سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: کشورهای اروپایی به لحاظ شرایط واقعی، آمادگی ورود به بحث جدی درباره تحریم خرید نفت ایران را ندارند.

به گزارش خبرآنلاین، رامین مهمانپرست در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران یادآور شد: آنان در خوشبینانه ترین حالت، بحث سه ماه تحریم یا تعویق یک ساله این تحریم ها را مطرح می کنند که گویای این مطلب است.
وی اتحادیه اروپا را یک رقیب جدی برای آمریکا دانست و با هشدار نسبت به تبعات پیروی از سیاست های واشنگتن تصریح کرد: آمریکایی ها با این روش می خواهند رقیب خود را از صحنه خارج کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه انتظارات افکار عمومی کشورهای اروپایی از مقامات این کشورها در زمینه اتخاذ تصمیمات مستقل و تامین منافع ملی را یادآور شد.
اهم سخنان مهمانپرست در ادامه به نقل از ایرنا می آید:
  • وضعیت داد و ستدها در بازار انرژی مشخص است، طرح مباحثی نظیر تحریم نفت ایران در راستای عملیات روانی است
  • ( درباره احتمال ارسال پاسخ دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران به نامه اوباما) این یادداشت پاسخی لازم دارد و این که از چه طریقی پاسخ داده شود، در حال بررسی است و اگر لازم باشد از طریق کانال مشخصی پاسخ می دهیم. یادداشت ارسالی مقامات آمریکایی نمی تواند نشاندهنده تغییر جدی در رویکردها و روابط دو کشور باشد.
  • ترور بهترین جوانان ایرانی علامت مناسب و خوبی از سوی واشنگتن برای داشتن روابط خوب با تهران محسوب نمی شود.
  • موج اعتراضات مردمی در داخل آمریکا نیز رو به افزایش است و نظرسنجی ها از نارضایتی مردم این کشور از دولت و کنگره حکایت دارد. بر اساس نتایج نظرسنجی ها، 84 درصد مردم آمریکا از تصمیمات کنگره ناراضی هستند.
  • هر اقدامی که در فردو شروع یا انجام شود با اطلاع آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهد بود و اگر غنی سازی صورت گیرد، به این نهاد اطلاع داده می شود. جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد به همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی می داند و در عین حال فعالیت های صلح آمیز هسته ای را حق خود می داند.
  • سفر مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی به کشورمان در آینده نزدیک انجام خواهد شد.زمانی که تاریخ سفر به طور دقیق مشخص شد، در این زمینه اطلاع رسانی می شود.
29219
کد خبر 194523

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =