پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری نوشت:

احمدی نژاد شامگاه شنبه به وقت محلی در اجتماع پرشور ایرانیان مقیم تاجیکستان در محل خانه فرهنگ ایرانیان نوروز را سنتی کهن در تاریخ خواند و اظهار داشت : ‌سنت ها و مناسبت هایی در تاریخ ماندگار می شوند که ریشه در فطرت انسان ها و آسمان داشته و به حال انسان و انسانیت نافع باشند.

رییس جمهور وجهه اصلی ایرانی ها در طول تاریخ را وجهه فرهنگی دانست و افزود : ملت ایران همواره ملتی فرهنگی بوده و امروز وقتی نام ایران برده می شود فرهنگ در ذهن همگان تداعی می شود همانگونه که نام برخی کشورها با جنگ و کشتار، برخی با حیله گری و تزویر، برخی با خودخواهی و تکبر و برخی با زیاده خواهی همراه است نام ملت ایران قرین با ارزش های فرهنگی و انسانی است.

احمدی نژاد موضوع و محور اصلی فرهنگ را انسان ذکر کرد و اظهار داشت : اگر انسان از ساحت فرهنگ برداشته شود چیزی از فرهنگ باقی نمی ماند و اگر فرهنگ از انسان گرفته شود دیگر انسانیتی باقی نمی ماند و این یعنی اینکه ملت ایران همواره انسانی زندگی کرده اند.

رییس جمهور به ریشه انسانی سنت ها ، آداب و رسوم ملت ایران اشاره و تصریح کرد : همه سنت ها و آداب و رسوم ایرانی ها بر همیاری ، همدلی ،‌ تقویت عشق و محبت ، احترام به دیگران ،‌شجاعت ،‌توحید ، عدالت ، دفاع از شرافت و حیثیت ، جوانمردی و بخشندگی استوار است و نوروز به عنوان جشن عشق ، دوست داشتن ،‌پاکیزگی ، بخشندگی و نور ، یکی از رسوم و سنت های ملت ایران است.

احمدی نژاد به سخنان خود در جلسه ای که به مناسبت رونمایی از منشور کوروش در ایران برگزار شده بود ، اشاره و خاطر نشان کرد : در آن جلسه از دو گروه نام بردم که از پیشرفت و قدرتمند شدن ایران هراسناک و ناخشنود می شوند که البته برخی ها هم از این سخنان بنده ناراحت شدند.

رییس جمهور ادامه داد : یک دسته قلدرهایی که می خواهند بر جهان حاکم شده و شخصیت ، فرهنگ و داشته های ملت ها را چپاول کنند از آنجا که می دانند اگر ملت ایران قدرتمند شود با فرهنگ متعالی خود و نه با زور مانع آنها خواهد شد و به عنوان الگویی برای سایر ملت ها در مقابل زیاده خواهان تبدیل خواهد شد از پیشرفت و تعالی ایران هراسناک هستند.

احمدی نژاد گفت : عده ای دیگر که از پیشرفت ایران ناراحت می شوند آدم های حقیر و کوچکی هستند که می خواهند همواره به عنوان پیشقراول ملت ایران ، نقش آفرینی کنند اما نمی توانند آن قدر بزرگ شوند که لایق حکومت و این ملت باشند و لذا بویژه در 200 سال اخیر تلاش کرده اند ملت ایران را کوچک نگه دارند تا بتوانند خود را بر آنها حاکم کنند.

رییس جمهور در ادامه افزود : در آن جلسه مقایسه ای بین مدیریت ایرانی و غربی ارائه داده و به فتح عراق از سوی کوروش که به درخواست اقلیتی کوچک اما موحد و پیرو حضرت موسی در این کشور، صورت گرفته بود اشاره کردم که بدون هیچ گونه کشتار ، تخریب و ظلمی صورت گرفت و هم ملت عراق و همین اقلیت موحد از بند حاکم ظالمی که بر آنها مسلط بود به دست کوروش این جوان ایرانی عدالت طلب و آزادی خواه نجات یافتند و کوروش سپس با صدور فرمانی آزادی ، عدالت و کرامت انسانی را در این سرزمین برای همگان مورد تاکید قرار داد.

