۰ نفر
۵ اسفند ۱۳۹۰ - ۲۰:۰۶

مهر نوشت:

رسانه ها از اظهارات تهدیدآمیز نخست وزیر قطر و توصیه رئیس جمهور موقت تونس به اجرای سناریوی یمن درباره سوریه و درخواست از گروههای مخالف مسلح برای وحدت خبر دادند.

به گزارش شبکه های ماهواره ای خارجی، کنفرانس ضد سوری موسوم به دوستان سوریه که البته امروز نام مردم هم به آن اضافه شده است، در سایه مخالفتهای مردم تونس آغاز به کار کرده است.

المنصف المرزوقی رئیس جمهور موقت تونس در اظهاراتی علیه سوریه اعلام کرد : خواستار حل بحران سوریه بر اساس راه حل بحران یمن با میانجیگری روسیه با دادن مصونیت به اسد و خانواده اش هستیم.

وی افزود : از مخالفان سوری می خواهیم وحدت خود را حفظ کنند و وحدت سوریها را حفظ کنند.

این مقام تونسی ادعا کرد : مخالفان متحد سوری، نماینده قانونی ملت سوریه خواهند بود.

المرزوقی مدعی شد : ما نیاز داریم به سوریه پس از رفتن رژیم دیکتاتوری کمک کنیم و با هرگونه دخالت نظامی در سوریه مخالفیم.

وی با گرفتن ژست طرفداری از مردم سوریه بدون اشاره به تاثیرات مخرب تحریمهای غربی و عربی علیه این کشور گفت : خواهان برگزاری کنفرانس بین المللی برای کمک به اقتصاد سوریه هستیم.

حمد بن جاسم بن جبر آل ثانی نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر هم دیگر سخنران کنفرانس ضد سوری مدعی شد : پیامی به بشار اسد می دهم آیا خواهان حکومت بر روی این اجساد هستید.

وی نیز با گرفتن ژست طرفداری از مردم سوریه در حالی که رژیم متبوعش در کنار دیگر رژیمهای حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان به سرکوب مردم بحرین کمک می کنند، ادعا کرد : ملت سوریه منتظر گامهای عملی کنفرانس برای کاهش رنجهایش هستند.

شیخ حمد با بیان اینکه ما مخالفان سوری را به وحدت فرا می خوانیم، مدعی شد : رهبری سوریه باید برای پایان این بحران تصمیم شجاعانه ای بگیرد.

وی ادعا کرد : ما این کنفرانس را پاسخی به خواسته های ملت سوریه می دانیم! آهنگ قتل و ویرانی در سوریه پس از وتوی قطعنامه از سوی روسیه و چین به  اوج خود رسیده است .

شیخ حمد با ادعای اینکه بهانه های اصلاح سیاسی که نظام سوریه می تراشد، دور زدن طرح عربی و وقت کشی است، خواستار دخالت آشکار در امور سوریه شد و گفت : خواهان تشکیل نیروهای عربی بین  المللی برای نظارت بر حفظ امنیت در سوریه هستیم.

وی با خط و نشان کشیدن برای نظام سوریه اظهار داشت : از نظام سوریه می خواهیم تمام تصمیمات اتحادیه عرب را برای پایان یافتن بحران اجرا کند.

نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب هم مدعی شد هدف از طرح عربی، توقف خشونت و کشتار و نقض حقوق بشر در سوریه بوده است.

العربی همچنین از تلاشهای مجدد رژیمهای عربی برای به تصویب رساندن قطعنامه ای در شورای امنیت برای آنچه توقف کشتار و نقض حقوق بشر خواند، خبر داد.

احمد داود اوغلو وزیر  امور خارجه ترکیه نیز در اظهاراتی تهدیدآمیز علیه سوریه اعلام کرد ترکیه از تمام تلاشهای اتحادیه عرب درخصوص سوریه حمایت می کند.

این در حالی است که العربیه در خبری فوری گزارش داد کنفرانس به اصطلاح دوستان سوریه سه هفته دیگر در استانبول نیز برگزار می شود.
51 261

کد خبر 200521

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۲۲:۱۹ - ۱۳۹۰/۱۲/۰۵
  15 24
  گوگولي!تنت ميخواره؟؟؟ فقط نيم ساعت كارتو تموم ميكنيم
  • بدون نام IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۰/۱۲/۰۶
   8 5
   باز يه مشت بچه گيم باز اومدن نظر دادن !!!! بچه جون زيادي بازي کردن هم عاقبتش همين نظر هاي بچهگانه است ....
  • بدون نام IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۰/۱۲/۰۶
   10 5
   بچه جون ،خيلي هنر داري و توانمندي ،برو کشورتو آباد کن ....
 • محسن IR ۲۳:۰۲ - ۱۳۹۰/۱۲/۰۵
  3 5
  کسی نظر نداده تا حالا . من که حرفی ندارم بزنم .
 • ایکس IR ۰۰:۴۸ - ۱۳۹۰/۱۲/۰۶
  13 22
  برو کوچولو با بزرگترت بیا ماله این حرفا نیستی
 • ایکس IR ۰۰:۴۸ - ۱۳۹۰/۱۲/۰۶
  9 20
  برو کوچولو با بزرگترت بیا ماله این حرفا نیستی
 • آرش SE ۰۲:۵۲ - ۱۳۹۰/۱۲/۰۶
  12 5
  شما که از روی کار آمدن دولت اسلامی در تونس خوشحال بودید و آن را نماینده اراده مردم تونس میدانستید حالا اینها هم بد شدن ؟ و شدن صهیونیست و مداخله گر که ژست حمایت از مردم سوریه میگیرند؟
 • بدون نام IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۰/۱۲/۰۶
  5 6
  طرح اتحادیه عرب برای سوریه،طرحی بدی هم نبود .متاسفانه پذیرفته نشد و فرصت از دست رفت
 • بدون نام IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۰/۱۲/۰۶
  4 8
  عرب جماعت رو بما چه