از طبقه متوسط است که می‌خواهند از هم طلاق بگیرند. زن می‌خواهد از ایران را برود و مرد می‌خواهد بماند و از پدرش که مبتلا به بیماری آلزایمر است مراقبت کند. وقتی زن، مرد را ترک می‌کند، او برای مراقبت از پدرش یک زن خدمتکار از طبقه پایین اجتماع را استخدام می‌کند.

به دنبال یک اتفاق خدمتکار و همسرش در دادگاه با این زوج رودررو می‌شوند و این جاست که دروغ همه را گرفتار می‌کند و ذات آدم‌ها به گونه‌ای هویدا می‌شود که نظیرش را پیش از این تنها در تعدادی از شاهکارهای کاملا ناتورالیستی سینمای ایران با طرح‌های داستانی نامتعارف مانند «بادکنک سفید» ساخته پناهی دیده‌ایم.
فرهادی می‌گوید: «من سال‌ها تئاتر کار کردم و با نمایشنامه‌هایی که ساختار روایی غربی (وسترن) دارند، آشنا هستم. منظورم کابوی‌ها نیستند. منظورم قصه‌های کلاسیک غربی است؛ ترکیبی از ناتورالیسم و درام. ما اغلب در قصه‌گویی از این ساختار استفاده نمی‌کنیم.»

فیلم فرهادی نوعی تلفیق فرهنگی دراماتیک است، به گونه‌ای که بارکر آن را با فیلم موفق 214 میلیون دلاری «ببر غران، اژدهای پنهان» ساخته آنگ لی مقایسه می‌کند.

او می‌گوید: «آنگ لی گفت یکی از دلایل موفقیت فیلمش این است که او در آن قصه‌گویی به سبک غربی را در کنار سبکی که از چین می‌آمد به کار برده است.»

فرهادی مانند بسیاری از کارگردانان سرشناس ایرانی سبک مستند ویتوریو دسیکا، فیلمساز نئورالیست ایتالیایی را منعکس می‌کند، اما خودش می‌گوید تحت تاثیر افراد دیگری بوده است: «پینتر، تنسی ویلیامز، ایبسن، فلینی، ویم وندرس و بیش از همه اینگمار برگمان. بعد از آنکه اولین صحنه «جدایی نادر از سیمین» را فیلمبرداری کردیم، صحنه‌ای که زوجِ در حال طلاق با قاضی صحبت می‌کنند، متوجه شدم موقعیت دوربین شباهت بسیار با صحنه‌ای از فیلم «صحنه‌هایی از ازدواج» دارد. این مسئله عمدی نبود.»

دومین دلیل موفقیت «جدایی نادر از سیمین» در سطح بین‌المللی پرهیز از قهرمانان حومه‌شهری یا کودک است که عموما در سینمای ایران به چشم می‌خورد.

پیمان معادی که در «جدایی نادر از سیمین» نقش نادر همسر بالاتر از طبقه متوسط قهرمان زن فیلم (لیلا حاتمی) را بازی می‌کند، می‌گوید: «این فیلم آدم‌های فقیر و شترها را به تصویر نمی‌کشد.»

معادی، حاتمی و ساره بیات و شهاب حسینی که در «جدایی نادر از سیمین» نقش زوج وابسته به طبقه پایین اجتماع را بازی می‌کنند، همگی در جشنواره برلین برنده جوایز خرس نقره‌ای بهترین گروه بازیگری شدند.

معادی می‌گوید: «شخصیت‌ها آدم‌های معاصر معمولی هستند که خیلی با همتایان خود در توکیو، پاریس یا نیویورک تفاوت ندارند. خیلی‌ها در جشنواره‌های سینمایی در سراسر دنیا شوکه شدند. آن‌ها به ما می‌گفتند، "فکر نمی‌کردیم زنان می‌توانند در ایران رانندگی کنند یا در فیلمی به یک قاضی اشاره شود!" اختلاف طبقاتی و تمایز جنسی در «جدایی نادر از سیمین» می‌تواند در مکزیک هم باشد، هرچند با رنگ و بوی مکزیکی. دلیل موفقیت فیلم همین است، برای اینکه واقعی است. این برای یک فیلمساز ایرانی چیزی جدید و بسیار تازه است.»

نکته دیگر و بسیار مهم که «جدایی نادر از سیمین» را فیلمی متفاوت ساخته این است که یک بیانیه سیاسی نیست.

معادی می‌گوید: «این یک فیلم سیاسی نیست.» فرهادی هم با حرف معادی موافق است.

فیلم فرهادی با زیرکی به تماشاگران با هر نوع نگاه سیاسی اجازه می‌دهد آن‌طور که می‌خواهند آن ببینند. بازیگران شخصیت‌های خود را مقابل دوربین برده‌اند، اما «جدایی نادر از سیمین» عاقلانه جانب کسی را نمی‌گیرد.

معادی می‌گوید: «قاضی خود شما هستید.»

او فرهادی را به خاطر اینکه تحت غریزه و احساس خود هدایت می‌شود، مورد تحسین قرار می‌دهد و می‌گوید: «اصغر گفت، "وقتی رانندگی می‌کنم به قوانین رانندگی فکر نمی‌کنم". او نرم حرکت می‌کند.»

اما فرهادی می‌داند جاده‌ای پر پیچ و خم در مقابل دارد. او می‌گوید: «هر موفقیت برای من حکم دو روی یک سکه را دارد. یک رو شما را قوی می‌کند، اما روی دیگر مثل پوست موز، لیز است.»

