زلزله تهران، عواقب ناگواری در پی دارد؛ مرگ تعداد بی شماری از مردم پاینحت اولین آنهاست. قحطی و انواع بیماری ها هم در ادامه آن. اما یکی از نماینده های مجلس می گوید در زلزله تهران، مردم این شهر، غرق می شوند.

لیلا شریف: "اگر زلزله بیاید مردم تهران در فاضلاب ها غرق خواهند شد،" این جمله ای بود که با آن محمد ضابطی طرقی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، خطر دیگری را به پایتخت نشیان به خصوص اهالی جنوب تهران گوشزد کرد.

ضابطی‌طرقی در گقت و گو با خبرآنلاین در مورد احتمال غرق شدن مردم تهران در فاضلاب ها و قنات ها در صورت بروز زلزله، گفت: بدون شک در صورت وقوع زلزله در تهران به دلیل وجود قنات ها و فاضلاب در جنوب تهران، تعداد زیادی از اهالی مناطق جنوبی پایتخت غرق خواهند شد.
به گفته نماینده مردم نطنز و قمصر از گذشته دامنه های جنوبی البرز به عنوان حوزه آبریز شهر تهران شناخته می شدند و تهران نیز به دلیل ییلاقی بودن با بارندگی زیادی همراه بوده است.
او گفت: حوزه آبریز تهران شامل دشتی می شود که در حال حاضر در برگیرنده ورامین و شهر ری است و به عبارت دیگر بارندگی ها آرام آرام در این مناطق جمع شده و موجب ایجاد بزرگترین سفره های آب زیرزمینی در منطقه شهرری و ورامین می شوند.
ضابطی به سرازیر شدن آب هایی از منطقه کرج و طالقان و جاجرود به سمت تهران اشاره کرد و گفت: "این روند موجب افزایش حجم آب های موجود در حوزه های آبریز تهران می شود. متاسفانه در حال حاضر آبی که در سد کرج جمع شده است به جای آنکه ما در جلگه کرج شاهد زه کشی باشیم اما این آب ها وارد آب های زیرزمینی تهران می شوند. روند سرازیر شدن آب از مناطق کرج، طالقان و جاجرود به تهران نتیجه ای جز ایجاد اضافه بار برای تهران به همراه ندارد و از سوی دیگر آب های مناطق شمالی تهران نیز به دلیل سنگی بودن به سمت جنوب تهران حرکت می کنند، اتفاقی که موجب خطرناکتر شدن وضعیت اهالی جنوب تهران در زمان زلزله خواهد شد."
این نماینده مجلس هشتم از بین رفتن قنات های تهران را نیز به عنوان دلیل دیگری برای تأیید گفته های خود مطرح کرد و گفت: "در گذشته قنات های بسیاری در تهران وجود داشت که متاسفانه هم اکنون اغلب این قنات ها بسته شده و دیگر فاقد کارایی هستند و این موضوع نیز موجب شده است تا آب به سمت جنوب تهران حرکت کنند و احتمال غرق شدن اهالی جنوب پایتخت در زمان وقوع زلزله افزایش پیدا کند."
عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: "به طور یقین اگر روزی زلزله تهران را بلرزاند، علاوه بر مشکلات معمول، غرق شدن اهالی جنوب شهر را نیز باید به لیست مشکلات ناشی از زلزله افزود."

4747

کد خبر 193054

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
  23 3
  اینهمه زلزله زلزله قیمت مسکن در تهران در حال انفجاره شمارش معکوس جهت افزایش قیمت مسکن 8 ... 7...6...5...
 • بدون نام IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
  33 5
  متاسفانه نمي دانم چرا عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بايد در مورد سازه ها و زلزله صحبت كند.
  • بدون نام US ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
   8 0
   چون زلزله و آسیبهایش تنها به یک ارگان ربط ندارد. وزارت بهداشت هر سال گزارشی درباره زلزله احتمالی در تهران تهیه می کند که در آن کارشناسان به آسیبهای احتمالی و تلفات و نیازهای پس از زلزله می پردازند و بعد بر مبنای این گزارش آمادگی بیمارستان ها و مراکز درمانی برای ارائه خدمات سنجیده می شود. حرفی هم که ایشون زده رو سال های قبل هم بهش اشاره شده بود . مخصوصا اگر به قسمتی که درباره شیوع بیماریهای عفونی هشدار داده اند توجه کنید می بینید که صحبتشون کاملا مرتبط بوده است.
  • ايران IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
   5 0
   اين از اون حرفاس ها !!! مگه تازه اومدي ايران داداش؟
 • بدون نام IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
  36 0
  زلزله ، بویوبابا ما دائم در زلزله هستیم ،می خواهی اسم هرکدوم بگم .زلزله قیمت صیح وعصر همه چیز ،زلزله های جاهلت های سیاسی ،زلزله بیسوادی ، زلزله تحجر ودوگم اندیشی دینی وسیاسی .........
  • بدون نام IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
   13 0
   از این متعجبم که این نظر شما از دستشون در رفته !
 • بدون نام IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
  11 3
  چه سودی از انتشار این خبرا می برین؟ جز ترس و وحشت واسه مردم که کاری از دستشون برنمیاد. زیر ساختای این شهر رو باید مردم درست کنن؟ بیمارستان و آتش نشانی رو باید مردم ضد زلزله کنن؟ خونه ها رو مردم باید ضد زلزله کنن؟ این خبرا رو می دین که چی بشه؟ اونایی که باید این خبرا به دستشون برسه کسان دیگه ای هستن که خوابن
 • بدون نام IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
  10 1
  هر چی بدبختیه برای پایین شهر اینم روش
 • بدون نام IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
  7 0
  حالا تو آب یا تو کثافت؟
 • بدون نام IR ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
  6 0
  مادر بزرگ مادرم که 20 سال پیش همچین حرفی را زده بود
 • بدون نام IR ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۹
  4 0
  عزیزان نگران نباشید با این خونه‌ها و تراکم شهری اصلا به کثافت و چاه نمی‌رسه در لحظه‌ی اول کاملا تمام میشه. خدا ناره اون روز رو ...
 • بدون نام IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
  3 0
  جلوی منزل ما خیابان بخاطر وجود یک قنات ریزش کرد شهرداری وقتی صحنه را دید با نهایت بی تفاوتی گفت ترمیم قناتها به اداره آب مربوط است و البته اداره آب هم رفع زحمت کرد و نهایتا با نخاله های ساختمانی و کمی گچ و خاک گودال را پوشاندند و آسفالت کردند ولی گفتند اگر میخواهی اساسی درست شود با حقوق کارمندی خودتان قنات را ترمیم کنید و از دولت انتظار کوچکترین کمکی را نداشته باشید!! بدیهیست اگر شهرداری بخواهد میتواند تمام قناتهای تهران را در کمترین زمان شناسایی و در مدت شش ماه همه آنها را مسدود یا ایمن سازی کند ولی.....