۰ نفر
۸ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۷:۲۳

دو سه ماهی هست که آخر هفته ها، یکی از شهرهای ایران می لرزد و پس لرزه های پی در پی دارند. طبعات آن هم چادر نشینی و بیرون خانه خوابیدن.

تاکنون البته این زلزله ها، تلفات جانی نداشته است، اما هرچه که هست، باعث شده این شایعه بوجود بیاید که این زلزله ها، مقدمه زلزله بزرگتری هستند. کارشناسان می گویند زلزله های کوچک، نشان دهنده ناآرامی های زمین هستند.

"بهرام عکاشه" پدر علم زلزله شناسی، وقوع چنین زلزله هایی در چند هفته اخیر را کاملا به یکدیگر مرتبط می داند و این موضوع را نشان دهنده فشار و استرس وارد شده به منطقه عنوان می کند. فشاری که ممکن است زمینه ساز زلزله بزرگتری شود.

همچنین بر اساس گفته "مهدی زارع" معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله و مهندسی زلزله، هر دهه یک زلزله به بزرگای 7 ریشتر در کشور رخ می‌دهد، اما از آخرین زلزله با بزرگای هفت ریشتر در ایران، 14 سال و هفت ماه می‌‌گذرد. موضوعی که هشدار جدی برای کشور محسوب می شود و مسئولان باید مراقب باشند چون ممکن است زلزله‌ای با بزرگای 7 ریشتر در یکی از صفحه ‌های لرزه‌ای کشور رخ دهد.

این درحالی است که مسوولان مناطق زلزله زده می گویند هیچ خبری از زلزله بزرگتری نیست و البته در موارد زیادی هم زمین شناسان تلاش کرده اند ارتباط زلزله های متوالی در نقاط مختلف جهان را کشف کنند، اما عملا موفق نشدند. به هر حال کارشناسان ایرانی می گویند ایران که روی کمربند زلزله واقع شده است، باید در انتظار زلزله نسبتا بزرگی باشد.

گزارشی دراین باره می توانید اینجا بخوانید.

4747

کد خبر 196105

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • رضا IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۹
    0 0
    بزرگا؟ یا بزرگی؟