هالیوود ریپورتر / 31 دسامبر / ترجمه: علی افتخاری

5858
کد خبر 192140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۱
  177 6
  خدا به همراه اصغر فرهادی. واقعا فیلم عالی درست کرده و امیدوارم اسکار رو درو کنه. تا اونهایی که از فیلم های مسخره حمایت میکنن و می گفتن نباید این فیلم رو به اسکار فرستاد از رفتارشون خجالت بکشند
 • t7 IR ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۱
  91 0
  با این همه تمجید رسانه های خارجی ، جای تاسف داره صدا وسیما هیچ خبری پخش نمی کنه
 • بدون نام IR ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۱
  88 43
  فرهادی آدمی در حد حافظ در تاریخ ایران
  • احمدي IR ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۱
   46 28
   اصغر فرهادي فيلمساز خوبيه درست!اما تو رو خدا افسانه پروري نكنيد.
  • متعجب! IR ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۱
   30 24
   خوبی دوست عزیز؟ با یکی دو تا فیلم شد در حد حافظ؟ منظورت حافظ شیرازی شاعر ایرانیه یا حافظ بچه محلتون؟
 • محمد IR ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۱
  140 3
  من نمیدونم چرا هالیوود ریپورتر باید تو ایران فیلتر باشه؟
 • بدون نام IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۱
  91 1
  اي جان!!!!!!!!!!!!
 • اسد IR ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۱
  101 3
  به امید اینکه اسکار امسال بوی ایران بگیره:)
 • سامان IR ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۱
  59 12
  دوستان فرهادی فیلمساز بزرگی و لی جو گیر نشید ...مثلا یکی اونو با حافظ مقایسه میکنه
 • کاپیتان IR ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۱
  24 19
  فرهادی آدمی در حد حافظ در تاریخ ایران!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟ می دونی حافظ کیه کوچولو؟
  • ایرج IR ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۳
   17 0
   به نظر من منظور اون دوستی که گفته بود مثه حافظه اینه که همونطور که حافظ در شعر اسطوره است فرهادی هم در سینما و فیلمنامه اسطوره شده
 • بدون نام IR ۲۳:۱۱ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۱
  54 2
  جالبه بعضیا از ایران نامه می نویسند به داوران جشنواره که این فیلم رو از مسابقه خارج کنند!!!!
 • سعید IR ۰۱:۱۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۲
  42 0
  هالیوود ریپورتر کی فیلتر شد؟تا دو هفته پیش که باز بود؟؟ای بابا!!!!!!!!!!مطلب فوق العاده بود.دستتان درد نکند
 • وطن IR ۰۲:۰۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۲
  26 2
  ایا ایران اسکار را می برد؟
 • بدون نام IR ۰۲:۲۷ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۲
  54 1
  چند ماه پيش، بعضي از دوستان: جدايي چيه بابا؛ فقط اخراجي ها 3 الآن، همان دوستان: جدايي؟! بهترين فيلم تاريخه
 • akbar IR ۰۴:۲۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۲
  7 91
  هر فیلم ایرانی که به نوعی فرهنگ ایرانی رو زیر سوال ببره برجسته می شه....خروج از ایران به دلیل جو ایران شاید نکته اساسی ست که در استقبال از این فیلم بی تاثیر نبود..به نظرم این فیلم مثل فیلم 300 می مونه با این ففاوت که توسط یه هموطن ساخته شده.... به امید روزی که فیلم های فاخر ما نه به خاطر جو سیاسی بلکه به علت کیفیت خوبشان به جایگاه تعالی برسند.
  • رضا GB ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴
   17 2
   نظر شما محترمه و شما حق دارین نظر داشته باشید اما متاسفانه شما از نظر بنده با پیشینه ی قبلی فیلم رو نگاه کردید و این نکته رو هم بگم که درسته که زن می خواد از کشور خارج بشه ولی هیچ وقت تو فیلم اشاره ای به اینکه چرا می خواد از ایران بره نمی کنه. و اصلا هدف این فیلم (بازم از نظر بنده) این نیست (فیلم بیشتر اجتماعی هستش تا سیاسی، مگه اینکه شما خودت بخواین به زور سیاسی جلوه اش بدین.) هدف فیلم شخصیت هان که وقتی گرفتار می شن چطور به کارایی دست می زنن که شاید هرگز فکرشو نمی کردن. هدف خودخواهی های و غرور بی جای آدم هاست. اما همان طور که گفتم بستگی به مخاطب داره. اگه با این هدف فیلم رو دیدن که ازش برداشت سیاسی کنین، متاسفانه یکی از برترین فیلم های 2011 رو بد متوجه شدین.
 • بدون نام IR ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۲
  49 3
  این فیلم رشد اخلاقی-اجتماعی- عاطفی-مدهبی را خیلی خوب بیان میکند ویک فیلم روانشناسی اجتماعی است از نطرمن
 • موری IR ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۲
  23 1
  یکی از برجسته ترین فیلم هاییست که دیده ام....انان که چشم دیدن موفقیت دیگران را ندارند ناگزیر ازنوشتن بیهوده هستند...نظر منتقدان سرشناس جهانی را بخوانید تا یقین پیدا کنید جناب فرهادی با فیلم هایش مایه سرفرازی سینمای ایران شده..کار اقای فرهادی..بازیگران و دیگر دست اندرکاران فیلم های ایشان براستی ستودنی ست.ارزو دارم با گرفتن اسکار به پیروزیهای هنرمندان راستین میهنمان افزوده شود.
 • حدیث IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۷
  10 2
  درود بر فرهادی که نام ایران و ایرانی را در دنیا زنده کرد
 • s.m.h IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  0 3
  جدایی نادر از سیمین برنده اوسکار 2012شد