احمدی نژاد اضافه کرد : در دوره اخیر هم زمانی که ملت عراق اسیر حاکمی فاسد و ظالم شده بودند که حقوق آنها را تضییع ،‌ عالمانشان را کشته ، شخصیت و هویتشان را تحقیر و لگدمال می کرد مدعیان انسانیت و آزادی به اسم نجات ملت عراق به این کشور حمله کردند ، اما در همان 10 روز اول بیش از 100 هزار نفر کشته شدند و تا امروز ملت عراق متحمل بیش از 1 میلیون نفر کشته و مجروح ، 4 میلیون نفر آواره ، کشتار و تخریب گسترده شده است و به هیچ یک از حقوق خود نیز دست نیافته است ؛ اینها دو نمونه از مدیریت ایرانی و مدیریت غربی هستند.

رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه انسان وقتی به گذران عمر خود توجه می کند طبیعتاً از گذر عمر محزون می شود ، گفت : با وجود آنکه انسان از بالا رفتن عمر خود خوشحال نمی شود اما در لحظه تحویل سال نو علی رغم آنکه این لحظه به معنای گذشت یک سال دیگر از عمر است ، اما همه از آن خوشحال هستند و گویی سختی ها و ناکامی های سال کهنه را با تحویل سال به تاریخ سپرده و سال جدید را به عنوان فرصتی جدید پیش روی خود می بینند.

احمدی نژاد در ادامه شرایط فعلی زندگی بشر را بسیار دورتر و متفاوت تر از شرایط مطلوبی که خداوند برای انسان مقدر فرموده است توصیف کرد و افزود : انسان ها تا امروز مزیه انسانیت واقعی ، آرامش، عدالت و امنیت را نچشیده اند و دوره ای که تا به امروز بر بشر گذشته است زمستان بوده و هنوز بهار آدمیت فرا نرسیده است.

وی تصریح کرد: زمانی بهار آدمیت فرا می رسد که همه غل و زنجیره ها از انسان برداشته شده و عدالت به عنوان شرط اول سعادت و آزادی انسان و بستر شکوفایی همه استعدادهای او بر جهان حاکم شود.

رییس جمهور، اظهار داشت : طبق وعده همه انبیای الهی روزی فرا خواهد رسید که عدالت گستر حقیقی که از عمق جان عاشق همه انسانهاست بیاید و عدالت را بر همه زمین برقرار کند و آن روز، روز آغاز شکوفایی همه استعدادهای انسان است.

احمدی نژاد ایران را سرزمین فرهنگ توصیف و تصریح کرد :‌منظور از ایران نه یک جغرافیا ،‌ نژاد یا قوم خاص ، بلکه یک فرهنگ است و هر جا که سخن از عدالت طلبی و آزادی خواهی باشد آن جا ایران است.

رییس جمهور ادامه داد : انسانها نیز همچون فرهنگ وقتی بزرگ و متعالی می شوند که دیگر در قالب مرزهای جغرافیایی ، قومی و قبیله ای نگنجند از همین روست که بسیاری از کشورها به رقابت با یکدیگر پرداختند تا بزرگان ایران زمین را به نام خود معرفی کنند و البته این مساله ایرادی هم ندارد ، چرا که انسان های بزرگ ، جهانی می شوند و هر کس به آنها نگاه کند الگوی مطلوب خود را در آنان دیده و آنها را متعلق به خود می داند.

احمدی نژاد در بخش دیگری از سخنان خود شاهنامه فردوسی را توحید نامه ، انسان نامه ، عدالت نامه و عشق نامه توصیف کرد و گفت: همه پیامبران برای نجات انسان و نشان دادن راه سعادت و کمال به انسان ها مبعوث شدند؛ اما صرف عرضه کردن این ارزش ها و نشانه های سعادت کافی نبود و لازم بود ملتی، حقیقت این پیام ها را دریافت کرده و آنها را شکوفا کند.

رییس جمهور، گفت : ملت ایران پس از پذیرش اسلام مشاهده کرد که حکومت دوباره به دست امویان و عباسیان افتاد که بویی از راه و مرام پیامبر نبرده بودند و آنها بر ملت ایران نیز حاکم شده ، شخصیت ملت را تحقیر و استعدادهایش را لگد مال کردند و در این شرایط این فردوسی بود که هویت موحد ،‌عدالت خواه ، آزادی طلب و انسانی ملت ایران را مجدداً احیا کرد.

احمدی نژاد افزود : فردوسی مکتب پیامبر گرامی اسلام را نجات داده و بار حقیقی این مکتب را از دوش نااهلان برداشته و بر دوش ملت ایران گذاشت و این ملت نیز الحق به خوبی از عهده ایفای این مسئولیت برآمد.

رییس جمهور، اظهار داشت : امروز نیز اگر ملت ایران نباشد اثری از آزادی ، انسانیت و عدالت در دنیا باقی نخواهد ماند و تنها ملتی که با تکیه بر تاریخ ، تمدن و فرهنگ خود و با تکیه بر مکتب پیامبر گرامی اسلام (ص) و راه امیرالمومنین (ع) در مقابل زیاده خواهان ایستاده، ملت ایران است.

احمدی نژاد تصریح کرد : ملت ایران امروز تصمیم تاریخی خود را گرفته و راه روشن پیش روی خود را که رسیدن به قله های حقیقی کمال و سعادت است برگزیده است و به همه بدخواهان می گویم که ملت و فرهنگ ایران زنده اند چون توحید و عدالت زنده است و تا رسیدن به بهار حقیقی انسانیت زنده و پاینده خواهند بود.

رییس جمهور در پایان زبان و شعر فارسی را ، زبان فرهنگ توصیف کرد و گفت : زبان فارسی نظیر ندارد چرا که با هیچ یک دیگر از زبان های دنیا نمی توان مفاهیمی بزرگ و بلند که برای توصیف آنها نگارش کتاب های قطور لازم است را در چند بیت شعر خلاصه کرد.

احمدی نژاد همچنین به قرائت ابیاتی از رودکی به عنوان پدر شعر فارسی پرداخت و اظهار داشت : اگر چه رودکی در ظاهر نابینا بود اما اشعار وی گواه بر آن است که او بر همه عالم بینا و مسلط بوده است.
1717

کد خبر 205067

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 14
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • داریوش US ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۱/۰۶
  9 3
  خدایی احمدی نژاد هم حرفهای خوبی میزنه خبرانلاین سال نوراباسعه صدرآغازکن ونظرمخاطبین رامنتشرکن من ازخودم چیزی نمینویسم چیزی که خودت گفتی حالامنتشرکن ((به دست کوروش این جوان ایرانی عدالت طلب و آزادی خواه نجات یافتند و کوروش سپس با صدور فرمانی آزادی ، عدالت و کرامت انسانی را در این سرزمین برای همگان مورد تاکید قرار داد.)) 1-کوروش جوان ایرانی 2-عدالت طلب 3-آزادی خواه 4-موحد 5-پیام آورصلح ودوستی 6-کرامت انسانی موفق باشی
 • پدرام IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۱/۰۶
  20 4
  رییس جمهور محترم اگه کوروش کبیر رو میشناختی حداقل به وزیر خودت تو آموزش و پرورش اجازه نمیدادی از کتابها حذفش کنه،فیلتر بشه و... جالبه این همه اطلاعات داشتی شما
 • هادی AT ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۱/۰۶
  12 1
  شوخی میکنی دکتر ؟؟؟؟
 • علی توسی IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۱/۰۶
  9 1
  کاش حمایت از فردوسی عملی بود وتوس از محرومیت خارج بشه وقطب توریسم بشه
 • ناصح IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۱/۰۶
  9 14
  به عنوان یک ایرانی دوست دارم جناب رئیس جمهور.
 • عمار IR ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۱/۰۶
  10 5
  درود بر تو ايراني مسلمان كه هيچ گاه هويت ملي و مذهبي اش فراموش نمي كني و موجب افتخار آيندگاني .
 • بدون نام IR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۱/۰۶
  8 2
  با سلام حرف خوب وزیبا را هرکس بزند شنیدنی و لذت بخش است مرسی
 • مظلوم DE ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۱/۰۶
  6 49
  اري فردوسي تخم كين بين ايران زمين و توران زمين كاشت با افسانه گويي خود دو ملت دوست را از هم دور كرد ايران و توران كيا بودند؟ مگر يك ملت نبودند؟ اگر نبودند حالا هم بزور نميشود يكيشان كرد و اگر باهم بودند چرا از ترفرقه افكن تجليل ميشود ميدانم چاب نميشود تاريخ را انگونه كه دوست دارند مينويسند و ژرف انديشان بايد حقايق را بيان كنند البته اگر بزارند مگر همه انسانها در نزد خدا يكي نيستند مگر همه افريده او نيستند بس چرا فرق و تفرقه من همه انسانها را دوست دارم و احترام ميزارم چه يهود چه مسيح چه مسلمان جز ظالمان كه مسببشان هم خودشانند چون با بيداد از انسانيت خارج شدند و انسان نيستند
  • SD IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۱/۰۸
   15 2
   سخن در اين خصوص بسيار و مجال تنها 700 حرف است پس كوتاه عرض مي كنم. 1- شما (به نظر بنده) در جايگاهي نيستيد كه اينگونه بي رحمانه به فردوسي بتازيد. دوست من تاريخ دانيد يا استاد سخن؟ 2- جهت يادآوري كتب دوره راهنمايي و دبيرستانتان عرض مي كنم كه به گواهي تاريخ در آن دوران ديگر عملا ملتي با هويت مشخص آنگونه كه پيش از آن بود، وجود نداشت. 3- حتي اگر به آثار بزرگان ايراني آن دوره نگاهي بيندازيد مي بينيد كه عمدتا به عربي نگاشته شده اند. اگر امثال فردوسي نبودند الان ما به عربي براي هم مي نوشتيم. حيف اين فرهنگ و زبان نبود كه به تاريخ بپيوندد. 4- منصف باشيد! نگاهي به دور و بر بياندازيد كدام يك از همسايگانمان را داراي فرهنگي غني تر از سرزمين خود مي يابيد. ما بيش از آنچه مي پنداريد وامدار فردوسي هستيم.
  • 132 IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۱/۰۸
   1 14
   خیلی با این نظر موافقم. چرا همیشه دوست داریم مرز بندی کنیم؟؟؟ به نظر من وحدت بین ملت ها خیلی مهمتر از وحدت بین یک ملت است و همه انسان ها دارای کرامتن طبق آیه قرآن و فکر و شعور هر انسانی. ما باید آنگاه بین انسان ها قضاوت کنیم که خود اشخاص موجب آن تفاوت ها شده اند، نه وقتی مادرزاد شدند عرب، ایرانی، آفریقایی یا آمریکایی یا هرجایی. کار ما ایرانی ها هم دست کمی از نژاد پرستی آلمانی ها ندارد. زودتر باید هوشیار بشیم.
 • میثم IR ۰۱:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۱/۰۷
  26 3
  من اطلاعات تاریخیم کمه...اما اگه درست گفته باشه ... مقایسه جالبی بین فتح عراق توسط کوروش با امریکا کرده...
  • SD IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۱/۰۸
   0 10
   ميثم جان اتفاقا مقايسه كاملا غلطيه! ولي اگه دلايلش رو بگم خبر سانسور مي كنه!
 • کوهدشت -نیکو IR ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۱
  3 5
  درودبراحمدی نژادکه نام کورش را ازانحصاروانزوای مطلق نجات داد. من بعنوان یک ایرانی به ریس جمهورم افتخارمیکنم وبا سربلندی فریادمیزنم که زنده باد دکتراحمدی نژاد.
 • مجید IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۹
  1 0
  دکتر احمدی نژاد مردی رو تمام حرفاش واستاده............درود بر تو ای مرد واقعی...یاور و یار مظلومان