فارس نوشت:

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه ترور دانشمندان مظلوم ما مشارکت مردم در انتخابات مجلس را افزایش می‌دهد تأکید کرد: مطالعه انتخابات‌های مجلس نشان می‌دهد که همواره بین 50 تا 65 درصد از صاحبان حق رأی در این انتخابات شرکت می‌کنند.
احمد توکلی با بیان اینکه انتخابات مجلس شورای اسلامی در تعداد کثیری حوزه انتخابیه برگزار می‌شود که در برخی از آنها رقابت‌ها بسیار نزدیک است، گفت: در برخی از این حوزه‌ها گاهی اختلاف کاندیداهای برنده و بازنده تنها چند صد رأی است که این مسئله حساسیت بالای انتخابات مجلس را نشان می‌دهد. این در حالی است که در مواقعی مثل انتخابات ریاست جمهوری که فاصله رأی کاندیداها با یکدیگر زیاد است امکان رخداد تقلب مؤثر وجود ندارد.
 گزیده سخنان نماینده تهران به این شرح است:
* مطالعه تاریخ انتخابات مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد که همواره پس از انتخابات حدود 10 حوزه، انتخاباتشان باطل می‌شود.
* سلامت در انتخابات این است که نامزدها وعده دروغ به مردم ندهند و آنها را اغوا نکنند. برای برگزاری یک انتخابات سالم همچنین کاندیداها نباید شعارهای بی‌اساس بدهند و یا با پشتیبانی ثروتمندان لااُبالی دست به تبلیغات پرخرج بزنند. ضمن آنکه مسئولان اجرای انتخابات اعم از هیئت‌های اجرایی و نظّار شورای نگهبان نیز در امانتداری رأی مردم باید تلاش کنند.
* شورای نگهبان بر امر انتخابات نظارت جدی دارد. گاهی ممکن است اطلاعاتی درباره یک فرد منتخب در اختیار نمایندگان مجلس قرار گیرد که از چشم شورای نگهبان دور مانده باشد. که این مسئله نیز بر مبنای قانون در بحث "اعتبارنامه نمایندگان" قابلیت طرح دارد.
* نقش فرمانداران و کارکنان وزارت کشور بسیار حساس است و نباید طوری رفتار کنند که متهم به اعمال نفوذ از موضع قدرت شوند.
*در حوزه‌های انتخابیه کوچک در بسیاری از شهرستان‌ها چون انگیزه حضور مردم، تحت تأثیر تبلیغات محلی شکل می‌گیرد تغییر چندانی در میزان مشارکت مردم شکل نمی‌گیرد اما در حوزه‌هایی مثل تهران میزان مشارکت همیشه پایین بوده و به ندرت اتفاق افتاده است که کاندیدایی با بیش از یک میلیون رأی انتخاب شود.
* سرجمع میزان مشارکت مردم در انتخابات آتی تفاوت زیادی با دوره‌های قبلی نخواهد داشت.
 /2929
کد خبر 194023

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۲۱:۲۰ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۴
  0 5
  روح ا... قهرمانی استاندار سابق گیلان که از محبوبیت بالایی در گیلان و رشت برخوردار هست و عاملی هم برای حضور پرشور مردم انتخابات بود از حوزه انتخابیه رشت عدم احراز صلاحیت شده!!! در حالی که علاوه بر استاندار گیلان بودن سفیر و نماینده تام الاختیار ایران در کشور کویت هم هست!
 • بدون نام IR ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۱
  0 0
  به به ؟!