اصفهان رتبه چهارم تولید زعفران کشور را دارد/ بازار خارجی و داخلی مطمئن طلای سرخ

رئیس سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: سطح زیرکشت زعفران در استان اصفهان یک هزار و ۸۰۰ هکتار است و با تولید بیش از ۱۰ تن زعفران در سال، رتبه چهارم تولید زعفران کشور را دارد.

به گزارش خبرآنلاین از اصفهان، مهرداد مرادمند با اشاره به اینکه در هفته جهاد کشاورزی، ۹۰ پروژه کشاورزی با اعتباری بیش از پنج هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال در نقاط مختلف استان افتتاح شده است، اظهار کرد: بخش آب‌ و خاک ۳۳ پروژه، باغبانی و گلخانه ۲۵ و دام و طیور با ۱۶ پروژه‌ قابل افتتاح در این هفته داشتند.

وی با اشاره به اینکه عمده اعتبارات لازم برای افتتاح این طرح‌ ها توسط بخش خصوصی و با سرمایه‌ گذاری آنها در بخش کشاورزی استان تامین شده است، افزود: پروژه‌ های مورد نظر زمینه ایجاد اشتغال برای بیش از ۳۲۶ نفر به صورت مستقیم و ۸۰۶ نفر به صورت غیر مستقیم را فراهم کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی اصفهان با تاکید بر اینکه گستردگی و تنوع طرح‌ ها بسیار زیاد است، تاکید کرد: در این راستا بیش از سه هزار و ۸۸۴ خانوار از آنها از مزایای اشتغال در این حرف بهره مند می شوند.

وی با تاکید بر اینکه مهم ترین هدف ما توسعه کیفی بخش کشاورزی است که ایجاد اشتغال و درآمدزایی را به همراه دارد، به اهمیت توسعه کشت گیاهان دارویی در استان اصفهان مانند گلرنگ و زعفران اشاره و بیان داشت: در سطح استان اصفهان دو هزار و ۵۰۰ هکتار گلرنگ کشت شده است.

کشت گلرنگ در ۷۰۰ هکتار از اراضی استان اصفهان

مرادمند با اشاره به اینکه گلرنگ با دارا بودن روغن گیاهی غیر اشباع مثل اسید اولئیک، مقاوم بودن به خشکی و شوری گیاه مناسبی برای کاشت در استان است، گفت: دانه و گل گلرنگ از نظر اقتصادی دارای ارزش زیادی است و در این راستا کشاورزان هرندی از کشت گلرنگ استقبال زیادی نشان دادند و این گیاه در ۷۰۰ هکتار از این شهرستان کشت می شود.

وی با اشاره به اینکه زمان آغاز کشت زعفران نیز در ماه‌ های خرداد و تیر است و در برخی شهرها تا اواخر شهریور ادامه دارد، تاکید کرد: سطح زیرکشت زعفران در استان نیز یک هزار و ۸۰۰ هکتار است که بدین ترتیب با تولید بیش از ۱۰ تن زعفران در سال، رتبه چهارم تولید زعفران در کشور را داریم.

برخورداری از خواب تابستانه و بی‌ نیازی از آبیاری

رئیس سازمان جهاد کشاورزی اصفهان بیان کرد: برخورداری از خواب تابستانه و بی‌ نیازی از آبیاری یکی از مهم‌ ترین ویژگی‌ های زعفران است، این گیاه دارای بازار خارجی و داخلی مطمئن نسبت به دیگر محصولات کشاورزی است و اشتغالزایی مناسبی نیز به همراه دارد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1923330

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =